serwis vip Ibermaxx - centrum nieruchomości mapa strony Kontakt florida property for sale

Co nowego w firmie
19-04-2020
Agent nieruchomości na Florydzie
Szukasz dobrej inwestycji i lokaty kapitału za granicą? A może szukasz dobrego agenta nieruchomości na Florydzie? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Sprawdź informacje o florydzkim rynku nieruchomości podczas epidemii koronawirusa w USA.
03-04-2019
Jaki hotel wybrać na Florydzie
Planujesz wyjazd na Florydę? Szukasz rezerwacji hotelu. W zależności gdzie chcesz jechać i jaki budżet masz na noclegi warto poznać podstawowe informacje o hotelach na Florydzie w USA.
05-11-2018
Gdzie na golfa na Florydzie
Floryda to "hot spot" dla golfistów z całego świata. Także coraz więcej golfistów z Polski przyjeżdża na Florydę na golfa. A nadchodzący okres końcówki roku sprzyja zaplanowaniu przyjazdu na Florydę. Sprawdź gdzie najlepiej gra się w golfa na Florydzie.

Chicago

Chicago w stanie Illinois

Chicago jest wielkim miastem amerykańskim, trzecim co do wielkości pod względem powierzchni i liczby ludności, położonym w północno – wschodniej części kraju, nad Jeziorem Michigan. Chicago to także największe skupisko Polonii amerykańskiej i Polaków mieszkających i pracujących w USA. W roku 2016 przybyło tam 54 miliony gości z kraju i zagranicy, co czyni go jednym z najliczniej odwiedzanych miast na świecie. A dla Polaków to mekka w Ameryce. Chicago leży w stanie Illinois.

Demografia i geografia Chicago

Leży w stanie Illinios, hrabstwo Cook, na wysokości 182 m. n. p. . Rozłożone na powierzchni 606 km.2. Liczy sobie 2,7 miliona ludności, co daje gęstość zaludnienia 4447,4 os./km2. Aglomeracja Chicago natomiast to prawie 10 milionów ludzi. W jej skład wchodzą między innymi: Egin, Naperville, Skokie. Chicago jest nie tylko największym miastem stanu Illinois, ale też w ogóle największą metropolią północno - środkowej części USA.

Jego głównym centrum biznesowym, naukowym i kulturalnym. Miasto położone jest przy południowo – zachodnim brzegu Jeziora Michigan, które należy do amerykańskiej Krainy Wielkich Jezior i ma powierzchnię 58 km.2. Historia, klimat, gospodarka i styl życia mieszkańców Chicago od zawsze ściśle związane są z tym jeziorem. Miasto leży też nad rzeką Chicago. Główne dzielnice miasta, to: Chicago Loop – centrum biznesu; Lake Shore Drive. Na wygląd zewnętrzny i pejzaż miasta wpływa głównie jezioro, ale też wielkość miasta. Centrum, położone nad wodami Michigan, pełne jest drapaczy chmur i innych wysokich biurowców.

POLONIA-CHICAGO

Przy swojej dużej liczbie ludności, Chicago jest miejscem zamieszkania dla bardzo wielu emigrantów, składających się na rozmaite grupy narodowościowe i etniczne. Wśród nich Polacy. Polonia w Chicago liczy sobie 1,37 miliona mieszkańców. To największe skupisko Polaków na świecie, poza granicami kraju. W tym mieście więcej, choć niewiele bo o 30 tysięcy, jest tylko Irlandczyków. Liczne grupy stanowią też Włosi, Niemcy, Afroamerykanie i Rosjanie.

Klimat Chicago  ... czyli kiedy nie jechać

Chicago cechuje klimat wilgotny, kontynentalny. Są w nim cztery wyodrębnione pory roku. Ciepłe i wilgotne lata, śnieżne i mroźne zimy. Jesień i wiosna to łagodne okresy przejściowe, często o dużej wilgotności. Zdarzają się, trwające kilka dni, ekstrema temperaturowe i w lecie, i w zimie. Podobnie jest z upałami.
Częstymi są zamiecie śnieżne, burze, czy grad. Jak każde wielkie miasto, i Chicago posiada „miejską wyspę ciepła”. Centrum wytwarza znacznie wyższą temperaturę, niż peryferyjne dzielnice. Bliskość dużego jeziora wpływa na znaczną ilość silnych wiatrów w okolicy. W związku z tym Chicago otrzymało kiedyś przydomek Wietrznego Miasta.

Historia Chicago w pigułce

Nazwa miasta wzięta jest od intensywnie rosnącego w jego okolicach „dzikiego czosnku”. W języku tamtejszych rdzennych mieszkańców nazywa się on shikaakwa, „chicagoua”.
Wiadomo, że w połowie XVIII wieku teren ten był zamieszkany przez indiańskie plemię Poawatomi. Pierwszym znanym osadnikiem był Jean Baptiste Point du Sable. Afroamerykański traper, który przybył tam w 1780 roku i powszechnie uznawany jest za założyciela miasta.

Ziemie, na których położone jest obecnie miasto, przeszły na własność Stanów Zjednoczonych skutkiem traktat zawartego z Indianami w Greenville w 1795 roku. 8 lat później wybudowali tam Fort Dearborn, którego załoga została wymordowana przez Indian w czasie wojny brytyjsko – amerykańskiej.
Początek wieku XIX był okresem wzrastającego osadnictwa na tamtych ziemiach. Stan Illinois wszedł w skład USA w 1818 roku.

Prawa miasteczka Chicago otrzymało 12 sierpnia 1833 roku. Liczyło wówczas około 200 mieszkańców, a ledwie kilka lat później było ich już 4000, w związku z czym otrzymało prawa miejskie. Ważnym rokiem dla miasta był 1848, kiedy to otwarto kanał łączący Jezioro Michigan z rzeką Missisipi. Pierwszą linię kolejową natomiast, łączącą miasto z Freeport, otwarto w 1853. Potem już postęp ruszył bardzo szybko i Chicago stało się wielkim węzłem kolejowym w Stanach Zjednoczonych. Po latach doszły do tego połączenia wodne i lotnicze, co również sytuuje to miasto wśród najważniejszych dla gospodarki i handlu USA. Na pierwszą połowę tamtego wieku przypada już też duży napływ ludności zagranicznej, w tym i europejskiej. Zaczęły dominować: produkcja i handel detaliczny. Powstała pierwsza giełda towarowa.

W roku 1850 miasto stało się słynne dzięki mieszkającemu tam senatorowi Stephenowi Douglasowi. Głosił on, wolność ludu i stanów w decyzji, czy niewolnictwo ma być legalne. Stało się to inspiracją do działań prezydenta Abrahama Lincolna. Obaj politycy starli się w wyborach prezydenckich, które Douglas przegrał. Stało się to przyczynkiem do wybuchu wojny secesyjnej.

Dostosowując się do wzrostu liczby mieszkańców, miasto nieustannie poprawiało swoją infrastrukturę. Po roku 1856 powstał pierwszy w Stanach Zjednoczonych system kanalizacyjny. Rozrastało się centrum.
W roku 1871 wielki pożar zniszczył dużą część miasta, powierzchnię 4 mil długości i szerokości 1 mili. Na ruinach drewna powstały konstrukcje betonowe i stalowe, co wówczas było precedensem na skalę światową.
Przez następne dziesięciolecia miasto wchłaniało wiele okolicznych miejscowości, np. Hyde Park Township.

Chicago imigrantami stoi ...

Wzrastająca gospodarka wciąż była motywacją dla napływu nowych imigrantów z Europy i wschodnich części USA. W roku 1900, ponad 70% mieszkańców Chicago stanowili urodzeni poza granicami kraju. Wraz z napływem siły roboczej powstało wiele ruchów rzutujących na powstawanie późniejszego amerykańskiego modelu polityki socjalnej i zdrowia publicznego.

CHICAGo-CENTRUM-MIASTA

W reakcji na to drugie powstało wiele parków miejskich i urządzeń sanitarnych.
Jako centrum i węzeł kolejowy, Chicago odegrało dużą rolę w opracowaniu standardowych stref czasowych kraju.
Rok 1893 to powstała w Chicago Wystawa Światowa,z okazji 400-lecia odkryć Kolumba. Było to na terenie obecnego Jackson Park. Wystawę zobaczyło 27, miliona odwiedzających i uważana jest za najważniejszą w historii Wystawę Światową.

Lata I Wojny Światowej były czasem kolejnego skokowego wzrostu gospodarczego miasta. Dostępność pracy przyciągała głównie Afroamerykanów. Potem Chicago kojarzyło się z czasami prohibicji. W 1929 roku tam miała miejsce „walentynkowa masakra”, potyczki gangu Ala Capone i George Morana.

W 1924 roku powstała w Chicago pierwsza amerykańska organizacja praw homoseksualistów, Stowarzyszenie Praw Człowieka, zlikwidowana po kilku latach, po naciskach politycznych. 9 lat później śmiertelnie ranny został burmistrz Chicago, Anton Cermak, w czasie nieudanego zamachu na prezydenta elekta, Franklina D. Roosevelta.
W dniu 2 grudnia 1942 roku, na boisku do gry w squasha, zespół naukowców pod przewodnictwem Enrico Fermiego, przeprowadził pierwszą na świecie reakcję jądrową. Przyczyniło się to do powstania bomby atomowej, którą Stany Zjednoczone zastosowały potem w wojnie z Japonią.

Lata 50-te i 60-te XX wieku w Chicago, to wiele ruchów i zajść związanych z kwestiami rasowymi, związanymi między innymi z działalnością Martina Luthera Kinga. W roku 1983 Howard Washington został pierwszym czarnoskórym burmistrzem miasta, w dwóch kadencjach.

Architektura Chicago ... robi wrażenie

Zniszczenia spowodowane Wielkim pożarem doprowadziły do prawdziwego boomu budowlanego. Powstało wiele budynków na bazie stali betonu. W 1885 oddano pierwszy wieżowiec o stalowej ramie – The Home Inurance Building. Zaczęło to erę wieżowców. Dzisiejsze Skyline Chicago jest jednym z najwyższych i najgęstszych na świecie.

Willis Tower (poprzednio Sears Tower) jest drugim najwyższym budynkiem na zachodniej półkuli. Chicago dało nazwę chiciagowskiej szkole architektonicznej. Tam też powstała Szkoła Praire. Wielkość miasta powoduje, że znaleźć tam można wiele typów budynków. Starsze i nowsze kamienice, inne budynki mieszkalne, użytkowe, czy sakralne. W podmiejskiej dzielnicy Oak Park mieszkał słynny architekt Frank Lloyd Wright. Zaprojektował między innymi dom rodziny Robie niedaleko chicagowskiego uniwersytetu.

Gospodarka miasta Chicago  ... czyli dużo miejsc pracy

Chicago może się poszczycić trzecim co do wielkości produktem miejskim brutto w całych Stanach Zjednoczonych. Posada też najbardziej zrównoważoną gospodarkę w kraju. Jest określane jako czwarte największe centrum biznesowe na świecie. Jest głównym światowym centrum finansowym. To oczywiście też centrum rynku pracy. Zawiera sobie wszelkie możliwe gałęzie przemysłu.

Miejsca i ciekawostki Chicago

Jedna trzecia populacji miasta mieszka i przebywa w dzielnicach nad Jeziorem Michigan. Miasto posiada dużą sieć lokali gastronomicznych i rozrywkowych, o różnych standardach. Często związane są z danymi grupami etnicznymi i imigranckimi, jakie zamieszkują Chicago.

Centrum jest ośrodkiem instytucji finansowych, ale i kulturalnych. Wiele z nich znajduje się w The Loop od Chicago. Lincoln Park natomiast posiada ZOO. Najwięcej galerii sztuki jest w dzielnicy River North Gallery, gdzie jest największe ich skupisko w USA, poza Nowym Jorkiem. Centralny obszar miasta obejmuje dzielnice Near North Side, South Side i West Side. To tam znajdują się drapacze chmur, liczne restauracje, sklepy, muzea.

W Hyde Park, obok South Side, znajduje się rezydencja Baraka Obamy, jak również Uniwersytet Chicago, jeden z najlepszych na świecie. Z kolei w Burnham Park jest Muzeum Nauki i Przemysłu.
Miasto posiada swój charakterystyczny akcent w mowie. Rozsławiony został w filmie „The Blues Brothers”, czy programie „Saturday Night Live”. Cechuje się między innymi specyficznym „krótkim a”.

CHICAGO-ATRAKCJE-ZWIEDZANIE

Kultura i sztuka w mieście

Ta metropolia jest też centrum kulturalnym północno – środkowych Stanów Zjednoczonych. To na przykład Teatr Goodmana, czy Teatr Szekspira w Chicago.

Kuchnia Chicago ... typowe dania z Chicago

Chicago, jako że składa się na jego populację wiele grup emigranckich, charakteryzuje się licznymi kulinarnymi specjałami, odzwierciedlającymi korzenie etniczne regionu. Na przykład pizza na cienkim cieście, czy głęboko pieczona. Na przykład hot-dog w stylu chicagowskim, z wołowiną i żółtą musztardą. To także kurczak vesuvio, gotowany w oleju i czosnku. To także kanapka maxwell z długą kiełbasą, w „polskiej” dzielnicy. W tak dużym mieście oczywiście znajdziemy wiele słynnych i godnych uwagi restauracji. Na czele z Alinea, Grace, czy Charlie Trotter.

Komunikacja ... jak się poruszać po mieście

Chicago jest wielkim miastem, posiada swoją aglomerację, więc i kompleksową sieć komunikacyjną wszelki rodzajów transportu. Składają się one na dogodne połączenia lokalne, krajowe i zagraniczne. To między innymi dwa lotniska: O`Hare i Midway. To pierwsze jest drugim co do wielkości na świecie. J

est tam również port wodny, Port Chicago, obsługujący żeglugę zaczynającą się od Jeziora Michigan, działającej w ramach żeglugi zagranicznej. Oprócz tradycyjnej sieci metra, autobusów, pociągów, taksówek, w mieście funkcjonuje też sieć wypożyczalni rowerowych do jazdy po nim. Jest 576 stacji wypożyczających te pojazdy.

Sport ... nie tylko Chicago Bulls

Jedna z gazet określiła Chicago jako najbardziej usportowione miasto w USA. W sporcie zawodowym znane jest przede wszystkim z drużyny koszykówki, Chicago Bulls, wielokrotnego mistrza NBA. Sam Michael Jordan, jedna z największych gwiazd tej dyscypliny, zdobył sześć takich tytułów. Poza tym to baseballowy Chicago White Sox, klub piłki nożnej Chicago Fire, gdzie grało wielu Polaków. Maraton w Chicago jest jednym z największych na świecie.

Przenieś do samej góry
Boynton Beach Sandalwood Chalet 4 willa
139.900 USD

Boynton Beach Sandalwood Chalet 4 willa

Palm Beach / Boynton Beach
Apartament Miami
299.000 USD

Apartament Miami

Miami Dade / Miami downtown
Miami Sunny Isles Beach Porsche Design Tower apartament
700.000 USD

Miami Sunny Isles Beach Porsche Design Tower apartament

Miami Dade / Miami Sunny Isles Beach
Wellington Grand Prix Farms posiadłość
12.900.000 USD
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX
Copyright 2007-2021 Ibermaxx - Nieruchomości Floryda
projekt i wykonanie: euforia

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij