serwis vip Ibermaxx - centrum nieruchomości mapa strony Kontakt florida property for sale

Co nowego w firmie
19-04-2020
Agent nieruchomości na Florydzie
Szukasz dobrej inwestycji i lokaty kapitału za granicą? A może szukasz dobrego agenta nieruchomości na Florydzie? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Sprawdź informacje o florydzkim rynku nieruchomości podczas epidemii koronawirusa w USA.
03-04-2019
Jaki hotel wybrać na Florydzie
Planujesz wyjazd na Florydę? Szukasz rezerwacji hotelu. W zależności gdzie chcesz jechać i jaki budżet masz na noclegi warto poznać podstawowe informacje o hotelach na Florydzie w USA.
05-11-2018
Gdzie na golfa na Florydzie
Floryda to "hot spot" dla golfistów z całego świata. Także coraz więcej golfistów z Polski przyjeżdża na Florydę na golfa. A nadchodzący okres końcówki roku sprzyja zaplanowaniu przyjazdu na Florydę. Sprawdź gdzie najlepiej gra się w golfa na Florydzie.

Polonia na Florydzie

Polonia na Florydzie. Zastanawialiście się jak żyje się Polakom w Stanach Zjednoczonych i na Florydzie? Cała Polonia w Stanach Zjednoczonych liczy około 9 milionów ludzi, z czego blisko 510 tysięcy przypada na Florydę. Mówimy tutaj o legalnie przebywających Polakach w USA. O tych nielegalnych niewiele wiadomo, gdyż nie figurują oni w żadnych, oficjalnych statystykach. Polonia Amerykańska jest największym skupiskiem Polonii na świecie.
Mimo, że główne ośrodki Amerykańskiej Polonii to Nowy Jork, Chicago, Denver, Detroit, to jednak blisko sześć procent polskich imigrantów wybrało na miejsce swojego nowego życia Florydę.

Na pewno pierwszą główną barierą do pokonania dla niektórych może być pogoda. Temperatury latem sięgają tutaj nawet 35 stopni Celsjusza i nie spadają poniżej 25 stopni, zimą zaś temperatura nie spada poniżej 15 stopni. Może się to wydawać idealną pogodą, aby poczuć się jak na wiecznych wczasach, bez zimy, bez skrobania szyb w samochodach i odśnieżania, jednak dla niektórych Polaków może stanowić to pewnego rodzaju przeszkodę, aby poczuć się tutaj komfortowo.

Na pocieszenie przychodzi fakt, że z reguły po miesiącu człowiek się przyzwyczaja i nawet Ci najmniej chętni do florydzkiej pogody, zaczynają ją lubić i nie zamieniliby na nic innego. Drugą barierą, która pojawia się, to znajomość języka angielskiego. Prawdą jest, że w wielu polonijnych skupiskach mówi się po polsku, ale znajomość języka angielskiego wydaje się być obowiązkowa i staje się koniecznością, jeśli chcecie w pełni komfortowo korzystać z tego co podsuwa Wam życie na Florydzie.

Bez względu na to, gdzie znajdziemy skupisko Polonii w Stanach powinniśmy na wstępie zadać sobie jedno pytanie - jacy są Polacy w Stanach Zjednoczonych? Czy środowisko Polonii ma jakieś cechy charakterystyczne? Czy stereotypy o które się Polacy często ocierają mają oparcie w faktach, z czego nie zawsze moglibyśmy mieć powody do dumy, czy wręcz odwrotnie? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie da się wszystkiego wrzucić do jednego worka i opisać jednym słowem. Jednak warto wiedzieć, że Polonia w Stanach zjednoczonych ma opinię dobrych i uczynnych ludzi, mocno wierzących w Boga, swoje ideały i nigdy nie zapominających o swoich korzeniach, kulturze i historii swojego kraju.Także ludzi ciężko pracujących i ceniących sobie wartości rodzinne.

Polonia Amerykańska

Wielokrotnie można spotkać się z ludźmi, którzy uważają się za Polaków, mimo, że nigdy w Polsce nie byli, urodzili się tutaj - w Stanach Zjednoczonych, do USA przyjechali ich dziadkowie i zakorzenili polskość w swoich dzieciach, a Ci przekazali te polskość kolejnemu pokoleniu. Pielęgnując swoją tradycję, mieszkający tu Polacy, zakładają sklepy czy restauracje, w których można nabyć polską kiełbasę, pierogi, faworki, pączki, a także polski alkohol, do którego mają słabość nie tylko oni sami.
Ze względu na taki charakter Polonii Amerykańskiej, Polacy w Stanach tworzą społeczności otaczając się szkołami, sklepami, firmami usługowymi mającymi polskich właścicieli lub pracowników.

PONIA-STANY-ZJEDNOCZONE
Koncentracja Polonii w USA

Grupy te skupione są często w okolicy polskich parafii kościoła katolickiego, lub przynajmniej w takich parafiach, gdzie msze odbywają się w języku polskim i można spotkać księdza mówiącego po polsku. Należy jednak podkreślić, że są to społeczności otwarte i nigdy nie są hermetycznie zamknięte przed sąsiadami nie będącymi z Polonii.

Bardzo dużo organizacji, wydawnictw prasy, szkół i parafii polonijnych w Stanach Zjednoczonych znajduje się w największych skupiskach ludzkich, nie tylko Polonii, choć głównie to o nią chodzi. Organizacje w Nowym Jorku czy w Chicago, takie jak Polish American Congress, zajmujące się wspomaganiem Polski, Centrum Polsko – Słowiańskie, społeczno kulturalna organizacja niedochodowa, zajmująca się pomocą prawną, nauką języka angielskiego, czy pomagającą w przystąpieniu do egzaminu na obywatelstwo amerykańskie.

Polonia na Florydzie

Mimo to, w związku z tym, że Floryda też może pochwalić się swoim całkiem sporym odsetkiem polskich imigrantów, również tu znajdziecie polskie organizacje, szkoły, parafie czy firmy zlokalizowane w Clearwater, Fort Lauderdale, St. Petersburg, Tampa, Pompano Beach, Miami, a także w wielu wielu innych miastach półwyspu florydzkiego.
Nie sposób wymienić wszystkie szkoły i polskie parafie, ponieważ jest ich zbyt wiele.

Kościoły Polskie na Florydzie - koncentracja Polonii

Duże polskie parafie to między innymi St. Joseph`s Parish, Polish National Catholic Curch w Davie, gdzie msze po polsku odprawiane są co niedzielę o godzinie 11:00, a lekcje religii po polsku odbywają się w soboty, zaś udzielenie sakramentu chrztu i ślubu należy osobiście uzgadniać z proboszczem. Kolejna jest Polska Misja Katolicka Matki Boskiej Częstochowskiej w Pompano Beach, gdzie msze święte w języku polskim odprawiane są w niedziele o godzinie 9:00 oraz o godzinie 11:00. Oprócz parafii polskich, są też zwyczajne parafie amerykańskie, ale odprawiające msze w języku polskim i do takich właśnie parafii należą między innymi St. Mary`s Mission w miejscowości Korona, gdzie polskie msze odprawiane są co niedzielę.

Parafia w Holy Spirit Church w Lantana, tu inaczej niż zwykle msze polskie odprawiane są w soboty. Również w Orlando znajduje się parafia St. Joseph Church z mszami po polsku co niedzielę rano. Można również wybrać Epiphany Cathedral w Venice, z polskimi mszami co niedzielę o 12:30, oraz St. Joseph Carmelite Monastery, w Bunnell, gdzie msze po polsku odbywają się w czwartki rano, a także St. Francis Xavier Church w Fort Meyers, gdzie msza po polsku odprawiana jest w pierwszą niedzielę miesiąca.

POLSKIE-SKLEPY-FLORYDA
Polskie sklepy na Florydzie

Polskie szkoły na Florydzie

Polskie szkoły znajdziecie bardzo często przy polskich parafiach. Są to między innymi szkoła w Clearwater – Polska Szkoła im. Marii Skłodowskiej – Curie, w Gainesville - Polska Szkoła Języka i Kultury im. Jana Pawła II, w Pompano Beach – Sobotnia Szkoła Języka Polskie im. Św. Jadwigi Królowej, oraz w Tarpon Springs – Polska Sobotnia Szkoła im. Marii Skłodowskiej – Curie i wiele innych.

Polskie radio na Florydzie

Innymi organizacjami, czy firmami, związanymi z Polonią na Florydzie w Stanach Zjednoczonych są Radio Polonia Floryda WDRS – 1580 AM, które nadaje swoje audycje w Miami Fort Lauderdale, Palm Beach, Bahama i wielu okolicznych miastach. Celem radia jest propagowanie kultury i historii Polski, kultywowanie na obczyźnie języka polskiego, a także wspieranie lokalnych polskich biznesów. Radio to już ponad 20 lat jest w eterze, w służbie Polonii na Florydzie.

Co prawda audycja nadawana jest tylko w niedziele, ale na pewno spełnia swoja zakładaną misję. Dodatkowo dochodzą do tego polskie firmy usługowe, zatrudniające Polaków, zarządzane przez Polaków, oraz kluby rozrywki, rekreacji i kultury Polonii, takie jak Klub Polonez w Pompano Beach, Polish American Club of Miami w Miami, Polish American Club w Hollywood, oraz im podobne w innych miastach jak Lake Worth, North Lauderdale, czy Hudson . Firmy usługowe to przykładowo dentyści, firmy budowlane, biura nieruchomości, biura podatkowe, czy nawet biura pogrzebowe przy polskich parafiach. Polacy mają też swoje czasopisma na Florydzie i są to między innymi Echo Florydy, oraz White Eagle Newspaper.

Polska kultura w Stanach Zjednoczonych

Polacy w Stanach Zjednoczonych to nie tylko polskie szkoły, parafie, czy sklepy, ale także o ile nie przede wszystkim ogólnie pojęta Polska w kulturze i społeczeństwie Stanów Zjednoczonych. Polską interesują się nie tylko sami Polacy i ich dzieci, czy wnuki, ale też sami Amerykanie. Polska dla nich często leży w centrum Europy i stanowi ogromny podmiot zainteresowania ze względu na jej ogromną i barwną kulturę i historię. Dlatego też na Florydzie znajdziecie mnóstwo ośrodków naukowych i kulturowych łączących polskie i amerykańskie myśli i dążenia. Są to między innymi Polish Studies at Univeristy of Florida w Gainesville, założone w 2004 roku jako przedsięwzięcie Center for European Studies, oraz Wydziału Języków Germańskich i Słowiańskich, pozwalające studiować nie tylko na Florydzie, ale również na wyjeździe w Krakowie i we Wrocławiu.

MISS-POLONIA-STANY-ZJEDNOCZONE
Wybory Miss Polonia w Stanach Zjednoczonych

Kolejne to Polish American Engineers Association w Clearwater, jest to organizacja non profit założona w 1996 roku, która wspiera naukowo i finansowo polskich młodych ludzi z różnych zawodów, inżynierów, techników, ale także lekarzy czy dziennikarzy. Istnieje również Polish American Cultural Institute w North Bay Village – instytut polsko amerykańskiej kultury, czy The American Institute of Polish Culture w Miami – instytut kultury polskiej w Stanach Zjednoczonych, założony w 1972 roku, w celu dzielenia się wiedzą o dziedzictwie kulturowym i historii Polski, a także w celu wspierania i promocji przedsięwzięć naukowych i artystycznych Amerykanów polskiego pochodzenia.

Znani Polacy mieszkający na Florydzie

Na koniec warto pokusić się i wymienić kilku znanych Polaków mieszkających dziś lub kiedyś na Florydzie. Wśród nich można wymienić między innymi takie postacie jak Zdzisław Starostecki – generał brygady Wojska Polskiego, jeden z twórców rakiet Patriot, odznaczony między innymi Orderem Virtuti Militari, a także odznaczony tym samym orderem Brunon Godlewski, żołnierz Polskich Sił Powietrznych, strzelec pokładowy w 305. Dywizjonie Bombowym. A także Piotr Kuryło, sportowiec, Andrzej W. Piotrowski, żeglarz i dziennikarz, a także Ewa Tylecka – Miss Polonia 1995.

Kluby polsko - amerykańskie na Florydzie

W wielu miastach istnieją kluby polskie i polsko – amerykańskie, gdzie odbywają się cykliczne imprezy, dyskoteki, zabawy dla dzieci, spotkania z artystami, organizowane są koncerty polskich wykonawców, oraz wspólnie obchodzone są święta jak mikołajki, święto niepodległości, bale karnawałowe jak również są oglądane mecze i występy polskich sportowców, gdzie doping jest gorący i bardzo ożywiony.
Grupy te poza klubami organizują się również przez portale społecznościowe, m.in. Facebook, gdzie na bieżąco pojawiają się aktualne informacje o zbliżających się imprezach organizowanych w polonijnych klubach.

Podtrzymywać kontakty z ojczyzną

Dzięki temu nawet nowoprzybyli imigranci mają szansę poznać bliżej rodaków mieszkających w okolicy, zintegrować się z lokalnym środowiskiem polonijnym, zapytać o poradę, zwrócić się o pomoc czy po prostu pobyć z kimś kto wydaje się jednak bliższy, bo władający tym samym językiem i dzielić razem troski i radości życia na emigracji.

Bez względu gdzie utworzy się skupisko Polonii z czasem zaczyna ona być zwartą społecznością, ale nadal bynajmniej nie hermetyczną, nie zamykającą się na sąsiadów spoza Polonii. Zawsze jest grupą pamiętającą historię i kulturę swojej ojczyzny lub często ojczyzny swoich dziadków – Polski. Bez względu na to, czy w domku w Lantana, w apartamentach w Miami, Polak w Stanach Zjednoczonych pozostaje zawsze z Polską w sercu.

Zainteresuje Cię również:
polski kościół w Pompano Beach | Floryda przewodnik strona główna | loteria wizowa do USA | Stany Zjednoczone w pigułce |

Przenieś do samej góry
Legacy Home w Delray Beach
268.000 USD

Legacy Home w Delray Beach

Palm Beach / Delray Beach
Palm Springs dom
193.000 USD

Palm Springs dom

Palm Beach / Palm Springs
Boca Raton Excelsior apartament
4.495.000 USD

Boca Raton Excelsior apartament

Palm Beach / Boca Raton
Lake Worth lokal komercyjny
275.000 USD

Lake Worth lokal komercyjny

Palm Beach / Lake Worth
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX
Copyright 2007-2021 Ibermaxx - Nieruchomości Floryda
projekt i wykonanie: euforia

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij