serwis vip Ibermaxx - centrum nieruchomości mapa strony Kontakt florida property for sale

Co nowego w firmie
19-04-2020
Agent nieruchomości na Florydzie
Szukasz dobrej inwestycji i lokaty kapitału za granicą? A może szukasz dobrego agenta nieruchomości na Florydzie? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Sprawdź informacje o florydzkim rynku nieruchomości podczas epidemii koronawirusa w USA.
03-04-2019
Jaki hotel wybrać na Florydzie
Planujesz wyjazd na Florydę? Szukasz rezerwacji hotelu. W zależności gdzie chcesz jechać i jaki budżet masz na noclegi warto poznać podstawowe informacje o hotelach na Florydzie w USA.
05-11-2018
Gdzie na golfa na Florydzie
Floryda to "hot spot" dla golfistów z całego świata. Także coraz więcej golfistów z Polski przyjeżdża na Florydę na golfa. A nadchodzący okres końcówki roku sprzyja zaplanowaniu przyjazdu na Florydę. Sprawdź gdzie najlepiej gra się w golfa na Florydzie.

Miami Beach Collins Avenue luksusowy apartament 5 sypialni
55.000.000 USD
Willa Lantanta 8056 Ambach Wy 1243 sqft
114.900 USD

Marathon

Marathon - brama do Key West

Stan Floryda oprócz części kontynentalnej zajmuje też liczne małe wysepki znajdujące się na Oceanie Atlantyckim. Teraz odwiedzimy archipelag Florida Keys obejmujący około 1700 wysp koralowych, które tworzą łańcuch o długości aż 240 kilometrów. Archipelag ciągnie się od wschodniej części półwyspu Floryda, aż po niezamieszkałe wyspy Dry Tourtugas na południowym zachodzie. Większość wysp i wysepek należy do hrabstwa Monroe County, którego stolicą jest Key West. Wyspy dzieli się na cztery części i są to Upper Keys, Middle Keys, Lower Keys oraz Outlying Islands, czyli grupa najdalej wysuniętych na zachód wysepek, które obejmują wspomniane już bezludne wyspy.

Jednym z bardzo ciekawych miejsc w archipelagu Florida Keys w części Middle Keys, znajdującej się w środkowej części archipelagu jest miasteczko Marathon, które powstało z połączenia administracyjnie ze sobą wysepek Key Vaca, Boot Key, Fat Deer Key, Long Point Key, Crawl Key, oraz Grassy Key. Na zachodzie miasto graniczy z mostem Seven Mile Bridge – wybudowanym w latach 1979 – 1982, który łączy ze sobą wyspy z grupy Lower Keys i Middle Keys i jest ich punktem granicznym. Nowy most poprowadzony jest w większości równolegle do starego mostu z 1909 roku, wybudowanego pod kierownictwem Henryego Flaglera, przedsiębiorcy znanego między innymi z poprowadzenia linii kolejowych na Florydzie.

Również na wyspach obecna była kolej, jednak linie kolejowe poprowadzone przez część archipelagu zostały zniszczone przez żywioł i do tej pory nie zostały odbudowane, a pozostałości po niej służą jako atrakcje turystyczne. Stary historyczny most również został zniszczony. W 1960 roku dokonał tego huragan Donna. Marathon jest w centrum geograficznym archipelagu Florida Keys, nic więc dziwnego, że niektórzy nazywają go sercem archipelagu.

Nie tylko samochodem

Oprócz drogi lądowej, przez mosty i groble, prowadzi tu oczywiście droga morska i lotnicza. Transport lotniczy obsługiwany jest przez Port Lotniczy w Key West, ale także przez lotnisko w Marathon.
Interesuje Was skąd nazwa Marathon? Jak już wiecie, Henry Flager był przedsiębiorcą wiele znaczącym dla historii Florydy, a także jej rozwoju gospodarczego. Budowniczy jego linii kolejowych pracowali w pocie czoła, w dzień i w nocy na wyspach Vaca Key i Knights Key, aby szybko i efektownie zakończyć zakładany plan. Ze względu na niesłabnące tempo przypominające maraton ktoś powiedział, że „to jest właśnie prawdziwy maraton” i stąd też wzięła się nazwa miasta, które powstało z połączenia tych i innych okolicznych wysp.

Zanim na wyspy dotarła kolej mieszkali tu drobni rolnicy i rybacy. Do dzisiaj Marathon utrzymuje się głównie z gospodarki rybnej. Połączenie świetnych ryb, owoców morza wraz z przepięknymi plażami i cudowną pogodą przyciąga również licznych turystów, którzy spędzają tu cudowne chwile.

ZDJECIE-MARATHON-FLORYDA
Marathon z lotu ptaka. W głębi zdjęcia widać pas startowy lotniska w Marathon

Marathon idealne miejsce na wczasy na Florydzie

Maraton to miasteczko z bogatą historią nierozłącznie kojarzoną z rybołówstwem, nic dziwnego więc, że będąc tutaj, możecie umówić się na wypłynięcie łodzią na jeden z połowów. Wachlarz możliwości jest niemal nieograniczony, możecie wypłynąć na połów z grupą zorganizowaną, wraz z wyszkoloną obsługą, lub wynająć prywatny kuter, aby udać się na taki połów samemu, lub jeśli wolicie, możecie wynająć kuter i łowić pod okiem wynajętych do tego fachowców. Jeśli nie interesuje Was łowienie ryb i spędzenie całego dnia na wodach oceanu, być może wolicie inny rodzaj pływania?

Są tu licznie organizowane wycieczki kajakowe, w pojedynkę, lub z przewodnikiem. Znajdzie się też miejsce dla amatorów windsurfingu czy kitesurfingu. W Marathon zagracie również w golfa lub tenisa, znajdziecie niejedno centrum fitness, ale głównie pobytem tu będą zachwyceni amatorzy nurkowania. Ze względu na piękne rafy koralowe i bajeczne podwodne widoki w okolicy archipelagu Florida Keys, znajdziecie tutaj kilka centrów nurkowych, z którymi możecie wypłynąć w głąb oceanu i nurkować podziwiając przepiękne rafy koralowe i żyjące w nich stworzenia.

Uwaga na żółwie na plażach !

Jeśli wolicie jednak bardziej bierny odpoczynek, wybierzcie pluskanie się w krystalicznie czystych wodach Oceanu Atlantyckiego, lub zażywanie kąpieli słonecznych na jednej z dostępnych plaż. Sombrero Beach to w pełni przebudowana w 2001 roku plaża dostępna dla dosłownie wszystkich, ponieważ znajdą się tu również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Ta piękna piaszczysta plaża znajdująca się w okolicy zacienionego parku, z pawilonami piknikowymi, boiskami do siatkówki plażowej, toaletami i prysznicami zaprasza turystów przez cały rok. Dodatkowo, jeśli będziecie tu od kwietnia do października, jest duża szansa, że traficie na żółwie morskie – karetta, wychodzące na plaże, głównie w nocy, w celu złożenia jaj. Wówczas część plaży jest zamknięta, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by z tej dostępnej części obserwować żółwie. Na plaży można przebywać od godziny 7:00 do zmierzchu. Inną plażą jest Coco Plum Beach. Jest to bardziej naturalna plaża, z przyległymi podmokłymi terenami. Mimo, że mniej tu widać ingerencję człowieka, dostępne są toalety i pawilon dla plażowiczów. Na tej plaży można przebywać również od godziny 7:00 do zmierzchu.

A coś na ząb ?

Jeśli tu już jesteście, na pewno musicie spróbować lokalnych przysmaków. Miejsc do jedzenia znajdziecie tutaj bardzo dużo. Restauracje prześcigają się nie tylko ciekawym menu, w którym jest z reguły zróżnicowany wybór potraw, ale także różnymi udogodnieniami. Z niektórych restauracji rozciąga się piękny widok na Ocean, inne są bardziej rodzinne i przyjazne dzieciom z wydzielonym miejscem dla zabawy, a jeszcze inne eleganckie, wręcz wytworne. Potrawy z ryb i owoców morza są zawsze świeże, do tego stopnia, że niektóre restauracje organizują specjalne połowy nie tylko rano, ale także w ciągu dnia, specjalnie po to aby gość dostał na talerz prawdziwie świeży przysmak.

Jeśli jesteśmy już przy owocach morza należy wspomnieć o Marathon Seafood Festival. Jest to co roczne wydarzenie, odbywające się na początku marca, w 2014 roku wypadnie na 8 – 9 marca, podczas którego będzie można nie tylko próbować potraw z owoców morza, w tym ogonów homara, ryb, krabów, krewetek, ale także będzie można uczestniczyć w pokazach i dwóch dniach imprezy z muzyką na żywo. Liczba uczestników co roku rośnie, w 2013 zliczono ich około 21 tysięcy. Jest to największe wydarzenie całego archipelagu Florida Keys. Festiwal tętni życiem dzięki ponad dwustu sprzedawcom nie tylko owoców morza, ale także biżuterii, ubrań i sztuki. Festiwal pełny jest dodatkowych atrakcji, takich jak gry i zabawy dla dzieci, ścianki wspinaczkowe, oraz występy artystów. Jedyne o czym powinniście pamiętać, to zakaz wprowadzania jakichkolwiek zwierząt na teren parku podczas festiwalu.

Wszystko pod ręką na wakacjach

Marathon to także miejsce, w którym możecie bez problemów udać się na zakupy. Znajdziecie tutaj kilkadziesiąt mniejszych i większych sklepów z prawie wszystkim czego będzie Wam potrzeba, począwszy od sklepów z meblami, wystrojem wnętrz, poprzez biżuterię, kończąc na pamiątkach. Znajdziecie tutaj również sklepy z lokalnymi cygarami.

PLAŻE-W-MARATHON-FLORYDA-ZDJECIE
Plaże w Marathon

Podróż poślubna? Gdzie jak nie do Marathon na Florydzie ...

Marathon to piękne, klimatyczne miejsce, o czym może świadczyć fakt, że wiele młodych par specjalnie przyjeżdża tutaj aby wziąć ślub. Nie zdziwcie się, jeśli w oddali zobaczycie parę młodą przysięgającą sobie miłość przy zachodzie słońca. Marathon oferuje organizację ślubów na pięknych białych piaszczystych plażach, w luksusowych ośrodkach, klubach, w urzędzie, a także w kościołach i tak naprawdę jedyne co powinni zrobić Państwo młodzi, to ustalić datę, a resztą zajmą się specjaliści. Tutaj znajdziecie weselnych fotografów, artystów umilających gościom Wasz najpiękniejszy wieczór, kwiaciarnie, kluby i salony piękności, które odpowiednio przygotują Was przez ślubem. Pozostanie jedynie powiedzieć sobie sakramentalne „tak” w samym sercu Florida Keys.

Wspaniała, tropikalna przyroda Florydy na pierwszym miejscu

Oprócz plaż i wypoczynku w promieniach słońca, Marathon oferuje różne atrakcje, począwszy od tych typowych turystycznych, kończąc na po prostu ciekawych miejscach, wartych zobaczenia. Zajrzyjcie do Turtle Hospital, miejsce którego celem jest ratowanie i rehabilitacja żółwi morskich. Żółwi szpital założony w 1986 roku i jest jedynym szpitalem dla żółwi z państwowym certyfikatem weterynaryjnym. Zwiedzanie szpitala może odbywać się cały dzień, siedem dni tygodniu, jedynie jeśli zamierzacie odwiedzić szpital większą grupą, warto zarezerwować sobie termin, indywidualne wejścia nie są limitowane i można wejść zawsze. Celem szpitala dla żółwi, oprócz ich ratowania, jest edukowanie społeczeństwa, to właśnie dzięki temu możecie odwiedzić salę rentgenowską dla żółwi, z daleka zobaczyć sale operacyjne, a także już bardziej z bliska, same żółwie w ich basenach.

Jeśli lubicie obcować z przyrodą Crane Point Hammock Nature Preserve and History Museum stoi przed Wami otworem. Jest to tropikalny raj z bogatą historią, a muzeum i ścieżki przyrodnicze pozwalają docenić to, czego na co dzień nie zauważamy i nie zawsze szanujemy – przyrodę. Jest on uważany za jednej z najważniejszych zabytków przyrodniczych Florydy. W tym rezerwacie przyrody zobaczycie ponad 160 gatunków roślin, a także wiele zwierząt, takich jak ibisy, szopy, czaple, czy mniejsze, ale bardzo piękne ważki i motyle.

A może zabawa z delfinami?

Niezwykłym doświadczeniem może być również odwiedzenie delfinarium Dolphin Research Center, gdzie oprócz tego, że zbliżycie się do tych pięknych zwierząt, możecie pływać razem z nimi, oczywiście pod okiem specjalistów. Jest to seria lagun morskich, będąca domem dla delfinów butlonosych. Centrum zostało otworzone w 1958 roku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem do dnia dzisiejszego.

A być może interesują Was zabytki? Pigeon Key Island to wyspa zawierająca zabytkową dzielnicę Marathon gdzie znajduje się osiem budynków będących w krajowym rejestrze miejsc o znaczeniu historycznym. Znajdziecie tu budynki, które służyły jako baza noclegowa dla robotników budujących kolej na archipelagu Florida Keys. Kolejny z domów, Assistant Bridge Tender`s House został przekształcony w małe muzeum zawierające eksponaty z barwnej historii wyspy Pigeon Key Island, oraz wysp sąsiednich.

ZAKWATEROWANIE-MARATHON-FLORYDA
Takie zakwaterowanie i noclegi można znaleźć w Marathon w drodze na Key West

Hotele, motele i zakwaterowanie w Marathon

Jeśli planujecie spędzić urlop w sercu Florida Keys, na pewno znajdziecie dogodne miejsce, gdzie spędzicie swój pobyt. Baza hotelowa w Marathon jest dobrze rozbudowana, zawsze znajdziecie hotel dobry i dostosowany dla Waszych potrzeb, z odpowiednimi pokojami, dowolnej wielkości, dla dowolnej liczby osób. Wybierzcie odpowiadający Wam standard i zacznijcie cieszyć się swoim urlopem. Poza tym Marathon oferuje miejsca noclegowe w motelach, niższej kategorii niż wspomniane hotele, a także w miejscach kampingowych, dostosowanych do zaparkowania kampera lub rozbicia namiotu. Urlop w Marathon wcale nie musi należeć do najdroższych, może on być dostosowany do Waszego budżetu, jednocześnie nie tracąc nic, na czym by Wam najbardziej zależało – odpoczynku we wspaniałej atmosferze przy cudownych warunkach pogodowych.

Zainteresuje Cię również:
W drodze na Key West | zdjęcia Key West |

Przenieś do samej góry
Century Village Boca
84.500 USD

Century Village Boca

Palm Beach / Boca Raton
Boca Raton Boca Grove-Chateau apartament
187.000 USD
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX
Copyright 2007-2021 Ibermaxx - Nieruchomości Floryda
projekt i wykonanie: euforia

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij