serwis vip Ibermaxx - centrum nieruchomości mapa strony Kontakt florida property for sale

Co nowego w firmie
19-04-2020
Agent nieruchomości na Florydzie
Szukasz dobrej inwestycji i lokaty kapitału za granicą? A może szukasz dobrego agenta nieruchomości na Florydzie? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Sprawdź informacje o florydzkim rynku nieruchomości podczas epidemii koronawirusa w USA.
03-04-2019
Jaki hotel wybrać na Florydzie
Planujesz wyjazd na Florydę? Szukasz rezerwacji hotelu. W zależności gdzie chcesz jechać i jaki budżet masz na noclegi warto poznać podstawowe informacje o hotelach na Florydzie w USA.
05-11-2018
Gdzie na golfa na Florydzie
Floryda to "hot spot" dla golfistów z całego świata. Także coraz więcej golfistów z Polski przyjeżdża na Florydę na golfa. A nadchodzący okres końcówki roku sprzyja zaplanowaniu przyjazdu na Florydę. Sprawdź gdzie najlepiej gra się w golfa na Florydzie.

Miami Beach Collins Avenue luksusowy apartament 5 sypialni
55.000.000 USD
Dom w Boca Raton 5894 Michaux St, 1273 sqft
399.000 USD

Deleware

Stan Delaware – raj podatkowy USA. Przewodnik dla odwiedzających Stany Zjednoczone. Na pierwszy rzut oka na mapę amerykańskich stanów, Delaware jest praktycznie niezauważalny. Ot, mała plamka na mapie Ameryki. Ale jest to jeden z najważniejszych rejonów w USA, na którego skierowane są głównie oczy przedsiębiorców. Dlaczego tak jest, dowiecie się z lektury tego tekstu. Przy okazji poznacie wiele innych, istotnych informacji o tym Pierwszym Stanie.

Podstawowe informacje

W porównaniu z innymi stanami USA, Delaware jest maluteńkim stanem. Jego powierzchnia to zaledwie 6 452 kilometrów kwadratowych, przy czym rejon ten zamieszkuje prawie milion ludzi, co daje gęstość zaludnienia Delaware wynoszącą 179 osób na kilometr kwadratowy. Jedynie stan Rhode Island jest mniejszym stanem od Delaware. Jest szóstym najsłabiej zaludnionym i szóstym pod względem gęstości zaludnienia stanem USA.

W zestawieniu z największym stanem, jakim jest Alaska, Delaware jest od niego… aż 266 razy mniejszy! Delaware leży na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, na Nizinie Atlantyckiej nad Zatoką Delaware. Zaliczany jest do tzw. trzynastu pierwszych stanów, podwalin współczesnej potęgi, państwa USA. Ponadto jest to pierwszy stan, który ratyfikował Konstytucję Stanów Zjednoczonych. Stąd wynika często używany przydomek "First State".

Nazwa stanu wywodzi się od angielskiego arystokraty, trzeciego hrabiego De La Warr, którym był niejaki Thomas West. Swego czasu był on pierwszym gubernatorem kolonialnym stanu Wirginia (wtedy jeszcze krainy o nazwie Kompania Wirgińska), który istnieje do dzisiaj i zlokalizowany jest na południe od stanu Delaware. Pierwszymi mieszkańcami Starego Kontynentu, jak Amerykanie lubią nazywać Europę, byli Holendrzy. Historycy datują przybycie pierwszych osadników w rejony Delaware na rok 1631.

Na północy Delaware graniczy ze stanem Pensylwania, po jego wschodniej granicy leży stan New Jersey, a po zachodniej i południowej stan Maryland.
Stolica stanu jest miasto Dover w hrabstwie Kent, liczące niespełna 35 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe ponad 2% jego mieszkańców deklaruje polskie pochodzenie. To właśnie do Dover ściągają fani szybkiej jazdy i palonej gumy opon.

MAPA-DELEWARE

W mieście znajduje się tor Dover International Speedway, gdzie przez NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing), Narodową Organizację Wyścigów Samochodów Seryjnych organizowane są zawody. Jest to największa organizacja zajmująca się wyścigami samochodowymi w USA. Natomiast największym miastem tego regionu jest Wilmington nad rzeką Delaware, które liczy około 70 tysięcy mieszkańców.

Stan Delaware dzieli się na zaledwie trzy hrabstwa: Hrabstwo Kent (powstałe w 1680 roku), Hrabstwo New Castle (powstałe w 1664 roku) oraz Hrabstwo Sussex (powstałe w 1680 roku). Wśród najważniejszych ośrodków miejskich należy wymienić: Wilmington, Dover, Newark, Middletown, Smyrna, Milford, Seaford, Georgetown, Elsmere, New Castle, Millsboro, Laurel, Harrington, Camden, Clayton, Lewes, Milton, Selbyville, Townsend, Bridgeville, Ocean View, Delaware City, Delmar, Cheswold, Rehoboth Beach, Wyoming, Felton, Blades, Bellefonte, Bethany Beach, Newport, Greenwood, Frankford, Dagsboro, Frederica, Millville, South Bethany, Arden, Ellendale oraz Fenwick Island.

Mieszkańcy stanu w liczbach

Rejon stanu zamieszkuje prawie milion ludzi. Znaczna większość mieszkańców stanu posługuje się językiem angielskim, przy czym około 6,25% mieszkańców Delaware posługuje się językiem hiszpańskim. Zgodnie z danymi z 2008 roku, większość mieszkańców stanu to członkowie wspólnot protestanckich, do których zaliczane są; Zjednoczony Kościół Metodystyczny, wyznawcy bezdenominacyjni, Kościół Episkopalny, Kościół Prezbiteriański USA, Afrykański Kościół Metodystyczno-Episkopalny, Południowa Konwencja Baptystów, Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce oraz Zbory Boże. Łącznie ich wyznawcy stanowią 47% społeczeństwa. Katolicyzm zadeklarowało 27% mieszkańców Delaware, judaizm 2%, prawosławie 1%, bezwyznaniowcy stanowią 19%, a wyznawcy innych wierzeń stanowią 4% społeczeństwa.

Mieszkańcy Delaware uznawani są za jednych z najzamożniejszych. Zgodnie z badań przeprowadzonych przez Phoenix 2013 Marketing International, Delaware miał dziewiąty co do wielkości liczby milionerów, w przeliczeniu na mieszkańca, w całych Stanach Zjednoczonych.

Symbole stanu Delaware

Dewiza Delaware brzmi: “Liberty and Independence” (Wolność i niepodległość). Pieczęć stanowa Delaware została przyjęta 17 stycznia 1777 roku (w obecnej wersji jest przyjęta 29 kwietnia 2004 roku). Oznacza to, że jest jedną z najstarszych pieczęci stanowych w USA – zdecydowana większość powstała dopiero pod koniec XIX wieku. Świadczy to o tym, że Delaware, kolokwialnie mówiąc, „wyprzedza” środkowe i zachodnie stany USA o około sto lat. Wynika to z historii tych ziem, które jako pierwsze zostały skolonizowane przez Europejczyków, a następnie wyodrębniły się z nich podwaliny niezależnych ziem.

MIASTO-DOVER-DELEWARE

Na pieczęci widnieje wizerunek dwóch mężczyzn po obu stronach herbu, nad którymi umieszczono żaglowiec. Mężczyznami są rolnik oraz milicjant czuwający nad porządkiem. Statek odnosi się do dostępu do wód Oceanu Atlantyckiego, co zapewnia stanowi dobrodziejstwo handlu drogą morską.

Flaga stanowa Delaware zawiera godło stanu, ujęte jednak w żółtym rombie, które znajdują się na granatowym tle. Na dole widnieje data 7 grudnia 1787, która odnosi się do daty ratyfikacji konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Stan Delaware dokonał tego jako pierwszy, co postanowiono upamiętnić i podkreślić na fladze.
Do nieoficjalnych symboli stanu zaliczany jest kurak błękitny, ostrokrzew amerykański oraz kwiat brzoskwini.

Geografia

Delaware leży na obszarze Niziny Nadbrzeżnej i obok Florydy jest najniżej położonym stanem w Stanach Zjednoczonych. Duża część ziem uprawnych leży w tzw. depresji, poniżej 18 m n.p.m. Na południu tereny Delaware są bardziej piaszczyste i mniej urodzajne, przez co rolnictwo się tam nie przyjęło. Na północy leży płaskowyż Piedmont, z jego pofałdowanymi terenami oraz licznymi wzgórzami, natomiast pozostała cześć ziem stanu należąca do Niziny Atlantyckiej o płaskim, piaszczystym i gdzieniegdzie bagnistym terenem.

Rozciągający się nad Oceanem Atlantyckim Półwysep Delmarva tworzy w całości stan Delaware w połączeniu z dwoma hrabstwami Wirginii oraz wschodnimi hrabstwami należącymi do Maryland. Hrabstwo New Castle jest porośnięte przez lasy, wśród których przeważają lasy mieszane oraz mieszane lasy dębowe.

Natomiast w hrabstwach Sussex i Kent przeważają lasy iglaste. Może i w Delaware nie ma żadnego ze słynnych Parków Narodowych USA, ale mieści się tam Park stanowy Trap Pond, gdzie głównym okazem przyrody chronionym przez prawo stanowe jest cypryśnik błotny (Taxodium distichum) – drzewo należące do cyprysowatych. W ostatnich latach gatunek ten staje się coraz popularniejszy w Europie, gdzie uznawany jest za drzewo ozdobne.

Większość powierzchni stanu to równiny. Występuje tam najniższa średnia wysokość ze wszystkich stanów USA. Najwyższym punktem na mapie stanu jest Ebright Azimuth, mierzący 137 metrów nad poziomem morza.

Klimat

Na terenie stanu występuje umiarkowany ciepły, na pograniczu z podzwrotnikowym morskim. Średnie roczne opady wynoszą 1140 mm, a średnia dobowa temperatura powietrza wynosi od 30 stopni Celsjusza w lipcu do -5 stopni w zimie. Meteorolodzy najwyższą temperaturę w Delaware odnotowali 21 lipca 1930 roku w mieście Millsboro, termometry wskazały wtedy 43 kreski w skali Celsjusza. Natomiast najniższą temperaturę odnotowano 17 stycznia 1893 roku. Było to minus 27 °C, co ciekawe, również w mieście Millsboro. Na południu stanu występuje łagodniejszy klimat, o dłuższym okresie wegetacyjnym.

Gospodarka

W Delaware rozwinął się przemysł metalowy, chemiczny oraz spożywczy. Hoduje się tam głównie bydło i drób, a uprawia owoce i warzywa właściwe dla tamtejszego klimatu. Mieszkańcy Delaware zarabiają na życie także za sprawą rybołówstwa; w tej gałęzi dominuje odławianie skorupiaków.
W hrabstwach Sussex oraz Kent najistotniejszą rolę w gospodarce rozgrywa rolnictwo, natomiast w New Castle przoduje przemysł.

Delaware – podatkowy raj dla przedsiębiorców

W Delaware rejestrowanych jest bardzo duża liczba firm. Ma na to wpływ kilka istotnych dla przedsiębiorców czynników. Przede wszystkim prawo stanowe Delaware uznawane za najbardziej zaawansowane i elastyczne. Po drugie, działający tam odpowiednik naszego sadu gospodarczego, Court of Chancery, jest autorem najbardziej pro przedsiębiorczego prawa w całych USA.

RZEKA-DELEWARE

W stanie tym, więcej niż połowa wszystkich amerykańskich spółek została zarejestrowana. Delaware jest także domem dla zagranicznych przedsiębiorstw, dla których rejestracja w Delaware niesie wiele korzyści. Rejestruje się tam także wiele firm z Polski. Wynika to przede wszystkim z korzystnych przepisów podatkowych, które pozwalają przedsiębiorcom zaoszczędzić znaczne środki finansowe. Nie bez znaczenia sa także takie czynniki jak doskonały system sądowniczy, korzystne prawo o spółkach, a także wysoka przychylność administracji władz stanu. To wszystko stwarza nader przyjazne warunki dla przedsiębiorczości.

Uniwersytety

Choć jest to mały stan, funkcjonuje tam kilka znaczących na wschodnim wybrzeżu ośrodków akademickich. Działa tam University of Delaware, Delaware State University, Wesley College, prywatny Widener University w mieście Wilmington, Goldey-Beacom College, Wilmington College oraz Delaware Technical and Community College.
Indianie z Delaware

Ziemie stanu zamieszkiwali przed przybyciem europejskich osadników plemiona Delawarów (na północy) i Nanticoke (na południu). Nazwa Indian „Delawarowie” została wymyślona i nadana już przez nowych mieszkańców stanu.
Delawarowie wywodzą się z rodziny Indian anglosaskich. Sami siebie nazywali mianem Lenni Lenape. Swego czasu uznawani byli za jedno z najpotężniejszych plemion indiańskich zamieszkujących obszary Nowego Kontynentu. Jednak jak wszyscy wiemy, nawet najsilniejsze i najbardziej rozwinięte plemiona rodzimych mieszkańców Ameryki nie miały szans z Europejczykami dysponującymi prochem strzelniczym i bronią palną.

PIERWSZY-STAN

Znani ludzie z Delaware

Wśród sław wywodzących z Delaware należy wymienić takie osobistości jak amerykański polityk i wiceprezydent Joe Biden należący do Partii Demokratycznej, amerykańska astronom Annie Jump Cannon, która jako pierwsza kobieta została doktorem honoris causa uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Howard Pyle, ilustrator, malarz i pisarz. Jest on autorem powieści „Wesołe przygody Robin Hooda" ("The Merry Adventures of Robin Hood of Great Renown in Nottinghamshire").

Ciekawostki

Jak wspomnieliśmy wcześniej, na północy Delaware graniczy ze stanem Pensylwania. Określenie północnej granicy stanu jest wyjątkowo nietypowe i jedyne w swoim rodzaju. Większość granicy to łuk o okręgu o promieniu 12 mil (19.3 kilometra). W środku, w kopule budynku sądu w New Castle znajduje się „Twelve Mile Circle”, ponieważ od tego punktu, niczym od cyrkla odrysowana jest ta międzystanowa granica. Jest to jedyna zaokrąglona granica pomiędzy rejonami w całych Stanach Zjednoczonych.

Władze stanu Delaware w 2013 roku zmieniły definicję małżeństwa, umożliwiając zawarcie legalnego związku parom homoseksualnym. Przy tej regulacji prawnej wprowadzono także restrykcyjne przepisy, według których za odmowę zorganizowania wesela gejom można zapłacić wysoką karę.

Choć jest to niewielki stan, w Delaware zarejestrowanych jest ponad 945 tysięcy aktywnych na rynku spółek. Ponad połowa to amerykańskie spółki giełdowe, przy czym ponad 60 procent spółek zarejestrowanych w tym stanie to spółki ujęte na liście Fortune 500 (ranking pięciuset największych firm na świecie według przychodów).

Przenieś do samej góry
Middlebrook Way luksusowa willa na The Oaks
1.550.000 USD
Dom Boca Raton Floryda
118.000 USD

Dom Boca Raton Floryda

Palm Beach / Boca Raton
Brickell Bay Dr Miami apartament 990 sqft
339.000 USD

Brickell Bay Dr Miami apartament 990 sqft

Miami Dade / Miami downtown
Miami Sunny Isles Beach Regalia apartament
700.000 USD

Miami Sunny Isles Beach Regalia apartament

Miami Dade / Miami Sunny Isles Beach
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX
Copyright 2007-2020 Ibermaxx - Nieruchomości Floryda
projekt i wykonanie: euforia

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij