serwis vip Ibermaxx - centrum nieruchomości mapa strony Kontakt florida property for sale

Co nowego w firmie
19-04-2020
Agent nieruchomości na Florydzie
Szukasz dobrej inwestycji i lokaty kapitału za granicą? A może szukasz dobrego agenta nieruchomości na Florydzie? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Sprawdź informacje o florydzkim rynku nieruchomości podczas epidemii koronawirusa w USA.
03-04-2019
Jaki hotel wybrać na Florydzie
Planujesz wyjazd na Florydę? Szukasz rezerwacji hotelu. W zależności gdzie chcesz jechać i jaki budżet masz na noclegi warto poznać podstawowe informacje o hotelach na Florydzie w USA.
05-11-2018
Gdzie na golfa na Florydzie
Floryda to "hot spot" dla golfistów z całego świata. Także coraz więcej golfistów z Polski przyjeżdża na Florydę na golfa. A nadchodzący okres końcówki roku sprzyja zaplanowaniu przyjazdu na Florydę. Sprawdź gdzie najlepiej gra się w golfa na Florydzie.

Kentucky

Kentucky stan w USA

Nam najbardziej kojarzy się z koncernem i szybkim jedzeniem Kentucky Fried Chicken. Oficjalnie Commonwealth of Kentucky – to państwo położone w południowo – wschodniej środkowej części Stanów Zjednoczonych. Jest to jeden z czterech stanów USA ukonstytuowanych jako wspólnota ( pozostałe to Wirginia, Pensylwania, Massachusets). Stan ten początkowo był częścią Wirgini. Wydzielony został z niego w 1792 roku i wtedy też jako 15 stan dołączył do Unii.

Kentucky pod względem geograficznym od północy graniczy z Illinois oraz stanem Indiana i Ohio. Od południa jego granice stykają się z Tennessee na wschodzie z Wirginią Zachodnią i Wirginią, a na zachodzie z Missouri. Zachodnia część stanu położona jest na Nizinie Missisipi, a część środkowa i obszary północno – wschodnie są w głównej mierze pagórkowate i znajdują się w obszarze wyżyny Cumberland. Stan należy do rejonu zwanego nazwa Apalachia jednego z najmniej zamożnych w USA.

Zajmując obszar około 105 tysięcy km2 plasuje się na 37 pozycji względem wielkości w całej Unii. Natomiast pod względem znajduję się na miejscu 26 z łączną liczbą ludności, w granicach 4 414 000 mieszkańców, co przekłada się na gęstość zaludnienia na poziomie 42 osób na kilometr kwadratowy.

Nazwa pochodzi od słowa z języka indiańskiego plemienia Wyandot znaczącego prawdopodobnie „równina, wysoka równina”. Warto też dodać, że plemię to obecnie jest nieliczne i na wymarciu.
Tutejsza ludność cechuje się wysokim poziomem konserwatyzmu i głęboką religijnością, z przewagą baptystów i luteran.

Apalachia jest to „zaplecze patriotyczne” Stanów Zjednoczonych, gdzie ludność, nie darzy większą sympatia przedstawicieli rządu federalnego. Mieszkańców określa się także mianem Hillbillys, co w istocie znaczenia nie jest komplementem, a ma swoje źródło w lokalnym patriotyzmie. Tutejsi mieszkańcy ignorują system wartości pochodzący z dużych miast.

KFC-COUPON-RESTAURANT

Stan znajduję się w dwóch strefach czasowych, wschodnia połowa w UTC - 5:00 natomiast połowa zachodnia w UTC – 6:00
Większy odsetek mieszkańców Kentucky kojarzy się z przydomkiem Kentucky Derb.

Historia Kentucky

Początek kolonizacji amerykańskiej przypadającej na XVIII wiek
W 1774 roku powstaję tutaj pierwsza stała osada amerykańska – Harrodsburg
1775 rok, Daniel Boone amerykański podróżnik, który jako pierwszy odnalazł przejście do Kentucky przez Appalachy, zakłada tutaj osadę Boonesborough.
1 czerwca 1792 znamienna data przystąpienia stanu do Unii.
W latach 1861 – 1865 w trakcie wojny secesyjnej, mimo, że obowiązywał tutaj stan niewolniczy, Kentucky pozostaje ciągle w Unii.

Geografia i klimat Kentucky

Typem klimatu, który głównie tu przeważa jest teoretycznie klimat podzwrotnikowy, jednak braki gór w układzie równoleżnikowym, a także otwarta przestrzeń od strony Wielkich Jezior sprawiają, że klimat tutaj panujący jest łagodny, chodź ostre zimy nie są tutaj wyjątkami.
Najwyższą temperaturą tutaj zanotowaną w lipcu było 40 stopni Celsjusza, natomiast średnia temperatura w trakcie stycznia była dodatnia. Kentucky doświadcza czterech pór roku, ze znaczącymi nasileniami zmian latem jak i zima.

Główne rzeki przepływające przez teren stanu to: Cumberland River, Green River, Kentucky River oraz Mississipi wraz z Ohio.
W skład Kentucky wchodzi 120 hrabstw, z których największym jest Pike. Natomiast największymi miastami wartymi podkreślenia są: Louisville, Lexington, Owensboro, Bowling Green, Covington.

Atrakcje stanu Kentucky

Jaskinie Mamucie (Mammoth Cave) - jest to największy system jaskiń na świecie, znajdujący się w okolicach miasta Lexington jako drugiego, co do wielkości na terenie Stanu. Jak szacują naukowcy, jaskinie te liczą sobie już około 10 milionów lat, człowiek natomiast zainteresował się ich eksploatacją od blisko czterech tysiącleci. Na ten moment zbadano już około 400 mil podziemnych korytarzy i „katedr”, lecz ciągle natrafia się na coraz to nowe i nowe.

Zdecydowanie warto dojechać do tego podziemnego bardzo fascynującego świata, któremu czarowi mało kto będzie w stanie się oprzeć. Wybrać się jest tam naprawdę nie trudno, co tworzy wyjątkowo wygodne warunki turystyczne.

Wstęp jest bezpłatny, aczkolwiek warto zainwestować w towarzystwo przewodnika, który pomorze nam podczas eksploracji tego podziemnego świata. Wycieczek jest kilka rodzajów, początkującym zazwyczaj poleca się Frozen Niagara Tour, czyli fascynująca wyprawę do tworu z krystalicznych nacieków skalnych, przypominających jeden z najsławniejszych wodospadów na granicy amerykańsko – kanadyjskiej.

Inna atrakcją na dobry początek, jest także wycieczka historyczna – Historic Tour, podczas to której ma się nie tylko możliwość podziwiania wyjątkowo imponujących stalagmitów i stalaktytów. Wyjątkowym aspektem jest obserwacja działalności człowieka na przestrzeni kilku tysięcy lat. Wyprawa do „zamarzniętej Niagary” odbywa się na odcinku ćwierć milowym i trwa godzinę i piętnaście minut, ta historyczna wycieczka to dwie mile spaceru podziemnego, który przebywa się w czasie 2 godzin.

CARTER-CAVE-USA

Osoby które pragną bardziej wymagającego oraz dłuższego pobytu w jaskiniach, mogą bez problemu skorzystać z trwającej 6 godzin wyprawy o nazwie Wild Cave Tour. Wykazać trzeba się tutaj już nie mała sprawnością fizyczną, ponieważ szlaki prowadzą z dala od wygodnych i popularnych tras turystycznych. W pewnych momentach trasy, trzeba się czołgać i przeciskać przez wąskie przejścia, a także wykazać się umiejętnością wspinania po skałach. Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia, nie będą mogły skorzystać z atrakcji.

Mammoth Cave jest to niezwykły pomnik przyrody, uznany za obiekt dziedzictwa kulturowego świata z racji tego znajduje się pod ścisła ochroną. W jaskiniach kategorycznie nie można zostawić po sobie żadnych śladów czy napisów, ani zabierać z nich absolutnie żadnych „pamiątek”, jest to zasada której musimy przestrzegać będąc w tym miejscu.

Park narodowy Mammoth Cave ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko rozległe kompleksy jaskiń, znajdziemy tutaj sieć tras rowerowych i pieszych, co stanowi nie lada gratkę dla turystów. Rowery można wypożyczyć na miejscu, co stanowi dodatkowy komfort. Po rozległym terenie parku można poruszać się też na koniach, jest tam ponad 70 mil tras do przeforsowania, które w jak najlepszy sposób są do tego przystosowane, jedynym warunkiem tutaj, jest przywóz własnego zwierzęcia, ponieważ na miejscu nie ma wypożyczalni koni, które na przykład można spotkać w niektórych parkach stanowych stanu Illinois.

Można też dodatkowo skorzystać z całego asortymentu wypożyczalni sprzętu wodnego, aby w pełni cieszyć się z jego użytku na wodach znajdującej się nie daleko Green River. Rzeka ta intensywnością swej zieleni zasługuje jak najbardziej na nadaną jej nazwę. Kursują tutaj także stateczki spacerowe. Wycieczka tutaj, powinna być ciekawym punktem pobytu.

Rzeki Nolin i Green River – zdecydowanie przyciągają pasjonatów wędkarstwa, którzy przez cały rok bez wyjątków, mogą tam łowić ryby. Nie trzeba tutaj posiadać wymaganej licencji stanowej, jeśli tylko przestrzega się przepisów stanu Kentucky na temat obowiązujących rozmiarów złowionych okazów, które po wyłowieniu chcemy zabrać sobie na posiłek do domu, czy też na znajdujące się w okolicy pola biwakowe.

Stan Błękitnej trawy – Kentucky znane jest jako region z pastwiskami o niebieskich trawach, które rosną tutaj na wyjątkowo żyznej glebie. Stan ten zaopatruje resztę stanów w ozdobną trawę. Rangę stanu podnoszą tutaj koncerty muzyki country oraz wschodniej odmiany country western, której to niezrównaną, wyjątkową gwiazdą jest sławna Loretta Lynn. Znana jest ona miłośnikom kina z filmu „Coal Miner’s Daughter” – „Córka Górnika”, a także fanom muzyki, której sztandarową piosenką jest przebój o wyżej nadmienionym tytule. Miłośnicy muzyki country nie tylko z terenów innych stanów zamawiają masowo bilety, często nawet z rocznym wyprzedzeniem na festiwal Blue Grass.

Kentucky stanowi doskonały teren turystyczny z krystalicznie czystymi jeziorami, posiada również największe sztuczne jezioro Lake Cumberland, które to słynie z zawodów w nurkowaniu bez ekwipunku. A w jego środkowo – wschodniej części znajduje się kanion majestatyczny Red River George.
Jedną z ciekawszych atrakcji jest Kentucky Derby, inaczej tak zwane wyścigi konne odbywające się na przystosowanych, luksusowych torach Louisville i Lexington, które nieustanie odbywa się tutaj od 1875 roku. Black Mountain to tutaj najwyższy naturalny punkt.

Miastami wartymi uwagi są przede wszystkim:

Louisville położone nad rzeką Ohio, miasto to rozdziela stany Kentucky i Indiana. Głównymi atrakcjami wartymi do zobaczenia w tym mieście są: stara część miasta posiadająca domy architektury wiktoriańskiej, przejażdżki odbywające się parowcami po rzece Ohio. Miasto ma nowoczesną strukturę, w której głównie dominują modernistyczne biurowce. Przedmieścia są bardzo zielone, pełne atrakcyjnych parków, po których beztrosko biegają dzikie króliki oraz wiewiórki.

Bardzo sympatyczna i wabiąca turystów jest dzielnica Higlands, kiedyś zamieszkana głównie przez Irlandczyków, wciąż przebywając tutaj można odwiedzić wiele Irlandzkich pubów. Liczne są tu też nie drogie bary z Bourbonem, poza tym wiele domów z końca XIX wieku i początku XX nadaję wyjątkowy klimat w odczuciu tu zwiedzających. Jedną z ciekawszych atrakcji jest Kentucky Derby, inaczej tak zwane wyścigi konne odbywające się na przystosowanych, luksusowych torach Louisville i Lexington, które nieustanie odbywa się tutaj od 1875 roku
Muzea: urodzonego w Ohio boksera Muhhamada Ali, Frazier International History, Speed Art, muzeum (fabryka kija bejsbolowego ) Luisville Slugger, gdzie wytwarza się najsłynniejsze kije na świecie.

Inne atrakcje to z pewnością centrum nauki Louisville Science Center, Louisville Waterfront Park oraz miejskie zoo.
Jedzenie tutaj stanowi miks wielu kultur, znajdziemy tutaj bardzo dużo owoców morza, duże wpływy posiada tutaj także kuchnia żydowska, azjatycka czy też arabska. Zwiedzający mają tutaj do wyboru bogaty asortyment dań z warzyw, z mięsiw m.in. Bizonia, które to jest delikatniejsze od wołowiny.

USA-MAP-STATE-KENTUCKY

Bardstown to niewielkie miasteczko, które dzięki przepięknej Bazylice Świętego Józefa z XIX wieku zasłynęło na całym świecie i przyciąga wielu turystów.
Miasto Owensboro, gdzie położone jest Ben Hawes State Park – słynny park i pole golfowe. W centrum tego miasta znajdziemy również The International Bluegrass Music Museum, z ciekawymi eksponatami, a także ogród botaniczny o nazwie The Western Kentucky Botanical Garden.

Ciekawostki z Kentucky

Zanim Kentucky stało się częścią Stanów Zjednoczonych, w roku 1774 powstała na jego terytorium już pierwsza amerykańska osada.
Dewizą stanu Kentucky jest „W jedności siła, w podziałach słabość”
Kentucky nazywane jest osobliwie „stanem niebieskich traw”, ponieważ na większości trawników i pastwisk znajduję się „błękitna trwa” o nazwie Pao
Miasto Frankfort, jako stolica stanu, jest siedziba kilku gorzelni, głównie wywodzących się spod szyldu whisky Kentucky Bourbon.

Wiosną występuje tutaj zjawisko „Pachnących Chmur” godne nawet najbardziej wymagającego turysty. Zjawisko to następuje, gdy Derenie (Coronus Florida), zwane Dogwood, inaczej jeszcze psie drewno, wypuszczają pierwsze liście, pokrywają się kwiatami w kształcie stylizowanego krzyża lub czterolistnej koniczynki.

Kwiaty te przybierają wtedy palety przeróżnych kolorów: od czerwonego poprzez różowy i karmin oraz bordo, aż do fioletu, a nawet zielonego i naturalnie pięknie białego. Drzewa te nazywane są również pachnącą chmurą.
Ciekawostką światowej skali jest taniec z jadowitymi wężami, który ludność mieszkająca w pobliżu stanu Wirginia uprawia jako obrzęd sakro rytualny.

W Kentucky żyją trzy gatunki jadowitych węży, z których najgroźniejszy jest zdecydowanie grzechotnik leśny, dlatego zapuszczając się w bardziej dzikie tereny warto wziąć to pod uwagę.
Jest to jedyny stan, w którym żyje powszechnie będący na wymarciu ”ptak kardynał”.
Stan ten jest także ojczyzną bourbonu.

Przenieś do samej góry
Miami Biscayne Blvd. unit 3405
625.000 USD

Miami Biscayne Blvd. unit 3405

Miami Dade / Miami Brickell
Wakacyjny dom Floryda
349.000 USD

Wakacyjny dom Floryda

Palm Beach / Boca Raton
Boynton Beach nowe apartamenty
160.000 USD

Boynton Beach nowe apartamenty

Palm Beach / Boynton Beach
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX
Copyright 2007-2020 Ibermaxx - Nieruchomości Floryda
projekt i wykonanie: euforia

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij