serwis vip Ibermaxx - centrum nieruchomości mapa strony Kontakt florida property for sale

Co nowego w firmie
19-04-2020
Agent nieruchomości na Florydzie
Szukasz dobrej inwestycji i lokaty kapitału za granicą? A może szukasz dobrego agenta nieruchomości na Florydzie? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Sprawdź informacje o florydzkim rynku nieruchomości podczas epidemii koronawirusa w USA.
03-04-2019
Jaki hotel wybrać na Florydzie
Planujesz wyjazd na Florydę? Szukasz rezerwacji hotelu. W zależności gdzie chcesz jechać i jaki budżet masz na noclegi warto poznać podstawowe informacje o hotelach na Florydzie w USA.
05-11-2018
Gdzie na golfa na Florydzie
Floryda to "hot spot" dla golfistów z całego świata. Także coraz więcej golfistów z Polski przyjeżdża na Florydę na golfa. A nadchodzący okres końcówki roku sprzyja zaplanowaniu przyjazdu na Florydę. Sprawdź gdzie najlepiej gra się w golfa na Florydzie.

Lantana 167 Yacht Club Wy apartament 2 sypialnie
323.500 USD
Dom w Boca Raton 5894 Michaux St, 1273 sqft
399.000 USD

Historia Florydy

Informacje dla poszukujących ciekawostek historycznych i dla osób zainteresowanych dość burzliwą historią Florydy w Stanach Zjednoczonych. Nazwę półwyspowi La Florida, nadał jego hiszpański odkrywca, Ponce de Leon, którego zainspirowała bogata, tropikalna roślinność Florydy. La Flor to po hiszpańsku kwiat.
Po przybyciu z Hiszpanii do Ameryki, Ponce de Leon wyruszył na kolejną wyprawę z La Hispaniola, to dzisiejsze Haiti, aby dalej odkrywać nieznane lądy. Wyruszył w poszukiwaniu bogactwa, sławy i oczywiście złota. A także, jednym z celów tej wyprawy w nieznane, jak głosi legenda, było poszukiwanie Fontanny Młodości, ponoć istniejącej gdzieś w Ameryce.
Wyprawa Ponce de Leon dotarła do Florydy dokładnie w dzień Wielkiej Nocy w roku 1513.

Kolejna wersja głosi, iż pierwszymi Europejczykami którzy dotarli na Florydę byli Sebastian i John Cabot, którzy w roku 1498 dotarli do dzisiejszego Cape Florida w okolicach Miami na Key Biscayne. Florydę w tamtych czasach zamieszkiwały plemiona indiańskie.

Szacuje się iż około 100 tysięcy Indian zamieszkiwało wtedy Florydę. Plemiona Timcua zamieszkiwało północne obszary Florydy. Wokół jeziora Okeechobee i centrum Florydy mieszkali Indianie Calusa. Okolice Panhandle, oraz Tequesta zamieszkiwały plemiona Apalachee.

Floryda hiszpańska kolonia

W roku 1521 ówczesny król Hiszpanii - Ferdynand, ustanowił Florydę hiszpańską kolonią. Ponce de Leon uzyskał tytuł gubernatora Florydy. Ale już następne lata miały pokazać, jak łakomym kąskiem jest Floryda, dla innych narodów europejskich, walczących o dominację i prymat nad koloniami w Nowym Świecie. O Florydę także zaciekle walczyła Francja. Aby wzmocnić pozycję hiszpańską na Florydzie, król Filip, dał rozkaz wybudowania fortu wojskowego i obsadzenie go stałym garnizonem i żołnierzami. Tak powstało pierwsze, "europejskie" miasto na Florydzie St. Augustine. Miasto zbudował Pedro Menendez de Aviles w 1565 roku. Była to także pierwsza misja katolicka na kontynencie amerykańskim na obszarze Florydy.

Już w roku 1568 St. Augustine zostało zrównane z ziemią, przez atak brytyjskiej artylerii, pod dowództwem najsławniejszego brytyjskiego pirata (został nim trochę później ...) Francisa Drak'a. Miasto St. Augustine jest najstarszym miastem w obecnych granicach USA. Dalsze dzieje Florydy, to niezwykle krwawe konflikty zbrojne o dominację w tym regionie Ameryki. Konflikt został na chwilę zażegnany, kiedy Anglicy przejęli Hawanę, najbardziej rozwiniętą posiadłość należąca do ówczesnej Hiszpanii, aby wymienić ją na Florydę. Hiszpanie chętne na to przystali, aby odzyskać Hawanę.

W tym samym czasie, rdzenni Indianie byli dziesiątkowani przez choroby, przyniesione przez europejczyków do Ameryki. Indiańska ludność zamieszkująca Florydę powoli stawała się mieszanką wszelkiego rodzaju plemion, które docierały z północy i zachodu kontynentu.

PONCE-DE-LEON-ODKRYWCA-FLORYDY
Ponce de Leon - odkrywca Florydy

W czasach po uzyskaniu przez Amerykę niepodległości i zwróceniu oficjalnie Florydy królestwu Hiszpanii, rząd Stanów Zjednoczonych zaczął na poważnie rozważać przejęcie kontroli nad tym południowym stanem. Pierwszy konflikt zbrojny to rok 1814 kiedy generał Andrew Jackson wyruszył z armią na południe, pacyfikując tysiące Indian. Dało to początek pierwszej wojnie z Seminolami. To była pierwsza próba Amerykanów nad przejęciem tego regionu.

Hiszpania oficjalnie oddała Florydę w 1819 roku. Andrew Jackson został zaprzysiężony na pierwszego, amerykańskiego gubernatora Florydy. Miasto Tallahasse zostało ustanowione stolicą Florydy i centrum administracji stanowej.

W roku 1830 na mocy dokumentu Act of Indian Removal, wszyscy pozostali Indianie z południa Florydy, mieli zostać przesiedleni do rezerwatów Indian na środkowym wschodzie USA. Zdecydowana większość plemion indiańskich była zdeterminowana aby zostać na ziemi pradziadów i w ten sposób wybuchła druga wojna z Seminolami na Florydzie. Indianie zostali pobici i zepchnięci na środkowe tereny Florydy, na obszar Everglades. Bardzo daleko od żyznych obszarów środkowej Florydy, gdzie w końcy zgodzili się zostać.

Floryda w rękach Amerykanów

Po burzliwych czasach panowania hiszpańskiego i brytyjskiego nad Florydą, półwysep ostatecznie został przekazany w roku 1821 rządowi Stanów Zjednoczonych. Długo jeszcze po tym, Floryda uważana była za zacofany i słabo zagospodarowany obszar rolniczy południa Stanów Zjednoczonych.

Floryda została stanem dopiero 3 marca 1845 roku. Zbiegło się to z czasem, kiedy w Stanach Zjednoczonych budowano kolej żelazną. Był to okres niezwykłej prosperity dla tego regionu i szansa na szybszy rozwój gospodarczy. W czasie wojny secesyjnej, głównym wkładem Florydy jako członka Konfederacji, było zaopatrzenie w żywność. Podobnie było po wojnie i taka ustanowiła się rola ekonomiczna tego regionu Stanów Zjednoczonych. Podobnie było po włączeniu Florydy do Unii.

II wojna światowa na Florydzie

Podczas gdy gracze na nowojorskiej giełdzie, inwestowali na Florydzie, prasa całego kraju wychwalała właściwości zdrowotne klimatu na Florydzie.
To w zasadzie była pierwsza promocja turystyczna Florydy, jako regionu turystycznego. To również nakłoniło pierwszych amerykańskich bogaczy do spędzania zimy na Florydzie.

Po raz pierwszy Henry Flagler podjął ryzyko otworzenia pierwszych, luksusowych domów wypoczynkowych, najpierw na północno-wschodnim wybrzeżu Florydy. On także przedłużył istniejącą linię kolejową Florida East Coast Railroad dalej na południe Florydy. Tak między innymi powstały pierwsze domy i osiedla w Palm Beach.
Kolejny przedsiębiorca Henry Pland, doprowadził linię kolejową do Tampa na zachodnim wybrzeżu Florydy. Miasto zaczęł się intensywnie rozwijać, także morski port przeładunkowy w Tampa.

Doskonałe warunki klimatyczne panujące na Florydzie, umożliwiały uprawę owoców cytrusowych, których sprzedaż stanowiła bardzo lukratywny biznes na północy Stanów Zjednoczonych. Owoce z Florydy sprzedawane były wszędzie na północy Stanów, oraz w Kanadzie. Zaczęly powstawać gospodarstwa rolne i farmy hodujące bydło i produkujące wołowinę eksportowaną również do północnych stanów USA.

Po I wojnie światowej nastąpiła kolejna fala gorączki inwestycyjnej na Florydzie. Każdy zamożny Amerykanin marzył o posiadaniu choć kawałka ziemi na Florydzie. Specjalnie do tego celu wynajmowane pociągi i setki wagonów, przywoziły chętnych na zakup nieruchomości na Florydzie. Kres temu położył nadciągający kryzys. W roku 1926 zaczęły plajtować banki i fortuny milionerów rozpłynęły się w mgnienia oka. Jednak wcześniejsze inwestycje, pozwoliły w jakiś sposób rozwinąć się gospodarczo temu stanowi.

II wojna światowa na Florydzie

Tysiące żołnierzy i jednostek wojskowych stacjonowało na Florydzie, aby bronić wybrzeża. Puste wtedy hotele, służyły żołnierzom za koszary. Amerykańscy żołnierze poznali klimat i życie na Florydzie. Wielu żołnierzy powróciło na Florydę już po wojnie, szukając lepszego miejsca do życia i łagodniejszego klimatu, tak różnego od mroźnych zim na północy Stanów Zjednoczonych.

POMARANCZE-FLORYDA

Niezwykle dynamiczny rozwój regionu nastąpił dopiero po roku 1950. Przez około 40 lat, liczba ludności stanu Floryda podniosła się z 2,8 mln. do około 13 mln ! Obok uprawy owoców cytrusowych, gwałtownie rozwinął się przemysł elektroniczny, a poźniej komputerowy. Podstawową jednak gałęzią gospodarki Florydy powoli stawała się turystyka, krajowa i zagraniczna. Wykorzystując znakomite położenie Florydy na mapie USA, gorący klimat tego stanu, właściwie zupełny brak zimy i trwający cały rok, sezon turystyczny, pobudowano na Florydzie ogromną ilość ośrodków turystycznych, hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Miejsc rozrywki i miejsc noclegowych.

W latach 60-tych XX wieku, administracja Florydy wsparła projekt Disney Corporation, aby przekształcić duży kawałek środkowej Florydy w Walt Disney World. Plan budowy największego parku tematycznego na świecie. Projekt, jak wszyscy wiemy, to spektakularny sukces, nie tylko ekonomiczny, ale także budowy wizerunku Florydy jako miejsca rozrywki i wypoczynku dla dzieci i dorosłych, nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale i na każdym kontynencie. W sumie co piąta osoba na Florydzie, pośrednio lub bezpośrednio jest związana z turystyką na Florydzie. Rocznie Disney World odwiedza ponad 41 mln. ludzi z całego świata.

Przenieś do samej góry
Bridgewood apartament
135.000 USD

Bridgewood apartament

Palm Beach / Boca Raton
442.900$ West Palm Beach Nowe Condo Loft
442.900 USD

442.900$ West Palm Beach Nowe Condo Loft

Palm Beach / West Palm Beach
Miami Biscayne Blvd. unit 3405
625.000 USD

Miami Biscayne Blvd. unit 3405

Miami Dade / Miami Brickell
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX
Copyright 2007-2021 Ibermaxx - Nieruchomości Floryda
projekt i wykonanie: euforia

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij