serwis vip Ibermaxx - centrum nieruchomości mapa strony Kontakt florida property for sale

Co nowego w firmie
19-04-2020
Agent nieruchomości na Florydzie
Szukasz dobrej inwestycji i lokaty kapitału za granicą? A może szukasz dobrego agenta nieruchomości na Florydzie? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Sprawdź informacje o florydzkim rynku nieruchomości podczas epidemii koronawirusa w USA.
03-04-2019
Jaki hotel wybrać na Florydzie
Planujesz wyjazd na Florydę? Szukasz rezerwacji hotelu. W zależności gdzie chcesz jechać i jaki budżet masz na noclegi warto poznać podstawowe informacje o hotelach na Florydzie w USA.
05-11-2018
Gdzie na golfa na Florydzie
Floryda to "hot spot" dla golfistów z całego świata. Także coraz więcej golfistów z Polski przyjeżdża na Florydę na golfa. A nadchodzący okres końcówki roku sprzyja zaplanowaniu przyjazdu na Florydę. Sprawdź gdzie najlepiej gra się w golfa na Florydzie.

Willa 6382 Breckenridge Cir Lake Worth 1833 sqft
324.000 USD
Lantana N Lakeshore piękna willa perełka
374.900 USD

Tennessee

Stan Tennessee

W południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych położony jest stan Tennessee. Powierzchnia stanu to. 109.2 tys. km2. Liczba ludności to 6 495 978 co przekłada się na gęstość zaludnienia na poziomie 60 osób na kilometr kwadratowy według ostanich badań z 2013 roku.

Na północy graniczy z Wirginią i Kentucky, na wschodzie z Karoliną Północną, na zachodzie z Arkansas i Missouri natomiast na południu z Georgia, Missispi, Alabamą. Stolicą państwa jest Nashville (494 tysiące mieszkańców). Główne miasta: Memphis, Chattanooga oraz Knoxville. Na terenie Stanu znajduje się 95 hrabstw z największym Shelby.

Stan ten wyróżnia się pięknymi okolicami, bogatą historią a przede wszystkim muzyką. Tennessee to miejsce narodzin rock'n'n rolla, bluesa i muzyki country czarującej pięknymi melodiami. Król Presley odszedł dawno temu, ale w Memphis największym mieście i miejscu narodzin bluesa, jego legenda jest wziąż żywa. W Nashville, uważaną natomiast za stolicę muzyki country stoi kopia greckiego Partenonu, a na krańcu stanu rozciągają się dzikie Smoky Mountains (Zadymione Góry), nazwane tak od spowijającej jej bardzo często mgły, która przypomina dym.

Nazwa Teennesse pochodzi najprawdopodobniej od słowa "Tanasi" którym Indianie z plemienia Cherokee ochrzcili wioskę nad rzeką Little Tenessee River. Inne często używane okręslenie to "Stan Ochotników", w dowód uznania zasług pochodzacych stad żołnierzy w wojnach na przełomie XVIII i XIX wieku.

Stan jest podzielony na dwie strefy czasowe co skłania do częstego sprawdzania zegarka. We wschodniej części używa się czasu wschodniego, w centralnej i zachodniej – czasu centralnego. Inna sprawa, że dla wielu osób czas w Tennessee zatrzymał się w miejscu.

Występuje tutaj bardzo rozwinięta energetyka (liczne elektrownie wodne, cieple i jądrowe). Wysoko rozwinięte są gałęzie przemysłu chemicznego, metalowego, spożywczego. Rolnictwo oparte jest tutaj na uprawie soi, bawełny, kukurydzy, tytoniu, roślin pastewnych oraz hodowli bydla i trzody chlewnej.
Największe porty lotnicze znajdują się w Memphis i Nashville.

TENNESSEE-MAP-USA

Miłośnicy muzyki country oraz rock and rolla obowiązkowo powinni udać się na tereny tego stanu, bowiem położone jest tutaj miasto Nashville, uznane jako kulturowe centrum muzyki country, nie daleko też swoje miejsce ma miasto Memphis w którym natomiast narodził się uwielbiany przez wielu Amerykanów Rock and Roll.

Stan Tennessee słynie jeszcze z jednej, tym razem mniej chwalebnej rzeczy. Na granicach Fortu Pulaskiego w roku 1866 Ku-Klux-Klan założył tutaj swoją organizacje, która zszerzała propagatorów dyskryminacji rasowych. Z racji tego temat dyskryminacji rasowej przez wiele lat byl tutaj powszechny, dopiero w latach 50 - tych i 60 - XX wieku, światopogląd tutejszych mieszkańców zmienił się, co doprowadziło do zniesienia dyskryminacji.

Historia Tennessee

Obszar pierwotnie zamieszkały przez Indian. W pierwszej połowie XVI wieku eksploatowany przez Hiszpanów pod wpływem udanej ekspedycji Hernando de Soto, następnie w czasie XVII wieku przejęty przez Francuzów a następnie Anglików.

Od 1763 roku należał do Wielkiej Brytanii, od 1783 do USA.
1784 terytorium zostało ogłoszone stanem "Franklina".
W roku 1790 dochodzi do ciekawego wydarzenia, z cześci ziem należacych do Karoliny Północnej wyodrębniono osobne terytorium Południowo - Zachodnie.
1 czerwca 1796 datuje się jako przyjęcie stanu do Unii.
Do roku 1833 usnięto ze stanu Indian (wojny, wykupywanie ziemi, przymusowe przesiedlenia).
Ww czasie wojny secesyjnej przystąpił do Skonfederowanych Stanów Ameryki.
Jako pierwszy stan południa ponownie został przyjęty do Unii.
Dyskriminacje rasową zniesione w latach 50 i 60 XX w.
Pod wpływem polityki New Deal, której zadaniem, było przełamanie wielkiego kryzysu w Usa. Tennessee na początku XX wieku pod wpływem tych wydarzeń stało się stanem rolniczym, przemysł zaczał się tutaj dynamicznie rozwijać.

Geografia i klimat stanu Tennessee

Wzdłuż wschodniej granicy ciągną się góry Great Smoky (najwyższy szczyt Clingmas Dome, 2024 metry wysokości), należące do systemu Appalachów, znajdujący się na ich obszarze Park Narodowy jest warty odwiedzenia. Malowniczość krajobrazów Great Smoky możemy podziwiać wędrując po licznie stworzonych tutaj pieszych szlakach, natomiast przejażdzka samochodem nie przeszkadza nam także w podziwaniu tych widoków.

Zachodnie tereny stanu znajdują się w dolinie rzeki Missipi, przesuwając się dalej na zachód dolina rzeczna Tennesee ulega ograniczeniu wyżyną Cumberland oraz obniżeniem Basenu Nashville.
Klimat podzwrotnikowy, na wschodzie wilgotny, średnia temperatura w styczniu to około 4 -50 C, w lipcu 25 – 270 C, roczna suma opadów wynosi tutaj około 1100 mm na zachodzie do ponad 1300 mm na wschodzie.

Główną rzeką jest tutaj Tennessee, roślinośc stanowią głównie lasy liściaste, dębowo – hikorowe na zachodzie i wielogat na wschodzie, w górach – jodłowo – świerkowe i mieszane.
Atrakcje turystyczne i rekreacja

Nashville w Tennessee

Miasto Nashville, stolica stanu Tennessee jest typowym przykładem miasta Amerykańskiego południa. W tragicznych w skutkach latach Wojny Secesyjnej mieszkańcy miasta jak i cały stan opowiedział się po stronie Konfederacji. Po ogromnych zniszczeniach spowodowanych wojną miasto ponownie odzyło pod koniec XIX wieku. Wybudowano w tamtym czasie z przeznaczniem na kościół Ryman Audytorium.

ULICE-NASHVILLE-USA
Ulice Nashville w Tennessee

Co bardzo ciekawe, słynnym budynku pierwotnie przeznaczonym pod obrzędy duchowe, nigdy nie usłyszano nabożeństwa, lecz następne100 lat istnienia Audytorium przekształsciło się jako placówka muzyki country. To tutaj wystepowały największe gwiazdy tej muzyki chodź nie tylko. W roku 1921 wystąpił tutaj nasz słynny rodak Ignacy Paderewski., który szybko zdobył rzesze fanów.

Rzeczy które spowodowały okrzyknięcie Nashville stolicą country to częste koncety mające swoje transmisje w lokalnych radiach oraz atmosfera miasta, czy przywiązanie do tradycji muzycznych. Mimo przegrania wojny secesyjnej przez stronę Konfederacji, swoje miejsce mają tutaj dość okazałe rzeźby bohaterów powiązanych z tą stronę konfliktu, które zdobią budynek miejskiego Kapitolu.

Biorąc pod uwagę muzyczny klimat miast, nie dziwi fakt powstania bardzo nowoczesnych sal koncertowych takich jak rozpoznawany na całym świecie Grand Ole Opry. Wszystko to spowodowało przyjęcie przez miasta szczytnego przydomka (Music City USA).

Memphis w Tennessee

Miasto Memphis jest największym miastem stanu, co ciekawe można je bezproblemowo zwiedzać na piechotę. Najwiekszą atrakcją turystyczna miasta jest Graceland, posiadłość Elvisa Presleya, w której przez wiele lat mieszkał i prowadził codzienne życie. Umarł tutaj jak i został pochowany, zgodnie z jego wolą. Obecnie jest to bardzo często wybierany cel "pielgrzymek" fanów "Króla Rocka" z całego świata. Działające tutaj od 1950 roku Sun Studio to wyjątkowe miejsce, gdzie Elvis nagrał swój debiutancki utwór "That's all Wright Mamma".

Przez wiele lat przewineło się tutaj wielu artystów, którzy właśnie tutaj rozpoczeli swoją karierę, główni z nich to: B. B. King, Johnny Cash, Inna, grono to było oczywiście to było znacznie większe. Wielką atrakcją jest tutaj ulica Beale, miejsce klubów bluesowych, często odwiedzanych przez turystów. Według dawnych przekazów opowiadanych przez starszych mieszkańców, ulica Beale była miejscem spotkań wracających z pól bawełny robotników, skąd często dochodzily ich "nostalgiczne" piosenki, w ten sposób Memphis stawało się stolica bluesa.

Najbardziej poruszającym miejscem, do którego trzeba tutaj zajrzeć jest Muzeum Praw Obywatelskich. Ten poruszający budynek mieści się w budynku, w którym w 1968 roku doszło do zabójstwa Martina Luthera Kinga, osoby przebywające tutaj szybko odczuwają sentymentalny, chwytający za serce klimat. Do muzeum należy również dom, z którego padły strzały wymierzone w Martina. Miasto oferuje również mnóstwo muzycznych i około – muzycznych atrakcjii. Na świat przyszły tutaj pierwsze blusowe kompozycje "St Louis Blues" i "Memphis Blues" napisane przez ojca gatunku W. C Handy'ego szybko stające się klasyką gatunku.

Knoxville w Tennessee

Knoxville jako jedno z kluczowych miast stanu, dzięki swojej sympatycznej i kameralnej atmosferze, stało się stolicą i centrum całego wschodniego Tennessee. Ważnym wydarzeniem dla miasta była odbywająca się światowa wystawa w 1982 roku. Po dziś dzień zielone tereny znajdujące się nad stucznymi jeziorami oraz wybudowany piękny amfitatr to następstwa tego wydarzenia. Wysoka wieża Sunspshere wyposażona w monumentalny złotą kulę na szczycie, stała się sumbolem jak i znakiem rozpoznawczym tego przyjaznego turystom miasta. W kuli mieszcza się różne instytucje w tym bezpłatna widokowa galeria.

ELVIS-PRESLEY
Memphis  w Tennessee - rodzinne miasto Elvisa Presleya

Ta budzaca podziw wieża, na ramionach której umieszone jest Sunsphere posiada zdumiewająca wysokośc na poziomie 81 metrów. Osoby, które zdecydują się na odwiedzenie jej szczytu, moga podziwiać z niej zielone szczyty okolicznych rejonów turystycznych.

Po drugiej stronie stronie Knoxville, w jego górzystej okolicy leży Pigeon Forge. Należące do Dolly Parton wesołe miasteczko. Jest to miejsce narodzin Dalywood. Ten olbrzymi park rozrywki został stworzony dla całej rodziny, przez Dolly Parton, lokalną sławę muzyki country. To wesołe miasteczko stanowi głównie atrakcje dla rodzin z dziećmi, ale każdy znajdzie tu coś zabawnego dla siebie.

Odwiedzający szybko skorzystają tutaj z szybkich kolejek górskich lub (kopalni strachów), ale będą mieli okazje również obejrzeć "koński schow" lub bitwe północ – południe. Miejsce to przyciąga głównie miłośników zabawy i smakoszy. Podczas wystepów artystycznych grają lokalne zespoły, a w ich trakcie podawana jest kolacja, która je się tylko... rękoma, turyści świetnie się tu bawią korzystając z oferowanych atrakcji, przyjmują je z uśmiechem na twarzy.

Great Smoky Mountains

Great Smoky Mountain jest to południowa część Appalachów, leżąca na granicy stanów Tennessee i Północna Karolina. Wyglądem przypominające nasze Polskie Bieszczady, stały się bardzo popularnym rejonem turystycznym. Ich szczyty i stoki leżą na terenie parku narodowego. Jest to chyba jedyny taki park w USA, gdzie dzięki fundacji rodziny Rockeffelerów nie pobiera się opłat za wstęp.

Pigeon Forge to jednocześnie brama wjazdowa do Parku Narodowego The Great Smoky Mountains National Park, który został wpisany na listę UNESCO. Ten fakt, nie powinien dziwić, ponieważ jest to jedne z najpiękniejszych miejsc na terenie USA. Jest jednym z największych chronionych obiektów na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a także najcześciej odwiedzanym parkiem narodowym, który corocznie przyciąga ponad 9 milionów turystów, praktycznie dwa razy więcej niż każdy inny park.

GRACELAND-MEMPHIS-ELVIS-PRESLEY
Graceland w Memphis - dom Elvisa Presleya

Możemy tutaj na każdym kroku podziwiać, urokliwe górskie strumienie, czy bogatą faunę i florę, ale także, przy odrobinie szczęścia, możemy podpatrzyć trochę dzikiej zwierzyny. Można tu spotkać wiele zagrożonych gatunków zwierząt takich jak: niedźwiedzie, jelenie i dzikie indyki w tym prawdopodobnie największą na świecie różnorodność salamander. Występuje tu także ponad 3500 gatunków roślin, w tym prawie 130 naturalnych gatunków drzew (praktycznie tyle co w całej Europie), co stanowi imponujący naturalny zbiór róznorodnych gatunków.

Od zamierzchłych czasów pozostał on niemal nietknięty i daje wyobraźenie flory z gatunku strefy umiarkowanej, która nie uległa wpływom człowieka. Na terenie parku wytyczono 1400 km tras turystycznych.
Ruby Falls – około 1120 metrów pod ziemią w sercu Lookout Mountain w pobliżu Chattanooga, leży najwyższy i najgłębszy wodospad w całych Stanach Zjednoczonych.

Potok zasilany jest przez wody opadowe i znajdujące się tu naturalne źródła. Spada on na głębokośc 145 metrów w dół i zbiera się w basenie wydrożonej w podłodze jaskini, a następnie płynie przez góry, aż do rzeki Tennessee. Dla miłośnikow hisorii szalenie istotną informacją jest fakt istnienia Ruby Falls datowany jest od około 30 milionów lat.

Ciekawostki o Tennessee

Dewizą stanu Tennessee jest: "Rolnictwo i handel"
W Mephis w 1968 roku zginął od kuli zamachowca Martin Luther King, działacz na rzecz równouprawnienia i zniesienia dyskryminacji rasowej. Morderstwo to jest do dzisiaj jednym z najsmutniejszych wydarzeń historycznych w historii tego stanu.

Nashville jest światową stolicą muzyki country, wystepuję tutaj wiele gwiazd swojego formatu. Jest to też świetne miejsce, do rozpoczęcia kariery związanej z tym typem muzyki, bogactwo wytwórni i producentów, zachęca tylko do tego.

Największą religą jest tutaj chrześcijaństwo które według danych z 2014 obejmowało 81% ludności stanu.
Park Narodowy Great Smoky szczyci się wyjątkowo interesującymi miejscami. Jednym z takich miejsc jest Cades Cove, dzięki tej atrakcji poznamy życie pierwszych osadników, którzy dotarli tutaj na początku XIX wieku, tworząc bardzo ważne ośrodki, stanowiące podłoże dla przyszłych pokoleń.

Clingmans Dome o imponującej wyskości 2024 metrów nad poziomem morza, jest oficjalnie uznanym najwyższym szczytem Great Smoky Mountains. Na samym szczycie góry, znajduje się punkt widokowy, z którego możemy sycić widok genialnymi widokami rozciągającymi się na całym okolicznym horyzoncie.

Przenieś do samej góry
Willa na Florydzie
449.000 USD

Willa na Florydzie

Palm Beach / Delray Beach
Short sale Coral Springs
229.000 USD

Short sale Coral Springs

Broward / Coral Springs
Highland Beach Grand Cay Estates rezydencja
5.385.000 USD

Highland Beach Grand Cay Estates rezydencja

Palm Beach / Highland Beach
99.999$ West Palm Beach Condo
99.999 USD

99.999$ West Palm Beach Condo

Palm Beach / West Palm Beach
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX
Copyright 2007-2020 Ibermaxx - Nieruchomości Floryda
projekt i wykonanie: euforia

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij