serwis vip Ibermaxx - centrum nieruchomości mapa strony Kontakt florida property for sale

Co nowego w firmie
19-04-2020
Agent nieruchomości na Florydzie
Szukasz dobrej inwestycji i lokaty kapitału za granicą? A może szukasz dobrego agenta nieruchomości na Florydzie? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Sprawdź informacje o florydzkim rynku nieruchomości podczas epidemii koronawirusa w USA.
03-04-2019
Jaki hotel wybrać na Florydzie
Planujesz wyjazd na Florydę? Szukasz rezerwacji hotelu. W zależności gdzie chcesz jechać i jaki budżet masz na noclegi warto poznać podstawowe informacje o hotelach na Florydzie w USA.
05-11-2018
Gdzie na golfa na Florydzie
Floryda to "hot spot" dla golfistów z całego świata. Także coraz więcej golfistów z Polski przyjeżdża na Florydę na golfa. A nadchodzący okres końcówki roku sprzyja zaplanowaniu przyjazdu na Florydę. Sprawdź gdzie najlepiej gra się w golfa na Florydzie.

Fauna na Florydzie

Zwierzęta występujące na Florydzie

Floryda jak wiadomo, to piękny i malowniczy, słoneczny półwysep traktowany jako region turystyczno – wypoczynkowy Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ma on ogromne międzynarodowe znaczenie w turystyce, do czego bezapelacyjnie przykładają się słynne kurorty i kąpieliska takie jak między innymi Miami Beach, Boyton Beach. Archipelag setek wysp i wysepek koralowych z malowniczymi miasteczkami Key West i Marathon znajduje się w czołówce najczęściej wymienianych celów podróży przez amatorów nurkowania.

Znajduje się tu również bardzo ciekawy Cape Canaveral wraz z ośrodkiem kosmicznym, Daytona Beach wraz z torami wyścigowymi i wszystkim co się kojarzy z motoryzacją, jak również centrum rozrywkowe Walt Disney World i inne atrakcje. Różnorodność atrakcji tego stanu zapadających w pamięć powoduje, że Floryda kojarzy się jednoznacznie z wypoczynkiem, miło spędzonym czasem i niezapomnianymi przeżyciami, do których chętnie się wraca nie tylko we wspomnieniach.

Jeszcze innym osobom Floryda może się nierozłącznie kojarzyć z częścią historii Stanów Zjednoczonych. To tutaj nastąpiła budowa kolei zapoczątkowana przez przemysłowca Henry’ego Morrisona Flaglera pod koniec XIX wieku, która niosła za sobą rewolucję przemysłową i rozwój nie tylko Florydy. Są tu również liczne budynki jednoznacznie kojarzące się z historią, stanowiące dziedzictwo kulturowe regionu i wpisane do krajowego rejestru miejsc o znaczeniu historycznym. Znajdziecie tu również mniejsze miasteczka, w których jakby czas się zatrzymał, co dodatkowo podkreśla znaczenie historyczne Florydy.

Tropikalna przyroda

Nie można jednak zapominać o jednej z najważniejszych rzeczy, która musi kojarzyć się z Florydą. Ten region to także dziesiątki mniejszych lub większych parków narodowych i rezerwatów przyrody, które zajmują znaczną część jego terytorium. Parki te oprócz roli bycia ostatnimi ostałymi się naturalnymi ekosystemami bez większej ingerencji człowieka, są również miejscem gdzie schronienie znalazły tysiące zwierząt. Osiedliło się tu wiele gatunków zwierząt, zaczynając od ptaków, poprzez zwierzęta lądowe, kończąc na tych, których nie widać na pierwszy rzut oka, ale często są dużo większe niż kilka lądowych razem wziętych – ryby i ssaki morskie.

KROKODYL-ALIGATOR
Aligatory najczęściej kojarzą się  z Florydą

Gady, ptaki i ssaki Florydy

Myśląc o zwierzętach na Florydzie, często kojarzą nam się głównie gady. To właśnie tutaj żyją aligatory, krokodyle, grzechotniki, żółwie morskie i żółwie narowe, a także węże zbożowe. Poza tym rzecz jasna występują tu liczne ssaki, między innymi drapieżne pumy, czyli pantery florydzkie, jaguary, jelenie wirginijskie, zagrożone wyginięciem rysie, baribale, czyli potocznie rzecz ujmując, czarne niedźwiedzie i pancerniki. Kolejno, choć pewnie powinny być wymienione jako pierwsze, bo prawdopodobnie jest to najbardziej liczna gromada są ptaki.

Wśród licznie występującej populacji trzeba przede wszystkim wymienić takie gatunki jak amerykański orzeł bielik, ślimakojady czerwone, karakary meksykańskie, pelikany, żurawie kanadyjskie i krzykliwe, mewy, rybołowy, warzechy, modrowronki zaroślowe i dziesiątki innych mniejszych i większych ptaków, których spotkanie w jednym z rezerwatów przyrody ucieszy niejednego zawodowego i amatorskiego ornitologa.

Fauna morska Florydy

No i oczywiście, jeśli wspomnieliśmy już o florydzkim nurkowaniu, nie sposób nie wspomnieć o morskiej faunie, która przyciąga przecież setki nurkujących turystów, którzy gotowi są podziwiać podwodną faunę i florę podczas każdej wizyty na półwyspie. Wśród większych zwierząt można wymienić kilka gatunków występujących w licznych populacjach. Są to głównie manaty, delfiny butlonose i wieloryby. Ciekawe dla miłośników podwodnej przyrody są także setki mniejszych zwierząt i żyjątek morskich, do których można zaliczyć gatunki gąbek, jamochłonów, koralowców, mięczaków, płazińców, skorupiaków, szkarłupni, wieloszczetów i ryb. Cała fauna podwodna jest tak piękna i wieloraka, na tyle że opisanie jej w kilku zdaniach graniczy z cudem, nic więc dziwnego, że turyści tłumnie odwiedzają archipelag Florida Keys, okolice Pompano Beach, Fort Lauderdale na wschodnim wybrzeżu, czy Clearwater od strony Zatoki Meksykańskiej, aby samemu na własne oczy przekonać się o pięknie przyrodniczym Florydy. Całe to bogactwo można podziwiać zarówno bezpośrednio nurkując jak również pływając łodziami ze szklanym dnem.

Mnóstwo Parków Narodowych

Zwierzęta te głównie zamieszkują parki i rezerwaty przyrody, gdzie żyją w swoim naturalnym środowisku, niezmąconym przez przemysłowe zapędy człowieka. Jednym z takich parków jest Park Narodowy Everglades, obecnie największy obszar dzikiej przyrody subtropikalnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki, jednocześnie będący trzecim co do wielkości parkiem narodowym w całych Stanach. Jego powierzchnia wynosi ponad 6100 kilometrów kwadratowych i obszar ten został uznany przez UNESCO w 1976 roku za rezerwat biosfery. Jest on również wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Mokradła Everglades, bo właśnie to one głównie znajdują się na obszarze chronionym, to system wolno płynących rzek. Dlaczego wolno płynących?

Ponieważ szybkość przepływu wody w rzekach i strumykach wynosi około 0,4 kilometra na dzień, co jest naprawdę wolnym tempem. To właśnie tutaj, w namorzynach i szuwarach, żyje ponad 350 gatunków ptaków i 300 gatunków ryb, zarówno słodkowodnych, jak i morskich. Poza tym schronienie znajduje tu 50 gatunków gadów i 40 gatunków ssaków. Z całej tej ilości zwierzęcych mieszkańców parku, 36 gatunków jest zagrożonych wyginięciem, lub ściśle chronionych. Park Narodowy Everglades zamieszkują brodzące czaple, pelikany i niebezpieczne sępy, a także gatunki zagrożone wyginięciem, takie jak pantery florydzkie, amerykańskie krokodyle, rysie i manaty karaibskie.

MANAT
Manaty na Florydzie

Floryda kojarzy się z Everglades

Skoro jesteśmy przy Everglades, warto wspomnieć o tak zwanej bramie do Everglades, czyli rezerwacie Big Cypress Seminole Reservation, w którym turyści mogą napotkać aligatory, bawoły, jelenie i bizony, a wszystkie te spotkania będą odbywały się pod czujnym okiem latających nad głowami orłów i jastrzębi.

Przyległym do Everglades, równie pięknym rezerwatem jest Big Cypress National Preserve, który słynie ze swojej flory, ale także dzikiej fauny. Jest to ponad 2900 kilometrów kwadratowych chronionego ekosystemu bagienno – słodkowodnego, dającego schronienie dla wielu gatunków ptaków, gadów i ssaków. Tutaj najłatwiej natknąć się na największego gada zamieszkującego terytorium Florydy, czyli amerykańskiego aligatora, dla którego mokradła Big Cypress National Preserve są środowiskiem naturalnym. Poza tym możecie spotkać tutaj takie zwierzęta jak rysie, wydry, czarne niedźwiedzie, a także zagrożoną wyginięciem florydzką panterę. Rezerwat jest też domem dla wielu gatunków ptaków, także tych wodnych, a zatem natkniecie się tutaj między innymi na wężówki i białe czaple również podczas okresu godowego, co warto obserwować.

Inne Parki Narodowe Florydy

Innym ciekawym przyrodniczo miejscem jest Ocala National Forest, drugi co do wielkości rezerwat leśny w Stanach Zjednoczonych, gdzie na ponad 1500 kilometrach kwadratowych zlokalizowanych w centralnej części półwyspu florydzkiego, natkniecie się na aligatory, jelenie, a także takie zwierzęta jak wiewiórki, skunksy, lisy, oposy, dziki, oraz wydry, szopy pracze, kojoty, pancerniki długoogonowe i rysie. Możecie spotkać tutaj również amerykańskiego czarnego niedźwiedzia, którego występowanie jest tu najbardziej nasilone. Jest to najliczniej odwiedzany przez turystów rezerwat w Stanach Zjednoczonych.

Pamiętajcie jednak, że większość zwierząt żyjących na Florydzie to jednak zwierzęta dzikie i często niebezpieczne. Na przykład aligatory, to zwierzęta nocne, słodkowodne, żyjące głównie w jeziorach, stawach, mokradłach i rzekach. Jednak ze względu na częste przemieszczanie się tych zwierząt, należy spodziewać się ich nawet w miejscach, w których z reguły na co dzień nie występują. Jeśli tylko wybieracie się w okolice jednego z wyżej wymienionych środowisk wodnych, czyli nie ukrywajmy – prawie na całej Florydzie, miejcie zawsze oczy szeroko otwarte, żeby nie skończyło się to niemiłą niespodzianką. Najbardziej przerażająca jest ich wielkość i uzębienie, które często liczy między 34 a 40 zębów, co w połączeniu z ich szybkością i dynamiką ruchów, może stanowić śmiertelne zagrożenie. Równie niebezpiecznymi gadami są oczywiście krokodyle, których na Florydzie jest jeszcze więcej.

Równie niebezpiecznym zwierzęciem jest niedźwiedź czarny, inaczej baribal. Występuje on głównie na terenach górzystych i zalesionych. Jednak kiedy zwiedzamy parki i rezerwaty przyrody, bardzo prawdopodobne jest, że właśnie w takich miejscach się znajdziemy i mogą się one okazać terenami łowieckimi lub siedliskami niedźwiedzia baribala. Te ważące czasami 400 kilogramów drapieżne ssaki, zapadają jedynie w lekki sen zimowy. Innymi niebezpiecznymi, dzikimi zwierzętami, które występują na Florydzie, są drapieżna pantera florydzka i jaguar, jednak ciężko się na nie natknąć poza rezerwatami przyrody.

Ogrody zoologiczne i centra pomocy dla dzikich zwierząt

Zwierzęta żyjące na Florydzie to nie tylko te, które osiedliły się w parkach narodowych czy rezerwatach przyrody, ale także te w ogrodach zoologicznych, które Floryda ma ogromne. Ciężko nazwać to wówczas fauną Florydy, jednak nie sposób koło nich przejść obojętnie. Jednym z takich ogrodów jest park rozrywki Bush Gardens w Tampa. Czym się różni ten park od innych ogrodów zoologicznych, że warto o nim wspomnieć? Jest to park rozrywki, po którym zwierzęta chodzą po otwartym terenie. Niektóre mogą podejść bardzo blisko zwiedzających, inne bardziej niebezpieczne mieszkają oddzielone nieco od turystów na specjalnie oddalonych terenach lub wysepkach.
Innymi podobnymi obiektami będą na przykład te dość znane wśród turystów odwiedzających Florydę, zlokalizowane w okolicy West Palm Beach.

ŻÓŁW
Żółwie morskie w wodach Florydy

Jednym z nich jest Lion Country Safari, będące prawie prawdziwym safari, gdyż założyciele tworząc „bezklatkowe” ZOO, chcieli dać turystom możliwość odczuwania chociaż częściowych emocji prawdziwego safari. Napotkacie tutaj typowo afrykańskie zwierzęta, biegające beztrosko po całym terenie. Jeśli emocji jednak będzie Wam za wiele, całkiem niedaleko znajdziecie Palm Beach ZOO w Dreher Park, gdzie mieszka ponad 1400 zwierząt, dla których subtropikalne siedliska stanowią swoisty dom.
Oprócz typowych, florydzkich zwierząt, takich jak czarne, amerykańskie niedźwiedzie, pantery florydzkie, aligatory, czy jelenie, spotkacie małpy i tygrysy malajskie.

Będąc na Florydzie nie należy zapominać, że tak jak już wcześniej wspomniano, Floryda to nie tylko region turystyczny z kurortami i kąpieliskami, luksusowymi hotelami i eleganckimi dzielnicami miast, ale także piękna przyroda. Jeśli już tu jesteście zawitajcie do jednego z parków przyrody lub rezerwatów, aby osobiście podziwiać faunę i florę Florydy, usłyszeć ćwierkanie ptaków, spotkać się oko z oko z florydzką panterą czy usłyszeć ryk niedźwiedzia, lub obejrzeć bajeczne i różnorodne podwodne życie nurkując lub pływając łódkami ze szklanym dnem, aby to co nierozłącznie związane z Florydą, zapadło w pamięć także Wam i skłoniło do kolejnej wizyty w tym malowniczym zakątku świata.

REJESTRACJA-SAMOCHODOWA-FLORYDA
Taką tablicę rejestracyjną również można zamówić

Zainteresuje Cię również:
strona główna przewodnika | atrakcje turystyczne Florydy | nurkowanie na Florydzie | Everglades Floryda |

Przenieś do samej góry
Santa Cruz Boynton Beach szereg
97.500 USD

Santa Cruz Boynton Beach szereg

Palm Beach / Boynton Beach
Atriums Palm Beach Condo
400.000 USD

Atriums Palm Beach Condo

Palm Beach / Palm Beach
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX
Copyright 2007-2021 Ibermaxx - Nieruchomości Floryda
projekt i wykonanie: euforia

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij