serwis vip Ibermaxx - centrum nieruchomości mapa strony Kontakt florida property for sale

Co nowego w firmie
19-04-2020
Agent nieruchomości na Florydzie
Szukasz dobrej inwestycji i lokaty kapitału za granicą? A może szukasz dobrego agenta nieruchomości na Florydzie? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Sprawdź informacje o florydzkim rynku nieruchomości podczas epidemii koronawirusa w USA.
03-04-2019
Jaki hotel wybrać na Florydzie
Planujesz wyjazd na Florydę? Szukasz rezerwacji hotelu. W zależności gdzie chcesz jechać i jaki budżet masz na noclegi warto poznać podstawowe informacje o hotelach na Florydzie w USA.
05-11-2018
Gdzie na golfa na Florydzie
Floryda to "hot spot" dla golfistów z całego świata. Także coraz więcej golfistów z Polski przyjeżdża na Florydę na golfa. A nadchodzący okres końcówki roku sprzyja zaplanowaniu przyjazdu na Florydę. Sprawdź gdzie najlepiej gra się w golfa na Florydzie.

NHL liga hokeja na lodzie

NHL liga hokeja na lodzie – ogromny sukces na lodzie

Liga hokeja na lodzie NHL, zrzeszająca drużyny Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz Kanady, to nie tylko rozgrywki klubowe w tym sporcie na najwyższym poziomie na świecie, ale wymarzony cel każdego hokeisty zarówno z Ameryki, jak i Europy. Dzięki popularności rozgrywek hokej na lodzie stał się jedną z kilku „kultowych” gier zespołowych w USA, a zawodnicy zostali ikonami sportu i popkultury.

Dzięki tej renomie i popularności, hokeiści z NHL ((National Hockey League, pol. Narodowa Liga Hokeja) mogą liczyć na bardzo wysokie dochody, które lokują tych sportowców pośród najlepiej zarabiających w Ameryce. Kluby walczą w niej o Puchar Stanleya. Obecnie występuje tam 30 drużyn - 23 ze Stanów Zjednoczonych i 7 z Kanady. Mimo że klubów z USA gra w tych rozgrywkach więcej, to kanadyjskie odnotowały liczniejsze triumfy. Montreal Canadiens zdobyło puchar 24 razy, a Toronto Maple Leafs 13 razy.

Struktura i władze NHL

Dzisiejszy system rozgrywek funkcjonuje od 2008 roku. Liga dzieli się ramowo na Konferencję Wschodnią i Zachodnią. Zgodnie z nazwą obie części zrzeszają kluby zlokalizowane w danej części kraju. W grę wchodzą kwestie głównie logistyczne. Konferencja Wschodnia zrzesza w sobie 16 drużyn. To zespoły głównie z wielkich miast USA i Kanady, zlokalizowanych w pobliżu wybrzeży Oceanu Atlantyckiego.

NHL-CZERKAWSKI-LIGA-HOKEJOWA-USA

Są to między innymi: Boston, Ottawa, Montreal, New York. Konferencja Zachodnia z kolei skupia 14 klubów znad Pacyfiku i środkowej części Ameryki Północnej.
W bardziej szczegółowym podziale każda z konferencji składa się z dwóch dywizji. Dla Konferencji Wschodniej są to: Atlantycka i Metropolitalna, dla Konferencji Zachodniej: Centralna i Pacyficzna. Każdy zespół NHL posiada też swoje kluby satelickie. Grają one w East Coast Hockey League i American Hockey League.

Najwyższym stanowiskiem we władzach NHL jest komisarz. Prowadzi on między innymi negocjacje dotyczące ligi oraz wyznacza sędziów na poszczególne mecze. Obecnym komisarzem jest Gary Bettman, który sprawuje swoją funkcję od 1993 roku. Organem zarządzającym ligą jest Rada Gubernatorów. Swojego gubernatora mianuje każdy klub, zwykle jest to jego właściciel. Na dziś przewodniczącym rady jest Jeremy Jacobs, nominowany przez klub Boston Bruins.

Do kompetencji Rady Gubernatorów należy:

- rozpatrywanie i zatwierdzanie zmian w regulaminie gry,
- zatrudnianie i zwalnianie komisarza,
- rozpatrywanie przyjęcia lub wykluczenia klubu członkowskiego,
- rozpatrywanie stawek członkowskich,

Oprócz Pucharu Stanleya (mistrzostwo ligi – 1 miejsce), NHL przyznaje też nagrodę indywidualną – Trofeum Harta. Pretendenci do nagród, nie wynikający bezpośrednio ze statystyk, wybierani są przez władze rozgrywek.

Zasady NHL

W NHL stosuje się oczywiście ogólne zasady gry w hokeja na lodzie. Istnieje jednak kilka punktów regulaminowych, typowych dla tych rozgrywek. Rozmiar tafli boiska musi mieć wymiary 25,91×60,92m (85×200 stóp). Według dyrektyw Międzynarodowej Federacji Hokejowej to 29–30 m szerokości i 60–61 m długości. Poza tym bramkarz nie może grać z krążkiem, poza trapezowym polem za bramką.

Inaczej definiowane jest również „zabronione uwolnienie”, gdy bramkarz wybija krążek. Regulamin ligi przewiduje mniejsze kary za bójkę między zawodnikami w trakcie meczu, niż przyjęte w innych rozgrywkach. Dogrywka musi być zarządzona, a rzut karny wykonuje tylko zawodnik poszkodowany. Przerwa zgodnie z regulaminem ligi jest krótsza o 30 sekund, z kolei dłuższy jest czas dogrywki.

System rozgrywek ligi NHL

W głównej części sezonu każdy zespół ma do rozegrania 82 mecze. Połowę z nich gra u siebie, połowę na wyjeździe, z tego 24 mecze toczą się z zespołami z własnej dywizji, 40 meczów z innej ale tej samej konferencji i wreszcie 18 z drużyną z innej konferencji. Do fazy play-off awansuje 8 zespołów z każdej konferencji, nadal są one rozgrywane w dwóch grupach.

Pary ustala się na podstawie miejsc zajętych w fazie zasadniczej - najlepszy z najgorszym, drugi z przedostatnim itd. O Puchar Stanleya w finale bezpośrednio walczą zwycięzcy z obu konferencji. System punktacji za mecz w NHL przedstawia się tak: za zwycięstwo w regulaminowym czasie gry i dogrywce– 2 punkty, za remis w dogrywce – 1 punkt, z kolei przegrana w dogrywce to 1 punkt.

Historia NHL w pigułce

Liga hokejowa NHL została założona w 1917 roku w miejsce wcześniejszej NHA (National Hockey Association). Pierwszym komisarzem był Frank Calder, który pełnił tę funkcję do śmierci w 1943 roku. W pierwszym sezonie grały 4 zespoły, i to wyłącznie tylko z Kanady: Montreal Canadiens, Ottawa Senators, Toronto Arenas i Montreal Wanderers. W miarę lat i dziesięcioleci pula klubów zwiększała się.

NHL-DRUZYNY-LIGOWE-HOKEJA-NA-LODZIE-USA

Dopiero po 7 latach dołączył do ligi przedstawiciel Stanów Zjednoczonych, klub Boston Bruins Od sezonu 1926-27 nastąpił podział ligi na strefę amerykańską i kanadyjską.
„Wielki kryzys” oraz II wojna światowa spowodowały, że w 1942 roku ograniczono rozgrywki do uczestnictwa 6 klubów. Przez następnych 25 sezonów w NHL występowały tylko drużyny tzw. „oryginalnej szóstki” - Montreal Canadiens, Toronto Maple Leafs, Boston Bruins, Detroit Red Wings, Chicago Blackhawks I New York Rangers. Sezon 1974-75 przyniósł podział NHL na dwie konferencje: Księcia Walii (Dywizje: Adams i Norris) oraz Clarence'a Campbella (Dywizje: Patrick, Smythe).

Obecny podział na konferencje istnieje od sezonu 1998-99. Sortowanie według położenia geograficznego miast zastosowano wzorując się na koszykarskiej lidze NBA.

W całej historii rozgrywek tylko dwa razy się zdarzyło, że Puchar Stanleya nie został przyznany. W sezonie 1918-19 powodem była epidemia grypy „hiszpanki”. W sezonie 2004-05 natomiast przyczyną było zawieszenie ligi na skutek konfliktów na tle finansowym. Trafiły się też trzy okresy przerwy w rozgrywkach, wszystkie na tle nieporozumień pieniężnych.

Pierwszym triumfatorem ligi w 1918 roku był zespół Montreal Arenas. Ostatnim natomiast - w 2016 roku – Pittsburgh Penguins.
Ostatnim klubem, jaki dołączył do rozgrywek jest zespół Winnipeg Jets.

Najczęstsi triumfatorzy NHL

Najwięcej razy Pucha Stanleya, główne trofeum ligi zdobywali:

Montreal Canadies – 24 razy.
Toronto Maple Leafs – 13 razy.
Detroit Red Wings – 11 razy.
Boston Bruins – 6 razy.
Chicago Blackhawks – 6 razy.
Edmonton Oilers – 5 razy.

Najskuteczniejsi i najpopularniejsi gracze NHL

Wayne Gretzky – 894 bramki, 1487 meczów.
Gordie Howe – 801/1767.
Brett Hull – 741/1269.
Marcel Dionne – 731/1348.
Phil Esposito – 717/1282.
Mike Gartner – 708/1432.
Jaromir Jagr – 705/1473.

Inne trofea, przyznawane w lidze NHL

Drużynowe:

Prince of Wales Trophy – dla najlepszej drużyny Konferencji Wschodniej.
Clarence S. Campbell Bowl – dla najlepszej drużyny Konferencji Zachodniej.
President`s Trophy – dla zespołu, który zdobył najwięcej punktów w fazie zasadniczej.

Indywidualne:

Hart Memorial Trophy – nagroda dla najlepszego zawodnika sezonu zasadniczego.
Lady Byng Memorial Trophy – nagroda dla najuczciwszego zawodnika NHL.
Vezina Trophy – nagroda dla najlepszego bramkarza.
Calder Memorial Trophy – nagroda dla najlepszego debiutanta.

LIGA-HOKEJA-NHL-USA

Obecnie w NHL grają następujące zespoły:

Konferencja Zachodnia
Dywizja Pacyficzna – Anaheim Ducks, Arizona Coyotes, Edmonton Oilers, Calgary Flames, Los Ageles Kings, Vancouver Canucks, San Jose Sharks.
Dywizja Centralna – Chicago Blackhawks, Dallas Stars, Colorado Avalanche, Minnesota Wild, St. Louis Blues, Nashville Predators, Winnipeg Jets.

Konferencja Wschodnia:
Dywizja Metropolitalna – Columbus Blue Jackets, Carolina Hurricanes, New York Islanders, New York Rangers, New Jersey Devils, Pittsburgh Penguins, Philadelphia Flyers, Washnington Capitals.
Dywizja Atlantycka – Buffalo Sabres, Boston Bruins, Detroit Red Wings, Florida Panthrs, Montreal Canadiens, Ottawa Senators, ampa Bay Lighting, Toronto Maple Leafs.

Polacy w amerykańskiej lidze hokejowej NHL

Do tej pory w omawianych rozgrywkach występowało trzech zawodników, posiadających polskie obywatelstwo. Pierwszym był Peter Sidorkiewicz. Grał na tamtejszych lodowiskach w latach 1987-1994. Jako pierwszy z Polaków wystąpił w meczu gwiazd NHL All-Str Game, co miało miejsce w 1993 roku. Bronił barw trzech klubów, między innymi New Jersey Devils.

Następnym i najbardziej znanym był Mariusz Czerkawski. W NHL grał w latach (1993 – 2006). Wystąpił w 745 meczach, strzelając 215 bramek oraz mając na koncie 220 asysty. Czerkawski grał również w meczu gwiazd w 2000 roku. Kolejny Polak Krzysztof Oliwia słynął głównie z bójek na lodzie. W amerykańskiej karierze rozegrał 410 meczów, z czego aż 1447 minut przesiedział na ławce kar. Był jak dotąd jedynym Polakiem, który zdobył Puchar Stanleya, co miało miejsce w 2000 roku. Triumfował z New Jersey Devils.

Z uwagi na to, że Ameryka była od dawna często obieranym kierunkiem emigracji Polaków, w NHL pojawiło się wielu hokeistów posiadających polski rodowód. Należeli do nich między innymi: Jan Miszuk, Nick Harbaruk, Brian Rafalski, Ed Olczyk, Wojtek Wolski, Mike Komisarek, Zenon Konopka, Lee Stempniak, Travis Zajac czy Joe Pawelski.

O polskich korzeniach można mówić też w przypadku najwybitniejszego zawodnika ligi, jakim był Wayne Gretzky. Już samo nazwisko wiele sugeruje. Jego dziadek w roku 1917 wyemigrował do Kanady z Grodna, kiedyś polskiego miasta.

Liga przyciąga wielu najwyższej klasy hokeistów z całego świata. Obecne grają w niej reprezentanci 20 krajów. Historycznie zwykle większość, szczególnie pośród gwiazd, stanowili Kanadyjczycy. W ostatnich latach jednak znacząco wzrasta odsetek graczy z USA, a także Europejczyków.

Nie jest to już liga, gdzie szczyty tabel klasyfikacji indywidualnych tradycyjnie okupują przedstawiciele kraju klonowego liścia. Jeśli chodzi o Europejczyków, zdecydowaną większość stanowią Skandynawowie, głównie Szwedzi. W tabeli wszech czasów jednak najwyższe miejsce zajmuje grający nadal w zespole Florida Panters Czech Jaromir Jagr.

Symbole NHL

Charakterystyczne dla reprezentantów w NHL są maskotki, które posiada większość klubów. Najczęściej ich wygląd lub charakter wiążą się z nazwą klubu albo miastem jego pochodzenia. Pierwszą zaprezentował w 1983 roku kanadyjski klub Calgary Flames. Nazwana została „Harvey the Hound”. Obecnie nie posiadają maskotki tylko dwa kluby: Philadelphia Flyers i New York Rangers.

Bezpieczeństwo zawodników

Duża ilość meczów, a przede wszystkim zaangażowanie w grę w tym bardzo kontaktowym sporcie, co znajduje tez oddźwięk w większej niż gdzie indziej liberalizacji przepisów odnośnie bójek powoduje, że zawodnicy narażeni są na liczne i groźne kontuzje. Od dawna jest to powodem licznych protestów oraz zmian w przepisach.

Odnoszone kontuzje znacząco też wpływają na stan zdrowia i styl życia zawodników nawet już po zakończeniu kariery. W listopadzie 2013 roku dziesięciu byłych graczy NHL pozwało władze ligi o odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu w wyniku niedostatecznej ochrony i odniesionych kontuzji. Skutkiem pozwu była wypłata odszkodowań w łącznej kwocie 765 mln. dolarów.

Głównym sponsorem NHL w Stanach Zjednoczonych jest firma z sektora usług finansowych Discover Card, natomiast w Kanadzie sponsoruje firma podobnej branży, czyli Visa.

Przenieś do samej góry
West Palm Beach dom
299.000 USD

West Palm Beach dom

Palm Beach / West Palm Beach
Saddle Trail Park Of Wellington willa
7.250.000 USD

Saddle Trail Park Of Wellington willa

Palm Beach / Wellington
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX
Copyright 2007-2020 Ibermaxx - Nieruchomości Floryda
projekt i wykonanie: euforia

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij