serwis vip Ibermaxx - centrum nieruchomości mapa strony Kontakt florida property for sale

Co nowego w firmie
19-04-2020
Agent nieruchomości na Florydzie
Szukasz dobrej inwestycji i lokaty kapitału za granicą? A może szukasz dobrego agenta nieruchomości na Florydzie? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Sprawdź informacje o florydzkim rynku nieruchomości podczas epidemii koronawirusa w USA.
03-04-2019
Jaki hotel wybrać na Florydzie
Planujesz wyjazd na Florydę? Szukasz rezerwacji hotelu. W zależności gdzie chcesz jechać i jaki budżet masz na noclegi warto poznać podstawowe informacje o hotelach na Florydzie w USA.
05-11-2018
Gdzie na golfa na Florydzie
Floryda to "hot spot" dla golfistów z całego świata. Także coraz więcej golfistów z Polski przyjeżdża na Florydę na golfa. A nadchodzący okres końcówki roku sprzyja zaplanowaniu przyjazdu na Florydę. Sprawdź gdzie najlepiej gra się w golfa na Florydzie.

Lantana N Lakeshore piękna willa perełka
374.900 USD
Lantana Yacht Club apartament 1348 sqft
300.000 USD

Nebraska

Stan Nebraska przewodnik i informacje o stanie. Ciągnące się w nieskończoność pola kukurydzy, czy ogromne połacie ziem, na których pasie się bydło to znaki rozpoznawcze stanu, który mieści się w samym środku Stanów Zjednoczonych. Nebraska to kraina, w której nadal można spotkać kowbojów rodem z XIX wieku, w tych samych kapeluszach i dżinsach, którzy poganiają stada krów, liczące setki lub tysiące osobników. No może tylko po powrocie do swoich domów, korzystają już ze znajomych nam udogodnień cywilizacyjnych, przez co mamy wrażenie, że wracamy z powrotem do XXI wieku. Nebraska to fascynujący stan, który warto odwiedzić , jeżeli planujesz eksplorować Stany Zjednoczone.

Podstawowe informacje

Nebraska leży w samym sercu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Otacza ją sześć stanów: Kansas, Kolorado, Wyoming, Dakota Południowa, Iowa oraz Missouri (granicą jest tam rzeka o tej samej nazwie, Missouri). Nazwa stanu „nibthaska” wywodzi się z języka indiańskiego plemienia Oto i oznacza „płaską wodę”. Nazwa ta odnosi się do rzeki Platte, przepływającej przez stan.

Nebraska zajmuje powierzchnię ponad 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, przy czym szerokość stanu to 340 kilometrów, a jego długość 690 kilometrów. Tak dużą powierzchnię zamieszkuje zaledwie 1,7 mln ludzi, co daje gęstość zaludnienia Nebraski wynoszącą 8,6 osób na kilometr kwadratowy.
Nebraska jest podzielony na dwie strefy czasowe. Strefa czasowa Central obejmuje wschodnią część stanu, a zachodnia połowa używa Mountain Time.

Stolicą Nebraski jest miasto Lincoln, którego nazwa została nadana na cześć Abrahama Lincolna, wybitnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, któremu przyszło kierować państwem podczas wojny secesyjnej. Miasto Lincoln leży w hrabstwie Lancaster i liczy około 250 tysięcy mieszkańców. Sytuację, jaka panuje w miejskich ośrodkach świetnie obrazuje fakt, iż 89% miast stanu zamieszkuje mniej niż 3 000 osób. Nebraska to tak naprawdę stan małych osad, gdzie tylko 11% mieszkańców zamieszkuje ośrodki miejskie.

Choć stolicą stanu jest miasto Lincoln, nie jest ono największą aglomeracją stanu. Pozycja największego miasta należy do Omaha w hrabstwie Douglas, liczącego blisko 400 tysięcy mieszkańców.

MAPA-NEBRASKA-USA

Wśród większych i mających znaczenie gospodarcze i kulturalne miast Nebraski należy wymienić także taki miasta jak: Kearney, Fremont, Hastings, North Platte, Norfolk, Columbus, Papillion, Scottsbluff, Beatrice, South Sioux City, La Vista, Lexington, Alliance, York, McCook, Gering, Blair, Nebraska City, Plattsmouth, Seward, Ralston, Sidney, Elkhorn, Crete, Holdrege, Chadron, Wayne, Schuyler, Ogallala, Falls City, Fairbury, Aurora, Cozad, Wahoo, O'Neill, West Point, Bellevue oraz Grand Island.

Stan Nebraska dzieli się na 93 hrabstwa: Arthur, Banner, Blaine, Boone, Box Butte, Boyd, Burt, Cass, Cedar, Cherry, Cheyenne, Clay, Colfax, Cuming, Custer, Dakota, Dawes, Dawson, Deuel, Dixon, Dodge, Douglas, Dundy, Fillmore, Frontier, Furnas, Gage, Garden, Garfield, Gosper, Grant, Greeley, Hall, Hamilton, Harlan, Hayes, Hitchcock, Holt, Hooker, Howard, hrabstwo Adams, Antelope, Brown, Buffalo, Butler, Chase, Franklin, Jefferson, Johnson, Kearney, Keith, Keya, Paha, Kimball, Knox, Lancaster, Lincoln, Logan, Loup, Madison, McPherson, Merrick, Morrill, Nance, Nemaha, Nuckolls, Otoe, Pawnee, Perkins, Phelps, Pierce, Platte, Polk, Red Willow, Richardson, Rock, Saline, Sarpy, Saunders, Scotts Bluff, Seward, Sheridan, Sherman, Sioux, Stanton, Thayer, Thomas, Thurston, Valley, Washington, Wayne, Webster, Wheeler oraz hrabstwo York.

Symbole stanu Nebraska

Flaga stanowa Nebraski to widok krajobrazu, który został umieszczony na granatowym tle. Kolor ten oznacza przyłączenie stanu do Unii, co miało miejsce 1 marca 1867, Nebraska przystąpiła do Stanów Zjednoczonych jako 37 stan. Krajobraz umieszczony na fladze przedstawia Góry Skaliste i rzekę Missouri. Widnieje tam także kowal – symbol przemysłu oraz snopy zboża – symbol rolnictwa. Natomiast parowiec i pociąg podkreślają rolę transportu, który przyczynił się do rozwoju Nebraski, łącząc ją z pozostałymi zakątkami Stanów zjednoczonych.

Pieczęć stanowa Nebraski przedstawia widok, jaki widnieje również na jej fladze. W naszych opracowaniach nie bez powodu przytaczamy elementy symbolizujące poszczególne stany. Jak Państwo zauważyliście, często powtarzają się w nich stałe motywy – zwierzęta związane z regionem, poszczególne elementy przyrody, albo ludzie w trakcie pracy. Dlaczego jest to tak interesujące?

Ponieważ przedstawia nam to obraz Ameryki Północnej w trakcie tworzenia, aktualnie najpotężniejszego państwa na naszym globie. Ludzie przy pracy w polu, narzędzia pracy takie jak łopaty czy kilofy pozwalają nam dowiedzieć się, że podwaliny współczesnego państwa USA stworzyli tak naprawdę zwykli robotnicy – emigranci, którzy za lepszym życiem, okupionym ciężką pracą, opuścili Europę by znaleźć swoje nowe miejsce na ziemi.

Geografia

Stan składa się z dwóch głównych obszarów lądowych: Till Plains i Great Plains. Na zachodzie Nebraski rozciągają się Wielkie Równiny, natomiast Great Plains składa się z kilku mniejszych ziem; Sandhills, Pine Ridge, Rainwater Basin, High Plains oraz Wildcat Hills. Jest to kraina zdecydowanie nizinna, ponieważ najwyższy punkt Nebraski to Panorama Point, mierzący zaledwie 1653 metrów nad poziomem morza.

Z zachodu na wschód stanu Nebraska przepływają trzy rzeki; Platte, Niobrara oraz Republican River. Rzekę Platte płynącą przez centralną część stanu tworzą dwa dopływy - Platte Północna oraz Platte Południowa. Przez północne tereny stanu płynie Niobrara, a południowe ziemie przecina rzeka Republican River.

KRAJOBRAZ-NEBRASKA

Jak i w innych, tak i w Nebrasce Służba Parków Narodowych (ang. National Park Service) zajmująca się dbaniem o zasoby naturalne i historyczne kraju, wyznaczyła tereny objęte ochroną. Zaliczają się do nich: Agate Fossil Beds National Monument w pobliżu Harrison, California National Historic Trail, Chimney Rock National Historic Site w pobliżu Bayard, Homestead National Monument of America in Beatrice, Lewis & Clark National Historic Trail, Missouri National Recreational River near Ponca, Mormon Pioneer National Historic Trail, Niobrara National Scenic River near Valentine, Oregon National Historic Trail, Pony Express National Historic Trail oraz Scotts Bluff National Monument w Gering.

Pod ochroną służb państwa znajdują się także wyjątkowe obszary leśne, którymi zarządza Służba Leśna Stanów Zjednoczonych (ang. United States Forest Service): Nebraska National Forest, Oglala National Grassland oraz Samuel R. McKelvie National Forest.

Klimat

W Nebrasce występują dwa rodzaje klimatu. We wschodniej części stanu panuje wilgotny klimat kontynentalny , natomiast na zachodzie panuje tzw. półsuchy klimat. Natomiast na terenie całego stanu występują sezonowe wahania temperatury oraz opadów. Średnie temperatury są dość jednolite w całej Nebrasce, występują tam gorące lata, oraz mroźne i śnieżne zimy. Wiosną i latem często występują tam gwałtowne burze, zdarzają się nawet tornada, znane nam z filmów katastroficznych.

Gospodarka

Nebraska posiada silnie rozwinięty sektor rolniczy. Stan jest głównym producentem wołowiny, wieprzowiny, kukurydzy, soi i sorgo. O Nebrasce mówi się wręcz, że jest Stanem Łuszczącej Kukurydzy. Ważnym sektorem gospodarki Nebraski jest także transport towarów, produkcja, telekomunikacja, sektor ubezpieczeń oraz technologii informacyjnych.

Jednym z najsłynniejszych produktów produkowanych w Nebrasce jest napój Kool-Aid, produkowany przez firmę założoną przez Edwina Perkinsa w mieście Hastings. Co ciekawe, największe miasto stanu Omaha jest miastem, w którym mieszka Warren Buffett – człowiek zaliczany do najbogatszych ludzi świata (w 2009 roku magazyn Forbes przyznał mu tytuł drugiego najbogatszego człowieka na ziemi). W mieście Omaha znajdują się także siedziby innych, znaczących na rynku amerykańskim i światowym, firm: InfoUSA, TD Ameritrade, West Corporation, Valmont Industries, Woodmen of the World, Kiewit Corporation oraz Union Pacific Railroad.

W North Platte znajduje się największa na świecie stocznia pociągów, Union Pacific Bailey Yard. Firma zajmuje się sortowaniem i naprawą lokomotyw oraz pociągów. W granicach Nebraski znajduje się także znana na całym świecie firma Lincoln Kawasaki Motors Manufacturing.

Ludność

Zgodnie z danymi United States Census Bureau liczba mieszkańców Nebraski wynosiła 1 768 331 osób. A już na dzień 1 lipca 2014 roku Nebraska liczyła 1 881 503 mieszkańców. Szacuje się, że liczba mieszkańców Nebraski powoli, jednak sukcesywnie zwiększa się dzięki stabilnej sytuacji gospodarczej, przy czym gospodarka tego stanu od kilku lat przezywa rozkwit. Zatrzymuje to przede wszystkim młodych mieszkańców stanu, wśród których jeszcze kilkanaście lat temu panowała moda na opuszczenie rodzinnych stron i obranie kierunku na zachodnie lub wschodnie wybrzeże USA.

MIASTO-LINCOLN-NEBRASKA-STOLICA

Co ciekawe, w stanie Nebraska odnotowano najwyższy współczynnik populacji czesko-amerykańskiej (4,9%) w kraju. Zamieszkuje tam także największa rzesza potomków niemieckich imigrantów – aż 39% mieszkańców Nebraski zadeklarowało, że ich przodkowie lub oni sami, pochodzą z Niemiec. Nie brak tam także potomków imigrantów z innych części Europy. Mieszka tam 12,4% Amerykanów pochodzenia irlandzkiego, 9,6% Amerykanów pochodzenia brytyjskiego oraz 4,9% Amerykanów o szwedzkich korzeniach. W Nebraska mieszka także niezbyt liczna polska Polonia, oraz nowi emigranci przybyli do USA na początku lat 80-tych z Polski.

Ponad połowa mieszkańców Nebraski (51%) deklaruje przynależność do grupy wyznawców nazywanych protestantami. Katolicy stanowią w tym stanie 31% mieszkańców, bezwyznaniowcy 16%, a pozostałe 2% to wyznawcy wszelkiego rodzaju, innych wyznań. W Nebrasce znajdziemy ponadto skupiska następujących grup religijnych: Kościoła Luterańskiego Synodu Missouri, Kościoła Ewangelicko-Luterański w Ameryce, Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego, Kościół Prezbiteriański USA, Zielonoświątkowcy oraz Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (mormoni).

Ośrodki akademickie

Choć jest to stosunkowo słabo zaludniony stan, znajdziemy tam kilka znaczących uczelni. Do najważniejszych należą: University of Nebraska, Lincoln, University of Nebraska, Omaha, University of Nebraska, Kearney, University of Nebraska - Akademia Medyczna, Omaha, Creighton University, Omaha, Doane College, Crete, St. Elias School of Orthodox Theology, Seward.

POLA-UPRAWNE-NEBRASKI

Transport

Zazwyczaj opisujemy świetnie rozwinięty system krajowych i lokalnych dróg, jakie przebiegają przez amerykańskie stany. W przypadku Nebraski należy skupić się na świetnie rozwiniętej sieci kolejowej. Jest tak między innymi dzięki przytoczonej wcześniej stoczni Union Pacific Bailey Yard.
Przy czym mamy tam znacznie więcej linii przemysłowych, po których kursują pociągi towarowe niż tych, którymi odbywa się transport ludności.

Ciekawostki

Nebraska jest jedynym stanem w USA, gdzie legislatura stanowa jest jednoizbowa. Senat Nebraski został zlikwidowany już dawno temu, w 1934 roku.
W Nebrasce do dziś obowiązuje kara śmierci, która przez wiele lat była wykonywana w nader okrutny sposób – do maja 2009 roku Nebraska należała do jednego z 38 stanów, w którym karę śmierci wykonywano poprzez zastosowanie krzesła elektrycznego. Teraz jest to bardziej humanitarny (podobno bezbolesny, jednak od czasu do czasu pojawiają się informacje o komplikacjach) „zastrzyk śmierci”, gdzie skazanemu wstrzykuje się truciznę do organizmu.

Przenieś do samej góry
Seagate Highland Condo
263.900 USD

Seagate Highland Condo

Palm Beach / Highland Beach
Posiadłość Manalapan
6.000.000 USD

Posiadłość Manalapan

Palm Beach / Manalapan
Willa 4 sypialnie West Palm Beach, Wellington View
699.900 USD
Greenacres lokal biurowy
165.000 USD

Greenacres lokal biurowy

Palm Beach / Greenacres
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX
Copyright 2007-2020 Ibermaxx - Nieruchomości Floryda
projekt i wykonanie: euforia

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij