serwis vip Ibermaxx - centrum nieruchomości mapa strony Kontakt florida property for sale

Co nowego w firmie
03-04-2019
Jaki hotel wybrać na Florydzie
Planujesz wyjazd na Florydę? Szukasz rezerwacji hotelu. W zależności gdzie chcesz jechać i jaki budżet masz na noclegi warto poznać podstawowe informacje o hotelach na Florydzie w USA.
05-11-2018
Gdzie na golfa na Florydzie
Floryda to "hot spot" dla golfistów z całego świata. Także coraz więcej golfistów z Polski przyjeżdża na Florydę na golfa. A nadchodzący okres końcówki roku sprzyja zaplanowaniu przyjazdu na Florydę. Sprawdź gdzie najlepiej gra się w golfa na Florydzie.
31-08-2018
Z Warszawy do Miami LOTem od czerwca 2019
Najprawdopodobniej od czerwca 2019 roku polski LOT uruchomi bezpośrednie połączenie na trasie Warszawa Miami. Od wielu lat Polacy na Florydzie narzekają iż nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Polski na Florydę. Taki lot będzie wspaniałym rozwiązaniem nie tylko dla Polonii na Florydzie, ale także dla turystów i inwestorów na Florydzie. Czytaj dalej w aktualnościach ...

Dom Boynton Beach 12246 Eagles Landing Wy
339.900 USD

Dom Boynton Beach 12246 Eagles Landing Wy

Palm Beach / Boynton Beach
Lantana Windward Wy apartament 3 sypialnie
289.900 USD

Okeechobee Jezioro

Przewodnik po jeziorze Okeechobee na Florydzie. Jeśli wybieracie się na wakacje lub dłuższy pobyt na Florydzie, na pewno słyszeliście, o kurortach na wschodnim wybrzeżu przy Oceanie Atlantyckim. Być może nawet byliście w jednym z takich miejsc, wygrzewaliście się na delikatnym, białym piasku, pluskając się w krystalicznie czystej wodzie Oceanu Atlantyckiego? Floryda może poszczycić się takimi miejscami jak Miami, Miami Beach, Delray Beach, Palm Beach, Pompano Beach, każde z tych miejsc z otwartymi rękami wita turystów, a także spragnionych relaksu mieszkańców. Należy jednak pamiętać, że Floryda to nie tylko luksusowe kurorty i plaże na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego przepełnione turystami. Floryda to również miasta i miasteczka z piękną historią, budowle zapisane do krajowego rejestru miejsc o znaczeniu historycznym, które potrafią obudzić wspomnienia i pokazać historię tych miejsc.

Floryda to także piękna i unikalna fauna i flora. W końcu panuje tu ciepły, tropikalny na południu, oraz subtropikalny na północy klimat, temperatury na większości półwyspu nie przekraczają 35 stopni i rzadko spadają poniżej zera, średnia roczna zimowa temperatura to około 20 stopni Celsjusza, średnia roczna letnia temperatura to około 28 stopni Celsjusza. Dzięki temu Floryda staje się ważnym regionem turystycznym ze względu na parki narodowe, rezerwaty przyrody, całą faunę i florę. Jednym z najbardziej znanych i odwiedzanych miejsc jest park narodowy Everglades, o powierzchni 6105 metrów kwadratowych, utworzony w celu ochrony delikatnego i unikalnego ekosystemu lasów namorzynowych.

Największe jezioro na Florydzie

W sąsiedztwie tego wielkiego parku znajduje się jezioro Okeechobee. Jego powierzchnia wynosi 1890 metrów kwadratowych, a największa zanotowana głębokość to 6 metrów. W porównaniu z parkiem Everglades, jezioro jest mniejsze, ale jak na taki akwen wodny i tak jest ogromne. Trzeba przyznać, że jezioro wielkości jednej trzeciej części największego parku narodowego, robi wrażenie. Jest to jezioro pochodzenia krasowego, a odwadniane jest do Zatoki Meksykańskiej i połączone kanałami z drugiej strony z Oceanem Atlantyckim.

MIESZKANCY-JEZIORA

Jezioro Okeechobee jest siódmym co do wielkości jeziorem słodkowodnym w Stanach Zjednoczonych i największym na Florydzie. Ze względu na swój rozmiar jezioro leży w kilku hrabstwach, Glades, Martin, Palm Beach, Hendry oraz w hrabstwie o tej samej, trudnej nazwie, Okeechobee. Skoro jesteśmy przy nazwie jeziora, oraz hrabstwa, to pochodzi ono od dwóch słów w języku rdzennego plemienia Hitchti, oki – woda, chubi – duży, czyli po prostu, duża woda. Nic dziwnego, prawda? Tej samej nazwy używali inni rdzenni amerykanie zamieszkujący niegdyś okolice jeziora, Mayaimi. W XVI wieku nazwa została zgłoszona przez Hernando de Escalante Fontaneda, jednak z biegiem czasu jezioro przybrało też nazwy Serrope, Laguna de Espiritu Santo, a także Mayacco Lake.

Od północy wpada do niego rzeka o równie ciekawej nazwie, Kissimmee. Niestety obszar wokół jeziora Okeechobee został zagospodarowany przez rolników, w latach sześćdziesiątych uregulowana została rzeka Kissimmee, a jezioro zostało otoczone wałami przeciwpowodziowymi. Po latach bardzo intensywnej eksploatacji terenów, sprawiło to, że jezioro zostało znacznie zanieczyszczone pestycydami, co jednocześnie miało negatywny wpływ na ekosystem sąsiedniego Parku Narodowego Everglades. Na południu i południowych wschodzie z lotu ptaka są łatwo zauważalne pola trzciny cukrowej. Te tereny kiedyś były częścią samego jeziora, kiedy to było większe. Dopiero skierowanie Kissimmee do naturalnego koryta, oraz zmniejszenie intensywności rolniczej eksploatacji okolicy, pozwoliło na powolny powrót do równowagi biologicznej w tej okolicy.

Okoliczne atrakcje jeziora Okeechobee

Jeśli jesteście tutaj i szukacie atrakcji, oczywiście nie znajdziecie tu plaż z barami wypełnionymi drinkami z palemką, jednak dla ludzi lubiących aktywny odpoczynek, znajdzie się coś ciekawego. Jednym z miejsc wokół jeziora Okeechobee, w których możecie nie tylko się zrelaksować, ale również obcować z przyrodą, spacerując lub łowiąc ryby, jest grobla będąca częścią szlaku National Scenic Trail. Jest to dobrze utrzymana, utwardzona droga, używana jest nie tylko przez spacerowiczów i rowerzystów, ale ze względu na swoją szerokość, również pojazdy uprawione do poruszania się tą drogą.

WYCIECZKI-JEZIORO

Jeśli chcecie powędkować, możecie złowić tu łososia, rybę o nazwie bass wielkogębowy, często niewłaściwie nazywany okoniopstrągiem, pomoxis, rybę okoniokształtną z rodziny bassowatych, oraz rzadziej rybę o nazwie pickerel. Oczywiście jeśli wybieracie się powędkować, powinniście zadbać o to, żebyście robili to w pełni legalnie, najprościej będzie zapytać o taką możliwość firmy wynajmujące łodzie. Poza wspomnianymi rybami, jezioro Okeechobee zamieszkują również Leopomis microlophaus i bass niebieski.

Miasteczka nad brzegiem jeziora

Jako, że jezioro Okeechobee leży w kilku hrabstwach, można się domyślać, że przy jego brzegach znajdziecie kilka miasteczek, które możecie odwiedzić, nawet aby chwilowo się w nich zatrzymać, przenocować. Jednym z takich miasteczek jest oczywiście Okeechobee na północy jeziora, poza tym Pahokee, Belle Glade i Cleviston na południu. W tych miasteczkach znajdziecie nie tylko miejsce do przenocowania, hotele, motele, kampingi, ale również miejsca, gdzie można dobrze zjeść, odpocząć i posilić się przed dalszą przygodą z jeziorem Okeechobee.
Poza tym w okolicy znajdziecie wiele atrakcji, nie zawsze związanych z samym jeziorem, będzie to między innymi OK Coral Gun Club i Quail Creek Plantation, oba dla miłośników polowań, albo Arnold`s Wildlife Rehabilitation Center czy Kissimmee Prairie Preserve State Park dla amatorów fauny.

OKEECHOBEE

Niebezpieczne huragany

Nie można jednak powiedzieć, że Okeechobee zawsze było i będzie ostoją spokoju. Wielki huragan w 1926 roku uderzył w obszar jeziora Okeechobee, zabijając wówczas około trzystu osób. Dwa lata później przeszedł tędy huragan Okeechoobee Hurricane, pociągając za sobą ponad dwa tysiące ofiar.

Po tych tragediach stworzono jednostki organizacyjne do zwalczania skutków, oraz zapobiegania takim katastrofom, która została upoważniona do współpracy z US Army Corps of Engineers. Zbudowano wówczas groble, które w przyszłości miały zmniejszać skutki huraganów. Obszar jeziora został nawiedzony przez kolejny huragan w 1947 roku, co spowodowało naprawę i rozbudowę istniejących grobli.

Ostatnie huragany nie miały już aż tak poważnych skutków zarówno dla ludzi, jak i okolicy jeziora Okeechobee. Pamiętajcie jednak, że woda to jest żywioł, z którym nie warto igrać, jeśli zostanie ogłoszony stan zagrożenia, nie ryzykujcie zwiedzania, czy wypływania na jezioro, przeczekajcie w bezpiecznym miejscu.

Jezioro było wspominane w popkulturze, było między innymi tłem filmu z 1951 Garry`ego Cooopera, „Distant Drums”, pojawia się w piosence John Anderson „Seminole Wind”, a także jest znaczącą częścią powieści Zora Neale Hurston.

Jezioro jest wielkie i nie bójmy się tego słowa. Czeka tu na Was wielka przygoda, która może rozpocząć się zwiedzaniem najciekawszych terenów leżących przy jeziorze, a skończyć na łódce, dryfującej po tafli jeziora Okeechobee. Relaks i odpoczynek to przecież nie tylko biały piasek i krystalicznie czysta woda Oceanu Atlantyckiego, ale także takie miejsca jak to, gdzie można wypocząć, zwolnić, odrywając się myślami od dynamicznej rzeczywistości.

Zainteresuje Cię także:
pogoda na Florydzie i sezon na huragany | największe atrakcje na Florydzie | najlepsze hotele na Florydzie |

Przenieś do samej góry
Apartament Coronado Miami
239.000 USD

Apartament Coronado Miami

Miami Dade / Miami Aventura
Brickell Bay Dr Miami apartament 990 sqft
339.000 USD

Brickell Bay Dr Miami apartament 990 sqft

Miami Dade / Miami downtown
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX
Copyright 2007-2019 Ibermaxx - Nieruchomości Floryda
projekt i wykonanie: euforia

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij