serwis vip Ibermaxx - centrum nieruchomości mapa strony Kontakt florida property for sale

Co nowego w firmie
19-04-2020
Agent nieruchomości na Florydzie
Szukasz dobrej inwestycji i lokaty kapitału za granicą? A może szukasz dobrego agenta nieruchomości na Florydzie? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Sprawdź informacje o florydzkim rynku nieruchomości podczas epidemii koronawirusa w USA.
03-04-2019
Jaki hotel wybrać na Florydzie
Planujesz wyjazd na Florydę? Szukasz rezerwacji hotelu. W zależności gdzie chcesz jechać i jaki budżet masz na noclegi warto poznać podstawowe informacje o hotelach na Florydzie w USA.
05-11-2018
Gdzie na golfa na Florydzie
Floryda to "hot spot" dla golfistów z całego świata. Także coraz więcej golfistów z Polski przyjeżdża na Florydę na golfa. A nadchodzący okres końcówki roku sprzyja zaplanowaniu przyjazdu na Florydę. Sprawdź gdzie najlepiej gra się w golfa na Florydzie.

Boynton Beach 11740 Cardenas Blvd dom 2384 sqft
400.000 USD
Lantana Windward Wy apartament 3 sypialnie
289.900 USD

Los Angeles

Los Angeles w Kalifornii

Wielkie miasto w USA, na jego zachodnim wybrzeżu, w pobliżu granicy z Meksykiem. Jedno z najbardziej znane na świecie jako „miasto aniołów”, określane popularnym skrótem L. A., siedziba i centrum światowego kina, jego dzielnicą jest Hollywood. Uznawane za trzecie najbogatsze i piąte najbardziej wpływowe miasto świata. Los Angeles w słonecznej Kalifornii.

Geografia, liczby, klimat

Los Angeles leży nad brzegiem Oceanu Spokojnego, co stanowi jego istotny atut turystyczny i krajobrazowy. W mieście tym umieszczona została stolica Kalifornii, przez co to największe miasto tego stanu oraz drugie największe w USA.

Rozciąga się na powierzchni 1302 km2. Mieszka tam 3,92 miliona ludzi, co daje gęstość zaludnienia 3198 os/km2. Miasto stanowi centralny punkt aglomeracji Los Angeles – Long Beach – Santa Ana. Żyje w niej prawie 13 milionów osób. Jeśli porównać z innymi tego typu formacjami administracyjnymi w USA, ta lokuje się bardzo wysoko. Los Angeles to też siedziba tak samo nazywającego się hrabstwa.

PLAZA W LOS ANGELES
Plaże w Los Angeles

Miasto zawiera w sobie tereny płaskie i pagórkowate. Pasmo górskie Santa Monica oddziela miasto od doliny San Fernando. Obszary górzyste znajdują się w dzielnicach Mt. Washington, czy Cornshaw. Przez miasto przepływa betonowymi kanałami nieduża rzeka o nazwie Los Angeles, kończąca swój bieg w Pacyfiku. To widać także na mapie Kalifornii.

W Los Angeles panuje klimat subtropikalny o typie śródziemnomorskim. Jednocześnie wdziera się tam klimat półpustynny. Oznacza to między innymi pogodę słoneczną i suchą, padać może zaledwie 35 dni w roku. Średnia roczna temperatura, to 24 stopnie. W miesiącach zimowych nie bywa tam mniej niż 18 stopni, w lecie z kolei to przedział 26 – 32 stopnie.

Na obszarze miasta Los Angeles zaobserwować można duże różnice pogodowe.
Na demografię miasta składa się duża liczba osób o pochodzeniu afroamerykańskim i latynoskim, najczęściej meksykańskim lub z wysp Oceanu Spokojnego. Populacja Los Angeles, to osoby wywodzące się z prawie 150 państw. Posługują się niema 230-stoma językami. Chinatown, czy Koreatown to enklawy etniczne, potwierdzające zdanie o wielokulturowości miasta.

Położenie geologiczne Los Angeles sprawia, że w mieście nierzadko dochodzi do silnych wstrząsów sejsmicznych. W okolicy bywa ich ogółem, w różnych rozmiarach, około 10 tysięcy rocznie. Z reguły to wstrząsy rejestrowane tylko przez urządzenia pomiarowe, nie przez ludzi, ale bywały i te tragiczne w skutkach. W latach 1922, 1971, 1987, 1994. Tereny portowe miasta bywają też niszczone przez tsunami. Największe było w 1960 roku, po trzęsieniu ziemi w Chile.

Los Angeles położone jest blisko Meksyku. Do znajdującego się na granicy, wielkiego miasta USA – San Diego, odległość 200 kilometrów. Od inne nieodległego i dużego Las Vegas, oddziela „LA” 400 kilometrów. Wielkim miastem nad Pacyfikiem jest też San Francisco, położone w odległości 600 km. od „miasta aniołów”.

Dzielnice Los Angeles czyli na co uważać w mieście

Na Los Angeles składa się około 80 dzielnic. Wiele z nich, to dawne peryferia, wchłonięte przez miasto. Wyszczególnia się następujące sekcje: Dolne Los Angeles, Wschodnie Los Angeles, Pólnocno - Wschodnie Los Angeles, Południowe L.. A., Harbor Area, Greaterer Hollywood. Do znanch dzielnic natomiast, zalicza się głównie: West Adams, Venice, Financial District, Silver Lake, filmowy Hollywood, azjatycki Koreatown, Westwood, Century City, Hollywood Hills.

Historia Los Angeles w pigułce

Tereny położone nad oceanem, a wchodzące w skład dzisiejszego Los Angeles, w średniowieczu i wcześniej, zajęte były przez tubylcze plemiona o indiańskich rodowodach: Chumash oraz Tonva Tongva. W roku 1542, pewien portugalski podróżnik, ustanowił całą obecną południową Kalifornię elementem imperium kolonialnego Hiszpanii. 4 września 1811 roku „Los Pobladores” - grupa czterech osadników założyła pueblo „La Reyna de Los Angeles”. Nazwali je tak na cześć Matki Bożej Królowej Aniołów z Porcjunkuli.

HOLLYWOOD-ZNAK-LOS-ANGELES-USA

Przez następnych 20 lat osada składała się głównie z metysów i mulatów. Rok 1821 to przyłączenie puebla do Meksyku, jednak w wyniku wojny amerykańsko – meksykańskiej 26 lat później wróciło pod władanie Stanów Zjednoczonych. W 1876 roku do „miasta aniołów” można było dojechać już pociągiem. Po 1890 roku w okolicy wystrzeliła z ziemi ropa naftowa, odkryto jej złoża. W związku z tym, w drugiej dekadzie XX wieku, stan Kalifornia okazał się głównym wydobywcą tego surowca w USA i poza granicami kraju.

Początkiem XX wieku Los Angele liczyło sobie ponad 100 tys. mieszkańców. Przejęło wówczas w obręb swoich granic Hollywood. Kilkanaście wytwórni filmowych funkcjonowało już wtedy w mieście. Światowy przemysł filmowy, do roku 1910, to głównie „miasto aniołów”. Dzięki temu uniknęło skutków wielkiego światowego kryzysu. W 1932 roku Los Angeles zorganizowało letnią olimpiadę. W tamtej dekadzie posiadało już ponad milion mieszkańców. Po II wojnie światowej rozwijało się szybciej, niż inne amerykańskie ośrodki. Rok 1969 w „LA”, to początek światowego internetu. Uskuteczniono wówczas pierwszy transfer danych za pośrednictwem sieci ARPANET.

W roku 1984 Los Angeles było ponownie gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich. Skład uczestników nie był pełny, ponieważ imprezę zbojkotowały europejskie państwa komunistyczne. Pomimo to olimpiada okazała się największym sukcesem finansowym, spośród wszystkich dotychczasowych. Rok 1992 przyniósł ze sobą zamieszki na tle rasowym. Przerodziły się w tzw. Powstanie Rodneya Kinga. Określane obecnie, jako największe w XX-wiecznej historii kraju. Dwa lata później na miasto spadło silne trzęsienie ziemi, które spowodowało śmierć 72 osób. Były też znaczące zniszczenia. Ich szacunek wynosił 12 miliardów dolarów.

Gospodarka i praca w Los Angeles

W Los Angeles warto szukać dobrze płatnej pracy w Stanach Zjednoczonych. Tam zarobki są najwyższe w USA. A stawki za godzinę największe.Główne dziedziny gospodarki miasta, to na pewno: sfera rozrywki i show-biznesu, handel międzynarodowy, lotnictwo, przemysł naftowy, „hi-tec”, czy turystyka. Los Angeles stanowi centrum przemysłowe zachodniego USA. Z handlem zagranicznym związane są tamtejsze porty morskie, jedne z największych na świecie.

To główny ośrodek handlu zagranicznego dla państw basenu Oceanu Spokojnego. „LA” jest 3 największym centrum ekonomicznym świata. Wyżej sytuowane są tylko: Tokyo i Nowy Jork. Siedziby ma tam wiele wiodących światowych korporacji m.in. Northrop Grumman, czy Occidental Petroleum. Wiele korporacji jednak przeniosło się z centrum na obrzeża Los Angeles. W ten sposób płacą niższe podatki niż w mieście, a zachowały bliskość centrum. Uniwersytet Południowej Kalifornii jest największym prywatnym pracodawcą w Los Angeles.

Transport i poruszanie się po mieście

Zarówno miasto, jak i aglomeracja, posiadają świetnie rozwinięty transport. Wewnętrzny, krajowy, czy zagraniczny, wszystkie jego środki. Oplata je sieć dróg i autostrad. W pierwszej dekadzie XXI wieku Los Angeles uznawane było za najbardziej zatłoczone przez samochody i autobusy, w całych Stanach Zjednoczonych. Najlepsze połączenia autostradowe „LA” posiada z San Diego, Sacramento, czy Seattle.

Najważniejszym lotniskiem Los Angeles jest Los Angeles International Airport. Jest 3 największym w USA. Poza tym są tam LA/Ontario – Międzynarodowe Lotnisko, Lotnisko Long Beach czy John Wayne Airport. Porty morskie znajdują się w samym Los Angeles i Long Beach. Oba stanowią Los Angeles/Long Beach Harbor. Jedno z największych co do wielkości centrów portowych naszego globu. Wzdłuż miejskich wybrzeży funkcjonuje też kilka portów i przystani nieprzemysłowych. Miasto połączone jest z portami za pomocą czterech mostów.

Kultura, muzea, media, budynki czyli co zwiedzić

Los Angeles bywa definiowane jako ”kreatywna stolica świata”. Określenie takie bierze się stąd, że jeden na sześciu mieszkaców miasta i aglomeracji, działa w branży twórczej. Nigdzie indziej i nigdy wcześniej nie mieszkało w jednym miejscu tyli artystów, autorów, filmowców, aktorów, muzyków itp.

Z tym wszystkim kojarzy się głównie Hollywood, popularna „fabryka snów”. Centrum przemysłu filmowego. Między innymi co roku stamtąd transmitowana jest do nas uroczystość wręczania słynnych nagród filmowych. Dla „LA” ważne są także sztuki sceniczne. Co miesiąc ma tam premierą co najmniej 21 przedstawień.
Całe hrabstwo Los Angeles posiada 841 muzeów i galerii sztuki. To najwięcej na świecie, jeśli patrzeć pod kątem liczby mieszkańców.

Przede wszystkim Muzeum Sztuki Los Angeles czy Getty Center.
W Los Angeles funkcjonują też liczne stacje telewizyjne. Są radia i gazety, na czele z Los Angeles Times.
Miasto posiada wiele charakterystycznych dla siebie i rozpoznawalnych przez turystów z całego świata budynków i budowli, zróżnicowane, choć z reguły o niedługiej historii. Walt Disney Concert Hall, Dolby Theatre, Getty Center, Hollywood Boulevard.

LOS-ANGELES

Sport związany z L.A.

W Los Angeles siedzibę ma wiele znanych drużyn sportu zawodowego. Los Angeles Dodgers – baseball, Los Anglees Knight – hokej, Los Angeles Lakers i Los Angeles Clippers- koszykówka, Los Angeles Sparks – koszykówka żeńska. Miasta nikt za to nie reprezentuje w lidze futbolu amerykańskiego. Miasto dwukrotnie gościło letnie igrzyska olimpijskie, w 1932 i 1984 roku. Rozrywa się tam finały futbolu amerykańskiego. Rozgrywano tam też spotkania Mundialu z 1994 roku. Znane areny sportowe często służą za miejsca koncertów ii innych imprez rozrywkowych. Los Angeles to oczywiście też liczny sport masowy i obiekty służące rekreacji.

Religie - mieszanka kulturowa

Rzymskokatolicka Archidiecezja Los Angeles jest największą diecezją w Stanach Zjednoczonych. Przeważającą część katolików w tym mieście stanowi społeczność latynoska. „LA” jest też drugim co do wielkości w USA, pod względem liczby populacji Żydów. Obszar metropolitalny zamieszkuje ich ponad 620 tysięcy. Koncentrują się głównie w Westside i dolinie San Fernando. W Los Angeles wyróżniają się też protestanci, mormoni, buddyści.

Polskie akcenty w Los Angeles

Od lat 50-tych XX wieku w Forest Lawn Memorial Park, w Glendanale, można oglądać 60 metrowy obraz Jana Styki, pod tytułem „Golgota”. Kościół i Parafia Matki Boskiej Jasnogórskiej zlokalizowane są przy West Adams Boulevard, a przy Rose Drive Ośrodek Polonijny im. Jana Pawła II. Jest oczywiście i konsulat polski przy Wilshire Bouleard Suite 555. Miastami zaprzyjaźnionymi z Los Angeles są Katowice i Łódź.

Przestępczość w Los Angeles - na co uważać w mieście

Ważnym tematem dla „miasta aniołów”, podobnie jak i dla wielu innych miast Stanów Zjednoczonych, jest wysoki odsetek i liczba bezwzględna przestępczości. Pomimo, że od lat 90-tych jej ilość spada, to jednak wciąż cechuje to miasto. Jej tradycja sięga pierwszych dekad XX wieku i czasów prohibicji. Wówczas to miasto zdominowała mafia o nazwie „rodzina z Los Angeles”. W drugiej połowie tamtego wieku jej rola się zmniejszyła, gdyż wypierały ja gangi latynoskie. Według danych policji, obecnie działa w mieście ponad 450 zorganizowanych grup przestępczych, które skupiają 45 tysięcy przestępców. Dzięki działaniom władz i policji, ich szkodliwość jednak maleje.

Przenieś do samej góry
Paradise Harbour apartament
90.000 USD

Paradise Harbour apartament

Palm Beach / North Palm Beach
Royal Palm Yacht Country Club Boca Raton
12.250.000 USD
Key Biscayne Condo
400.000 USD

Key Biscayne Condo

Miami Dade / Miami Key Biscayne
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX
Copyright 2007-2020 Ibermaxx - Nieruchomości Floryda
projekt i wykonanie: euforia

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij