serwis vip Ibermaxx - centrum nieruchomości mapa strony Kontakt florida property for sale

Co nowego w firmie
19-04-2020
Agent nieruchomości na Florydzie
Szukasz dobrej inwestycji i lokaty kapitału za granicą? A może szukasz dobrego agenta nieruchomości na Florydzie? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Sprawdź informacje o florydzkim rynku nieruchomości podczas epidemii koronawirusa w USA.
03-04-2019
Jaki hotel wybrać na Florydzie
Planujesz wyjazd na Florydę? Szukasz rezerwacji hotelu. W zależności gdzie chcesz jechać i jaki budżet masz na noclegi warto poznać podstawowe informacje o hotelach na Florydzie w USA.
05-11-2018
Gdzie na golfa na Florydzie
Floryda to "hot spot" dla golfistów z całego świata. Także coraz więcej golfistów z Polski przyjeżdża na Florydę na golfa. A nadchodzący okres końcówki roku sprzyja zaplanowaniu przyjazdu na Florydę. Sprawdź gdzie najlepiej gra się w golfa na Florydzie.

Apartament 403 S Sapodilla Av West Palm beach 2 sypialnie
325.000 USD
117th Av Coral Springs willa 2,516 sqft
480.000 USD

117th Av Coral Springs willa 2,516 sqft

Broward / Coral Springs

Waszyngton DC

Waszyngton miasto czyli Washington D.C.

Duże miasto w Stanach Zjednoczonych, niedaleko wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Przede wszystkim oficjalna stolica kraju i siedziba jego władz. Znaczenie USA, jako największego imperium światowego ostatnich ponad stu lat powoduje, że Waszyngton to jedno z najważniejszych miast naszego globu i jego życia politycznego. Znajdują się w nim główne siedziby władz centralnych. Nazwane na cześć amerykańskiego prezydenta, Jerzego Waszygtona.

Liczby, geografia, demografia Waszyngtonu

Waszyngton, w języku angielskim Washington, jest stolicą Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie nie przynależy do żadnego z 49 stanów, lecz wraz ze swoja aglomeracją stanowi odrębną jednostkę administracyjną, Dystrykt Kolumbii, powszechnie określany jako Waszyngton D. C. Status takiego dystryktu powoduje, że jego mieszkańcy mają mniejsze prawa samorządowe, niż obywatele stanów, jako jednostek terytorialnych.

Miasto graniczy od strony zachodniej ze stanem Wirginia, a z pozostałych stron okala go stan Maryland. Leży nad rzeką Potomak.
Waszyngton liczy sobie 599,5 tysiąca mieszkańców, którzy żyją na obszarze 177 km2, co daje średnią gęstość zaludnienia 3389 os/km2. Obszar metropolitalny miasta, na który składa się między innymi Dystrykt Kolumbii, posiada 5,3 miliona ludzi i jest siódmym co to wielkości, spośród tego typy jednostek, w kraju.

AUTOBUS-WASZYNGTON-ZWIEDZANIE

Miasto położone jest w odległości około 200 kilometrów od brzegów Oceanu Atlantyckiego. Od tego akwenu oddzielają go wody Zatoki Chesapeake. Odległość ze stolicy kraju do innych najbliższych dużych miast, to: Baltimore – 80 km. wzdłuż brzegu na północny wschód, Filadelfia – 210 km. wzdłuż brzegu na północny wschód, Nowy Jork – 350 km. wzdłuż brzegu na północny wschód, Pittsburgh – 380 km na północny zachód.
Powierzchnia dystryktu wynosi 177 km2, z czego bardzo niewiele przypada na obszary wodne. Obszar ten słynie z dużych powierzchni bagiennych. Najwyższym naturalnym wzniesieniem jest Point Reno, na wysokości 125 m. n. p. m.

Dystrykt zawiera w swoim obszarze prawie 20% parków.
Czyni go to drugim po Nowym Jorku najbardziej zalesionym obszarem wśród dużych miast i aglomeracji amerykańskich. Są to między innymi: Rock Creek Park, Chesapeake and Ohio Canal National Historical Park, National Mall. Czuwa nad nim organizacja National Park Service.

Cztery pory roku

Waszyngton leży w strefie klimatu wilgotnego subtropikalnego. Zarysowują się tam wyraźnie cztery pory roku. Łagodna wiosna i jesień, które są raczej suche. Zimę cechują raczej niskie temperatury. Przy wyraźnej ilości opadów śniegu, to -1 stopień średnio w zimie. Trafiają się burze śnieżne. Lata są tam z reguły gorące i wilgotne. Średnia temperatura lipca, to 30 stopni.

Dla tej pory również typowe są burze, bywają tornada i tropikalne huragany. Od zawsze miasto musi liczyć się z możliwością wylewu rzeki Potomak, powodowanego pływami oceanu.
Na populację Waszyngtonu, w ponad połowie, składa się ludność afroamerykańska. Reszta to obywatele rasy białej. Azjatów, czy Latynosów, jest mniej niż 1%.

Na terenie omawianego miasta znajdują się ośrodki władz: sądowniczej, wykonawczej i sądowniczej. Są tam siedziby: Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Organizacji Państw Amerykańskich, Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju, Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia.
Rządy nad Waszyngtonem sprawuje burmistrz i trzyosobowa rada miejska. Mają jeszcze nad sobą Kongres Amerykański, który posiada pewną dowolność w zmianie praw lokalnych, szczególnie w przypadku Dystryktu Kolumbii.

Ciekawa historia Waszyngtonu

Przed przybyciem Europejczyków obszar, na którym leży dzisiejszy Waszyngton, zamieszkiwało indiańskie plemię Nacotchank, zaliczane do ludów algonkiskich. Dokładną lokalizację przyszłej stolicy wskazał prezydent Jerzy Waszyngton w 1790 roku. Początkowo nadano jej kształt kwadratu o bokach 15 kilometrów, co złożyło się na łączną powierzchnię 260 km2. W następnych latach dokładnie zmierzono tą powierzchnię na granicach Dystryktu oraz stanów: Maryland i Wirginia.

Większość oznakowań granicznych do dziś znajduje się na swoich miejscach. W 1791 roku, konkretnie 9 września, nadano miastu nazwę na cześć prezydenta, a dystrykt uzyskał nazwę Terytorium Kolumbii, czyli dawnego i romantycznego nieco określenia Stanów Zjednoczonych. Pierwsze obrady Kongresu USA w dawnej i obecnej stolicy państwa miały miejsce 17 listopada 1800 roku. Rok później ogłoszono tzw. Akt Organiczny, który ujednolicił status prawny Dystryktu Kolumbii. Wraz z Waszyngtonem, Georgetown i Aleksandrią oddał go pod wyłączny zarząd Kongresu.

Rok 1814 przyniósł ze sobą wydarzenie, znane w historii jako „spalenie Waszyngtonu”. 24 – 25 sierpnia, podczas wojny brytyjsko – amerykańskiej, Anglicy zaatakowali miasto, w odwecie za zniszczenie Yorku, czyli dzisiejszego Waszyngtonu. Podpalili niedokończony jeszcze wtedy Kapitol, „Biały Dom” i siedzibę Departamentu Skarbu. Pozostałe budynki szybko zrekonstruowano, natomiast Kapitol odbudowano dopiero w 1868 roku.

BIAŁY-DOM-WASZYNGTON

Przez wiek XIX obywatele nieustannie walczyli o prawa wyborcze dla dystryktu, których niedoskonałość wpływała na złą kondycję gospodarczą. W czasie wojny secesyjnej miasto przyjęło wielu zwolenników zniesienia niewolnictwa. W 1870 terytorium federalne zamieszkiwane było przez 132 tysięczną populację. Zła kondycja gospodarcza miasta w tamtym czasie powodowała, że wielu kongresmenów optowało za zmianą siedziby stolicy. Wielkość Waszyngtonu pozostawała podoba do czasu wielkiego kryzysu lat XX-stych poprzedniego wieku.

Wtedy to polityka Nowego Ładu, wprowadzana przez F. D. Roosevelta spowodowała rozrost administracji państwowej, co miało oczywisty wpływ między innymi na rynek pracy w stolicy. Ilość rezydentów w Waszyngtonie urzędników jeszcze bardziej zwiększył czas II wojny światowej. Największą ilość waszyngtończyków odnotowano w roku 1850, sięgnęła poziomu 800 tysięcznej populacji.

Po zamordowaniu Martina Luthera Kinga w kwietniu 1968 roku, Waszyngton opanowały zamieszki. Głównie miały miejsce w dzielnicach zamieszkanych przez Afroamerykanów: U Street, 14 Street, czy H Street. Trwały trzy dni, a rozlewowi krwi zapobiegły oddziały Gwardii Narodowej. Zniszczono jednak wiele sklepów i budynków mieszkalnych, a naprawy trwały ponad 20 lat.
Skutkiem zmian administracyjnych, w 1973 roku, mieszkańcy miasta po raz pierwszy sami wybrali swojego burmistrza. Został nim, nomen omen, Walter Washington. Był on pochodzenia afroamerykańskiego, a więc nie był potomkiem Jerzego Waszyngtona.

Początkiem nowego tysiąclecia dystrykt stał się jednym z celów znanych ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Bojownicy Al-Kaidy uprowadzili samolot linii American Airlines i uderzyli nim w odległy o 10 km. od centrum miasta, budynek Pentagonu – siedzibę Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Przypuszcza się, że celem miało być centrum Waszyngtonu, ale skutkiem działań pasażerów to się nie stało, rozbił się w stanie Pensylwania.

Gospodarka, transport w Waszyngtonie

Na tą dziedzinę w Waszyngtonie wpływa przede wszystkim rosnący udział zatrudnionych w sektorach usług specjalistycznych i biznesowych. Wiele miejsc pracy dostarczają urzędy rządowe. Znajduje wiele kancelarii prawniczych, czy siedzib instytucji bazujących na bliskości władzy, jak i organizacji pożytku publicznego, firm lobbingowych. Stolicę cechuj najniższe w kraju bezrobocie w porównaniu ze stanami.

Bliskość siedzib rządowych wpływa też dużą ilość siedzib biznesowych i rynek nieruchomości. W stolicy znajdują się siedziby pięciu przedsiębiorstw z listy Fortune 1000, największych światowych korporacji, dwa z nich lokują się na węższej Fortune 500. Dystrykt Kolumbia posiada trzecie pod względem wielkości komercyjnej powierzchni biur śródmieście w Stanach Zjednoczonych, po Nowym Jorku i Chicago. Waszyngton uznawany jest za miasto przyjazne biznesmenom, i w tej klasyfikacji zajmujące wysoką pozycję.

Obszar Metropolitalny Waszyngtonu ma opinię rejonu najbardziej przeludnionego i zakorkowanego w Stanach Zjednoczonych. Metro i transport kołowy są zwykle zatłoczone. To pierwsze posiada obecnie 86 stacji, a Metrorail jest, po nowojorskim, najruchliwszą siecią w USA. Bardzo obciążone ruchem są także stacje kolejowe i przewozy autobusowe.

W Waszyngtonie funkcjonują trzy duże lotniska. Jedno z nich jest w stanie Maryland, dwa w Wirginii. Ronald Reagan Washington National Airport, położony przy śródmieściu dystryktu jest jedynym lotniskiem połączonym z miastem za pomocą metra. Główne loty międzynarodowe obsługuje Washington Dulles International Airport, położone 42 kilometry na zachód od miasta.

Architektura - na co zwrócić uwagę podczas zwiedzania Waszyngtonu

Waszyngton powstał na niezabudowanym wcześniej terenie. Od początku był więc projektowany i budowany według współczesnych kanonów. Autorem koncepcji urbanistycznej miasta był Francuz, Pierre Charless L`Enfant. Przybył z Europy wraz z generałem La Fayetem i brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, jako inżynier wojskowy. Według niego miasto miało obfitować w tereny zielone, jednak z przełomem XIX i XX wieku zaczęła burzyć tą koncepcję duża ilość slumsów, otaczających Waszyngton.

TRUMP-HOTEL-WASZYNGTON

Jego architektura jest mieszanką różnych stylów. Na jego terenie znajdują się takie ze znanych obiektów, jak: „Biały Dom”, Pomnik Jeffersona, Pomnik Lincolna, Kapitol. Z reguły reprezentują one architekturę klasycystyczną, neogotycką lub modernistyczną.

Dzielnice peryferyjne cechuje jeszcze bardziej zróżnicowana architektura. To z reguły budownictwo szeregowe z przełomu XIX i XX wieku. Największym budynkiem na terenie Dystryktu jest Ronald Reagan Building. Zajmuje powierzchnię około 288 000 m2.
Innymi znanymi obiektami, również pod względem turystycznym, są: Muzeum II Wojny Światowej , Pomnik Alberta Einsteina, Archiwum Narodowe, Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich, Muzeum Holocaustu, czy Zoo.

Kultura i sztuka w Waszyngtonie ... a może do teatru

Dystrykt uznawany jest za narodową stolicę sztuki USA. Mieści się tam siedziba Orkiestry Narodowej i Waszyngtońskiej Opery Narodowej. W stolicy przyznaje się co roku nagrody Kennedy Center Honors. Miasto posiada swoje, lokalne tradycje teatralne.

Dzieła dawne i współczesne wystawiają: Arena Stage, Shakespeare Theatre Company, czy Studio Theatre. Znane są waszyngtońskie kluby jazzowe, z którymi związani byli: John Coltrane i Miles Davis. Współczesnego bluesa można posłuchać w Madam`s Organ, czy Blues Alley w dzielnicy Georgetown. Waszyngton jest też ważnym ośrodkiem kultury niezależnej. Powstawał tam punk, w wytwórni Dischord Records, a w latach osiemdziesiątych rock indiański.

Stolica jest ważnym ośrodkiem mediów krajowych i zagranicznych. Ukazuje się tam znany „The Washington Post”. To szósty co o liczebności dziennik w USA. Ukazuje się też Express, The Washington Times. Obszar Metropolitalny Waszyngtonu to też duży rynek telewizyjny, dziewiąty co do wielkości w Stanach Zjednoczonych.

Sport związany z Waszyngtonem

Waszyngton posiada swoje reprezentacje w najwyższych ligach znanych dyscyplin sportowych. Washington Wizards – NBA, koszykówka, Washington Capitals – NHL, hokej; Washington Nationals - baseball. Mecze hokejowe rozgrywane są w dzielnicy Chinatown. Znane są też drużyny kobiece: Washington Mistycs – WNBA żeńska koszykówka. W Dystrykcie funkcjonuje regionalna sportowa sieć telewizyjna – Comcast SportsNet. W stolicy odbywa się coroczny maraton biegowy oraz maraton piechoty morskiej.

Przenieś do samej góry
Royal Lakes short sale
245.000 USD

Royal Lakes short sale

Palm Beach / Boynton Beach
Dom w Wellington
500.000 USD

Dom w Wellington

Palm Beach / Wellington
Marina Grande Riviera Beach condo
469.000 USD

Marina Grande Riviera Beach condo

Palm Beach / Riviera Beach
Ibis Golf and Country Club
164.000 USD

Ibis Golf and Country Club

Palm Beach / West Palm Beach
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX
Copyright 2007-2020 Ibermaxx - Nieruchomości Floryda
projekt i wykonanie: euforia

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij