serwis vip Ibermaxx - centrum nieruchomości mapa strony Kontakt florida property for sale

Co nowego w firmie
19-04-2020
Agent nieruchomości na Florydzie
Szukasz dobrej inwestycji i lokaty kapitału za granicą? A może szukasz dobrego agenta nieruchomości na Florydzie? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Sprawdź informacje o florydzkim rynku nieruchomości podczas epidemii koronawirusa w USA.
03-04-2019
Jaki hotel wybrać na Florydzie
Planujesz wyjazd na Florydę? Szukasz rezerwacji hotelu. W zależności gdzie chcesz jechać i jaki budżet masz na noclegi warto poznać podstawowe informacje o hotelach na Florydzie w USA.
05-11-2018
Gdzie na golfa na Florydzie
Floryda to "hot spot" dla golfistów z całego świata. Także coraz więcej golfistów z Polski przyjeżdża na Florydę na golfa. A nadchodzący okres końcówki roku sprzyja zaplanowaniu przyjazdu na Florydę. Sprawdź gdzie najlepiej gra się w golfa na Florydzie.

Willa Lantanta 8056 Ambach Wy 1243 sqft
114.900 USD
Apartament 10 Little Pond Rd 18000 sqft Manalapan
745.000 USD

Minnesota

Minnesota w USA

Stan znajdujący się w środkowo – zachodniej części USA. Zajmuje obszar 225 365 km2 co lokuje go na 12 miejscu pod względem wielkości w całej Unii. Liczba mieszkańców zamieszkujących te tereny to około pięć milionów dwieście tysięcy mieszkańców, co przekłada się na gęstość zaludnienia 24 osoby na km2.

W całych Stanach Zjednoczonych Minnesota plasuje się na 21 miejscu pod względem ludności.
Krajobraz Minnesoty został ukształtowany w czasie ostatniego zlodowacenia, które to pozostawiło rozległe, urodzajne niziny z licznymi jeziorami. Największa rzeka to Missisipi.

Minnesota znana jest jako „Kraina 10 000 jezior” lub „Stan gwiazdy północnej”.
Blisko 60% populacji tego stanu, skupiona jest w metropolii Minneapolis – Saint Paul, które nazywane są bliźniaczymi miastami. Tutaj też znajduje się stanowe centrum polityki, biznesu, transportu, przemysłu oraz międzynarodowej artystycznej społeczności. Pozostała część lokalnego społeczeństwa, mieszka w małym miasteczkach, czy też wioskach.

Stolicą Minnesoty jest St. Paul z łączna liczbą ludności na poziomie 275 tysięcy mieszkańców.
Nazwa Minnesota odnosi się do słowa mnisota, które w języku Indian Dakota znaczyło „Woda, w której przegląda się niebo”. Rdzenni mieszkańcy demonstrowali tą nazwę pierwszym przybywającym tu białym osadnikom, poprzez rytualne wlewanie wody do mleka i wołając przy tym słowa mnisota.

Stan ten znany jest z umiarkowanego podejścia w polityce i kwestiach socjalnych. Wysokie jest tu zjawisko zaangażowania obywatelskiego w sferze politycznej, co objawia się wysoką frekwencją wyborczą.
Miejscowa społeczność wyróżnia się przede wszystkim, wysokim wykształceniem i poziomem oczytania, klasyfikowana jest także jako jedna z najzdrowszych na terenie Stanów Zjednoczonych.

Geografia i klimat Minnesoty

Minnesota to po Alasce najbardziej wysunięty na północ stan w USA. Stan ten jest bardzo zróżnicowany, pod względem ukształtowania terenu oraz fauny i flory. Znany jest także pod nazwą Dalszy Środkowy Zachód. Jeżeli chodzi o kwestie terytorialne, od wschodu graniczy z Wisconsin, na południu z Iowa, Północną  Dakotą i Południową Dakotą na zachodzie, a na północy z Kanadą.

UNITED-STES-MAP-MINNESOTA

W Minessocie znajdują się jedne z najstarszych materiałów skalnych znajdujących się na naszej planecie są to, gnejsy liczące około 3,6 miliarda lat, czyli w 80% tak stare jak Ziemia. Jest to jeden z najbardziej chronionych obszarów, na terenie całych Stanów Zjednoczonych z racji znajdujących się tutaj dziesiątek ściśle chronionych obiektów, do których to każdego weekendu bez wyjątku, zjeżdżają tysiące mieszkańców okolicznych miast.

Większość terenów w południowo – zachodniej oraz zachodniej części stanu porasta trawiasta preria, lasy liściaste, tak zwane „Big Woods” na południowym wschodzie oraz północna tajga. Północne lasy iglaste to bezludne przestrzenie porośnięte sosnami i świerkami, wymieszane z wielokrotnie powtarzającymi się skupiskami topoli i brzóz.

Tutejsi mieszkańcy muszą borykać się z ekstremalnymi temperaturami, charakterystycznymi dla klimatu kontynentalnego, który jawi się bardzo mroźnymi zimami oraz gorącymi latami. Skrajne rekordy temperatur dzieli blisko 970 C. Najczęściej spotykane zjawiska meteorologiczne w stanie obejmują: deszcz, śnieg, grad, tornada, zamiecie śnieżne, burze z piorunami.

Rysy historyczne stanu Minnesota

Przed przybyciem kolonistów Europejskich dzisiejszej tereny Minnesoty zamieszkiwały plemiona Czipewejów (Odżibuejów) i Siuksów (Dakota) oraz inne liczne plemiona Indiańskie.
W 1679 roku dochodzi do opanowania terenów przez Francuzów, następnie w roku 1763 przechodzą one pod panowie Wielkiej Brytanii.

Obszar Minnesoty wszedł w skład państw Unii w 1803 roku, jako część odkupionej przez Napoleona Luizjany. Pierwszym stałym założonym tutaj osiedlem został Fort Snelling.
Jako samodzielny stan Minnesota istnieje od roku 1858. Pierwsi kolonizatorzy wywodzili się głównie z obszarów Nowej Anglii. W następnych latach zaczęli napływać osadnicy z Europy, głównie Szwedzi i Norwegowie, Niemcy, także Finowie, Czesi oraz nasi Polscy kolonizatorzy.

Gospodarka Minnesota

Efekt polityki rolniczo przemysłowej definiuje tutaj faktyczny stan gospodarki. Na wysokim poziomie rozwoju stoi tutaj uprawa zbóż, w tym soi, buraków cukrowych, ziemniaków, lnu, roślin pastewnych. Głównymi zasobami hodowlanymi są tutaj bydło i trzoda chlewna.

W północno – zachodniej części kraju dominują kopalnie żelaza. Innymi gałęziami wartymi uwagi jest przemysł: metalowy, elektrotechniczny, maszynowy oraz drzewny. Na przestrzeni ostatnich 200 lat gospodarka Minnesoty ogromnie się przekształciła, kiedyś oparta głównie na surowcach naturalnych dzisiaj cechująca się wyrobem produktów gotowych i oferując szeroki rynek usług.
Kultura

Metropolia Minneapolis – Saint Paul uważana jest za artystyczną stolicę Midwestu. Swoje miejscu tutaj mają główne muzea sztuki pięknej jak Minneapolis Institute of Arts, Weisman Art. Wysokim zainteresowaniem lokalnej społeczności szczycą się lokalne orkiestry ,wykonujące koncerty oraz prowadzące programy edukacyjne. Publiczność jest świadkiem wydarzeń muzycznych, teatralnych i kabaretowych, publika tutaj jest bardzo liczna, co za pewne można wytłumaczyć długimi zimami.

Atrakcje turystyczne i rekreacja

Przebywając w Minesocie, jednym z priorytetów podróży powinno być odwiedzenie Mineapolis, która wita nas piękną linią ogromnych wysokościowców, wzniesionych w samym centrum miasta.
Następnym krokiem, który powinniśmy wykonać jest odwiedzenie stolicy St. Paul słynącej ze zbudowanej na wzgórzu wielkiej katedry Św. Pawła apostoła. Ta katolicką świątynie zaprojektowano na wzór katedry Św. Piotra w Rzymie a budowę ukończono w 1904 roku.

Zadziwia ona przede wszystkim swoją olbrzymią kopułą.Stopnie, które prowadzą nas do katedry, po chwili otwierają nam widok na majestatyczne miasto, z rzucającym się w oczy bielejącym w oddali budynkiem stanowego Kapitolu. Niezwykle popularnymi, cieszącymi się uznaniem sportami są tutaj golf i baseball, chętnych do gry w te sporty nie trudno tutaj znaleźć.

MALL-OF-AMERICA-NAJWIĘKSZE-CENTRUM-HANDLOWE-USA

University of Minnesota to słynne centrum medyczne, w którym przeprowadzono pierwsza pomyślnie zakończoną operacje na otwartym sercu jak i przeprowadzono z sukcesem pierwszy przeszczep serca w całym USA. Uniwersytet może pochwalić się wyjątkowymi osiągnięciami medycznymi, co przyciąga rzesze pasjonatów nauki.

Jeżeli będziemy chcieli odpocząć po wybraniu lotu do Minessoty, warto odwiedzić Centrum handlowe „the Mall of America” znajdujące się w mieście Bloomington. To centrum jest jednym z trzech największych w USA – ma powierzchnie liczącą 880 tys km2. Oferuje ono turystom i mieszkańcom mnóstwo sklepów wywodzących się z światowych marek i oferuje wiele wydarzeń kulturowych. Miejsce to bez wątpienia może poszczycić się przeogromną liczbą odwiedzających, którą szacuje się na około 40 milionów rocznie, turyści przyjeżdżają tutaj ze wszystkich stron świata, zresztą nie ma się co dziwić.

Chcąc poznać bliżej historię stanu, doskonałym pomysłem będzie zwiedzenie Mill City Museum.

Miejscem, które zasługuje też na wyjątkową uwagę jest Sea Life Aguarium w Minnesocie. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest zakupienie biletów przez internet, aby zaoszczędzić i zaplanować udany rodzinny wypad. Pod względem bogactwa atrakcji i wyjątkowych różnorakich wystaw, jest naprawdę wyjątkowe i godne uwagi.

Jedną z największych dum stanu jest most Aerial Lift Bridge, występuje on jako jeden z najbardziej orientacyjnych, szczególnych punktów w mieście Dulth, istnieje on od 1905 roku i po dziś dzień, jest jednym z najbardziej charakterystycznych wartych uwagi obiektów w tym mieście.

Jeśli natomiast planujemy zakupić tanie bilety lotnicze do Minnesoty i wciąż nam mało wrażeń to obowiązkowo powinniśmy udać się do Muzeum nauki w Minnesocie. To właśnie w tym miejscu podążymy śladami dinozaurów, obejrzymy ich szkielety, posłuchamy o ich historii, a także dowiemy się wielu ciekawostek związanych z medycyną. Tutaj będziemy mieli okazje wysłuchać ciekawostek związanych z życiem wielu gatunków zwierząt, a także zaznajomimy się z naukowymi faktami.

Przy okazji możemy także odwiedzić Glensheen Historic State Museum, który mieści się w budynku należącym do Uniwersytetu Minnesota. Jest to miejsce, które doceni każdy turysta wybierający połączenia lotnicze do Minnesoty po to, aby dokładnie zapoznać się z jej ciekawą historią i poznać wiele interesujących faktów związanych z tym miejscem. Jeżeli planujemy tutaj rodzinny pobyt, to po odbyciu kilku wizyt w galeriach handlowych i oceanariach, warto zdecydować się na odrobinę słodkich szaleństw i zabawy w Valleyfair.

Innymi ciekawymi atrakcjami dostępnymi dla turystów są tutaj: Park nad kanałem, Target Field, Instytut Sztuki, Spirit Mountain, Park Minnehaha, Lake Calhoun, Lake Superior Martime Visitor Center, Jezioro Harriet, Dom James’a J.Hill’a, Muzeum Sztuki Marine, Canterbury Park, Orchestra Hall, Heritage Hause, Eagle Mountain.

Mayo Clinic w Rochester – medyczny ośrodek badawczy o światowej sławie założony w 1889 r. Przyciąga wielu pasjonatów nauk o medycynie.

Voyageurs National Park – jest to park krajobrazowy o nazwie „krainy dziesięciu tysiąca jezior” przy granicy z Kanadą. Zaobserwujemy tutaj bogactwo okolicznej natury.

Podróżowanie po Minnesocie

Mając na uwadze doskonale rozwinięta sieć komunikacyjną, to z pewnością będziemy zachwyceni podróżowaniem po drogach stanowych Minnesoty, podróże są wygodne i nie stanowią problemy podczas ich planowania. Dotrzemy dzięki temu niemal wszędzie, dlatego jeśli nastawimy się na bardzo aktywne podróżowanie warto wynająć samochód z pobliskiej miejscowej wypożyczalni, aby móc pozwolić sobie na dozę prywatności.

Takie rozwiązanie jest idealne dla wszystkich turystów, którzy wybierają się w okolice Minnesoty. Pod względem połączeń kolejowych Stan ten wypada też bardzo atrakcyjnie, dzięki czemu będziemy mogli zaplanować wiele fascynujących podróży co z kolei stanowi bardzo atrakcyjny aspekt planowania podróży przez turystów.

Decydując się na spędzenie kilku dni w stanie Minnesota nie powinna umknąć nam lokalna kuchnia, która jest tutaj bardzo smaczna jak i zróżnicowana. Amerykańskie przysmaki stanowe to coś, w czym nie trudno się rozsmakować, skłania to odwiedzających do pobytu w pobliskich restauracjach, które kusza bogatym, licznym repertuarem pysznych dań. Amerykański sandacz jako jedno z flagowych dań serwowanych przez pobliskie knajpy z sosem cytrynowym, tatarskim oraz ketchupem zdobywa grono zwolenników.

To połączenie może nam wydawać się dość ekscentryczne, jednak jeśli otworzymy trochę horyzonty na te przysmaki, zakochamy się w nich z pewnością i szybko je docenimy. Lokalny rynek gastronomiczny czerpie wiele inspiracji z Skandynawii, serwując przy tym wyjątkowo pyszne kraby. Na szczególną uwagę zasługuję tutaj krab Lefse, podawany na wiele różnych sposobów. Następnym lokalnym przysmakiem są pyszne tosty podawane wraz z wyjątkowym sosem, których żal nie spróbować przebywając w tym miejscu.

MINNEAPOLIS-SKYLINE

Ciekawostki i fakty

To w Minnesocie powstał pomysł stworzenia kilku wynalazków, dzięki późniejszemu ich opatentowaniu do dzisiejszego dnia możemy korzystać z taśmy klejącej, maskującej i zszywaczy.
Nazwy wielu miejsc zawierają pochodne cząstki mini: np. Minneiska (miasto), Minnetoka (jezioro)
Najliczniejsze skupiska mniejszości polskiej znajdują się obecnie na południowym wschodzie i w centrum stanu.
Symbole Minnesoty odzwierciedlają jej różnorodność, historię oraz różnorodność krajobrazu. Mieszkańcy są prawdziwymi miłośnikami przyrody. Głównymi symbolami są: Drzewo – sosna czerwona, Bułęczka – Muffin, Kamień szlachetny – Agat z Jeziora Górnego.etc.

Mottami przewodnimi ludności Minnesoty są: „Quae sursum volo videre” – „Chce zobaczyć co jest powyżej” oraz „L’Etoile du Nord” – „Gwiazda Północy”.

Symbole Minnesoty

Nur lodowiec (gatunek dużego wędrownego ptaka wodnego), jest najbardziej znanym symbolem Minnesoty. Jego charakterystyczny krzyk słyszalny jest w miesiącach letnich szczególnie w północnej części Stanu, ptak ten pojawia się też sporadycznie w rejonach południowych.

W Minneapolis znajduje się osławiony, kryty pasaż długości 8 km, łączący ze sobą, aż 52 budynki – umożliwia to jedzenie, pracowanie, robienie zakupów, a nawet mieszkanie bez wychodzenia na zewnątrz, pomysł ten jest jednym z najbardziej modernistycznych na terenie całych stanów.
Kalifornia, Floryda i Hawaje posiadają razem mniejszą linie brzegową niż Minnesota, której łączna długość wynosi aż 145 tys. km

Najsłynniejszy producent słodyczy z Minnesoty – Frank C. Mars – wiele lat bezskutecznie szukał nowych produktów, dzięki którym mogły zarobić Fortune, aż do wynalezienia batonika Milky Way w 1923 roku. Potem nastąpiły już same sukcesy: Snikers, M&M’sy i oczywiście Mars, które szczycą się popularnością na całym świecie.
Sławni ludzie pochodzący z tego stanu to: F. Scott Fitzgerald (pisarz), Charles M. Schulz (rysownik, autor Snoopiego), Prince (muzyk), Bob Dylan (piosenkarz, kompozytor), Sinclair Lewis (pisarz).

Przenieś do samej góry
Condo Abocoa Village w Jupiter
105.000 USD

Condo Abocoa Village w Jupiter

Palm Beach / Jupiter
West Palm Beach Condo
99.000 USD

West Palm Beach Condo

Palm Beach / West Palm Beach
Dom w Atlantis
900.000 USD

Dom w Atlantis

Palm Beach / Atlantis
999.999$ Boca Raton Sea Ranch rezydencja
999.999 USD
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX
Copyright 2007-2020 Ibermaxx - Nieruchomości Floryda
projekt i wykonanie: euforia

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij