serwis vip Ibermaxx - centrum nieruchomości mapa strony Kontakt florida property for sale

Co nowego w firmie
19-04-2020
Agent nieruchomości na Florydzie
Szukasz dobrej inwestycji i lokaty kapitału za granicą? A może szukasz dobrego agenta nieruchomości na Florydzie? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Sprawdź informacje o florydzkim rynku nieruchomości podczas epidemii koronawirusa w USA.
03-04-2019
Jaki hotel wybrać na Florydzie
Planujesz wyjazd na Florydę? Szukasz rezerwacji hotelu. W zależności gdzie chcesz jechać i jaki budżet masz na noclegi warto poznać podstawowe informacje o hotelach na Florydzie w USA.
05-11-2018
Gdzie na golfa na Florydzie
Floryda to "hot spot" dla golfistów z całego świata. Także coraz więcej golfistów z Polski przyjeżdża na Florydę na golfa. A nadchodzący okres końcówki roku sprzyja zaplanowaniu przyjazdu na Florydę. Sprawdź gdzie najlepiej gra się w golfa na Florydzie.

Apartament 403 S Sapodilla Av West Palm beach 2 sypialnie
325.000 USD
Lantana N Lakeshore piękna willa perełka
374.900 USD

Zatoka Meksykańska

Jednym z głównych akwenów wodnych Stanów Zjednoczonych, poza okalającymi USA, Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym jest Zatoka Meksykańska. Zatoka zlokalizowana jest u południowych wybrzeży Stanów Zjednoczonych na zachód od Oceanu Atlantyckiego. Leży ona na wschód od Meksyku i oblewa całe jego wschodnie wybrzeże, stąd też nazwa zatoki. Zatoka Meksykańska leży pomiędzy półwyspami Floryda i Jukatan, ten drugi przynależny jest pod względem politycznym do Meksyku, Gwatemali i Belize. Od Oceanu Atlantyckiego i Morza Karaibskiego na południu zatokę oddziela wyspa Kuba.

Zatoka Meksykańska, po angielsku zwana Gulf of Mexico, zaś po hiszpańsku Golfo de Mexico, ma powierzchnię około 1,6 miliona kilometrów kwadratowych, jej maksymalna głębokość to 5203 metrów, natomiast średnia głębokość całego akwenu to 1522 metry. Nad zatoką leżą trzy kraje Kuba, Meksyk i oczywiście Stany Zjednoczone, natomiast większe miasta nad Zatoką Meksykańską to między innymi Meksykańskie Tampico, Tuxpan, Veracruz i Merida, Kubańska Hawana, oraz Amerykańskie miasta takie jak między innymi Tampa, St. Petersburg, Pensacola i Tallahassee na Florydzie, Mobile w Alabamie, oraz Nowy Orlean w Luizjanie, a także Beaumont i Houston w Teksasie.

Kto pierwszy odkrył wody Zatoki Meksykańskiej

Odkrycie Ameryki przypisuje się Krzysztofowi Kolumbowi, jednak to nie on był pierwszym Europejczykiem, który wpłynął do Zatoki Meksykańskiej. Podczas swoich rejsów, najbliżej Zatoki Meksykańskiej był podczas podróży w kierunku Karaibów płynąć wokół wyspy Kuba i Hispaniola. Jednak pierwszym Europejczykiem, który dokonał eksploracji Zatoki Meksykańskiej był, inny podróżnik i odkrywca Amerigo Vespucci.
Był to jednocześnie włoski kupiec, nawigator, kartograf i podróżnik morski jednocześnie, pracujący na usługach Hiszpanów i Portugalczyków. Wpłynął on do Zatoki Meksykańskiej w 1497 roku, jednak spisane historie i jego własne relacje nie są na tyle spójne, by potwierdzić ten fakt. Przyjęło się jednak, że wracając z Ameryki Środkowej przepłynął przez Cieśninę Florydzką opływając Kubę, przekonując się jednocześnie, że to odrębna wyspa.

MAPA-ZATOKA-MEKSYKAŃSKA

W 1517 roku Franciso Hernandes de Córdoba, hiszpański konkwistador, podczas wyprawy odkrył Półwysep Jukatan. W 1518 roku nastąpiła kolejna wyprawa pod przywództwem hiszpańskiego konkwistadora Juana de Grijalva, w 1519 roku kolejna, tym razem pod przywództwem kolejnego hiszpańskiego konkwistadora, Hernana Cortesa, która zakończyła się osiedleniem i kolonizacją Meksyku.

Kilka lat później, w 1523 roku kolejny konkwistador, Angel de Villafane wypłynął w kierunku Meksyku, jednak jego statek uległ uszkodzeniom, a z lądu wysłano ekspedycję, która miała na celu odzyskać drogocenny ładunek, który był przez niego przewożony. W konsekwencji tej katastrofy, oraz innych katastrof statków, aby szybciej ratować rozbitków i tonący majątek postanowiono zbudować osady na północnej części Zatoki Meksykańskiej w okolicy Zatoki Pensacola.

Wspaniałe miejsce do nurkowania

Zatoka Meksykańska, tak samo jak przybrzeżne wody Oceanu Atlantyckiego to nie lada gratka dla płetwonurków. Naturalne i sztuczne rafy koralowe, oraz podwodne życie przyciągają amatorów podziwiania bajecznego, bogatego podwodnego życia. Nurkując w wodach Zatoki Meksykańskiej można podziwiać w naturalnym środowisku, manty florydzkie, zwane syrenami, rekiny wielorybie, setki gatunków ryb i bezkręgowców. Jednym z takich miejsc jest Alabama Pinacles, składające się z wielu reliktowych raf. Rafy te obejmują wiele gatunków miękkich korali, gąbek, korali twardych i czarnych, oraz zamieszkuje ten obszar wiele drapieżnych gatunków ryb. Inne rafy koralowe można obejrzeć miedzy innymi w Diaphus Bank, Flower Garden Banks, Pulley`s Ridge, Florida Middle Grounds i wielu wielu innych miejscach.

To ostatnie miejsce, czyli Florida Middle Grounds znajduje się około 135 kilometrów na południe od Apalachicola i około 130 kilometrów na północny zachód od Tarpoon Springs i zajmuje około 1200 kilometrów kwadratowych podwodnej powierzchni. Temperatura wody nawet zimą nie spada tu poniżej 15 stopni Celsjusza, co powoduje, że można spotkać tu dziesiątki ryb, bezkręgowców i innych ciekawych podwodnych stworzeń.
Jeśli chcecie poznać to miejsce w zestawieniu liczbowym to można tu spotkać ponad 170 gatunków ryb, 20 gatunków korali twardych, około 100 gatunków glonów, 40 gatunków gąbek, 75 gatunków mięczaków, 56 gatunków skorupiaków, około 40 gatunków wieloszczetów i ponad 20 gatunków szkarłupni. Mawia się, że cechy tej rafy koralowej są porównywalne do, sławnej nie tylko wśród miłośników nurkowania, Florida Keys, czy wspomnianej Flower Garden Banks w okolicy Teksasu.

NURKOWANIE-WRAKI-ZATOKA-MEKSYKANSKA

Co ciekawsze nurkowie odkryli, że pod wodą w Zatoce Meksykańskiej w okolicach wybrzeży Alabamy znajdują się drzewa, które przetrwały tam ponad 50 tysięcy lat. Osady oceaniczne, które pokryły ponad 50 tysięcy lat temu las cyprysowy, skutecznie zablokowały dostęp tlenu znajdującego się w wodzie Zatoki Meksykańskiej i zakonserwowały w ten sposób pradawny las.

Las został częściowo odsłonięty w 2005 roku przez huragan Katrina. Specjaliści, którzy po huraganie zbadali drzewa, stwierdzili, że po przecięciu pni, nadal było czuć ich świeży zapach. Podwodny las przez lata pełnił funkcję rafy i przyciągał wodne stworzenia, które osiedliły się między konarami i korzeniami drzew. Badanie izotopów wskazują, że niektóre rośliny mają około 52 tysięce lat.

Jeśli interesujecie się Zatoką Meksykańską, pomocna może być fundacja Gulf Of Mexico Foundation. Jest to społeczne zgrupowanie, którego celem jest ochrona Zatoki Meksykańskiej na poziomie lokalnym. Finansują oni również, a może nawet przede wszystkim projekty odnowy siedlisk fauny i flory w zatoce. Fundacja skupia wokół kwestii związanych z ochroną zatoki, kilku partnerów, głównie są to podmioty państwowe i federalne, a także liczne pozarządowe organizacje non-profit.

Fundacja zarządza około osiemdziesięcioma projektami restaurowania i przywracania świetności i bogactwa przyrodniczego zarówno Zatoki Meksykańskiej jak i okolic Karaibów. Przy licznych projektach realizowanych przez Gulf of Mexico pomagają wolontariusze. Fundacja pomaga również osobom chętnym w „zwiedzaniu” Zatoki Meksykańskiej, pozwala na zaznajomienie się z jej historią, oraz jej geologią i tektoniką. Główne projekty do tej pory zrealizowane przez fundację to przywrócenie świetności i konserwacja konkretnych siedlisk, plaż i raf koralowych, oraz ochrona środowiska.

Zainteresuje Cię także:
więcej informacji o Zatoce Meksykańskiej | najciekawsze miejsca Florydy | Tampa | Clearwater | Ft Myers | mapa Florydy |

Przenieś do samej góry
Dom w Miami
659.000 USD

Dom w Miami

Miami Dade / Miami downtown
665.900$ Willa Boca Raton
665.900 USD

665.900$ Willa Boca Raton

Palm Beach / Boca Raton
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX
Copyright 2007-2021 Ibermaxx - Nieruchomości Floryda
projekt i wykonanie: euforia

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij